Penny Pinchers | All Blogs


$50 Grocery Week - I did it!

By Julie Norman

Finally!  I managed to only spend $50 at the grocery store this week.  That's right.  I finally did it. Every week I go with the intention of only spending a certain amount.  I get sidetracked in the produce aisle by on-sale asparagus, mangos, brussels sprouts, etc.  Before I've even left this section of the store I"ve spent $20.  A good, healthy $20, but still.  It's a bit much sometimes.  On Monday, however, I was determined.  I knew I had extra savings on avocados, a coupon for shredded cabbage (yes, a head of cabbage can be super cheap, but I can't shred it as finely as we like for coleslaw) and discounts on apples.  I also knew that at home I had plenty of green veggies.  SO even though the asparagus was on sale, I bypassed (besides we'd eaten two pounds of it in the past week...).

I would not let myself gaze at all the produce just waiting for me to purchase it.  I got my avos, my slaw mix, onions and potatoes like I'd planned, and picked up some apples and bananas. I moved on. I even, for my meager $50 this week, managed to find a 2lb package of boneless, skinless chicken thighs for $4!

I thought I was a goner though when I hit the soda aisle.  Note: Soda is BAD FOR YOU.  But so is stress.  Do I stress about what the soda might be doing to me? Do I stress about what to replace the soda with? or do I not drink the soda? Eh, it evens out I think.  Anyway, for whatever reason the Safeway "Refresh" brand of diet lemon lime soda has been gone for weeks. The BF takes a soda with his lunch every day and at this point I thought I was going to have to suck it up and spend $6 on a 12-pack of Sprite. I was gritting my teeth as I placed it in the cart.  Stupid soda.  I am NOT making a separate trip to another grocery store just to buy soda.  This is ridiculous.  I swear I'll....oooh hey! What's that? Sprite ZERO (isn't it the same as diet Sprite?) was on sale for $2.67.  Hellllooooo!  Then...Hey! Look!  7up TEN is even less!  $2.47! So in went the 7-Up Ten and out went the Sprite.  I'll tell you though, 7-Up Ten tastes a little different.  I'm sure we'll get used to it; for $2.47 we certainly will.

Anyway, in the end my total for the week was a mere $51.35.  Can I keep up the good work?  Stay tuned to find out!

COMMENTS

Please Login or Register to leave a comment.

Good job.  My husband likes to come grocery shopping with me so….. this is never going to happen.




Recent Posts
A week’s haul
By Penny Stine
Tuesday, September 2, 2014

WHY IS THERE A BIRD NAMED AFTER A COW? (People, beef, climate change and grassland birds)
By Nic.Korte
Sunday, August 31, 2014

Touched by kindness and generosity
By Robin Dearing
Friday, August 29, 2014

My Striped Dress
By Julie Norman
Friday, August 29, 2014

A Rotary Youth Exchange Blazer Story
By Randee Bergen
Friday, August 29, 2014


TOP JOBS
  • Water Haulers

    WANT MORE HOURS? KnowlesEnterprises, LL...

  • Owner Operators

    OWNER OPERTORS and Company Driverswanted to run for Titan Truc...

  • Hr Manager

    needed immediately for fast growing national Oil & Gas company wi...

  • Bi-lingual Receptionist

    Western Colorado Pediatric Associates, a division of Primary Care Partners, Inc....

  • Housekeeping Positions

    Primary Care Partners, is seeking to fill the following positions in ourHous...





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2014 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy