Penny Pinchers | All Blogs


Assuaging the Grocery Guilt

By Julie Norman

So I went to the grocery store on my lunch break.  I wasn't in the mood to calculate costs or think about the 2 small trips I'd made in the past few days.  I just wanted to buy what I wanted and be on my way.  That's not really like me.  I normally love the grocery store.  Still, today just wasn't one of those days.

When I got to the register I was too busy bagging to pay attention to the ever-rising total.  Frankly, I was surprised (in a good way) when the cashier announced that I'd spent almost exactly $100.  ($100.36).  Since that is my typical weekly budget, I should have been happy.  But, like I said, there have been a few small trips in the past several days for things like milk and apples. Oh, and generic Diet "Lemon-Lime" canned sodas.  The BF takes them with his lunch and I am NOT paying $6 for the name brand, which is all Safeway has had lately.  So they end up in a separate trip on the way home from work.

Anyway, my point being that I needed to find someway to make myself feel better about the trip and the amount that I spent.  So I sat down with the receipt and started calculating how much I spent in various departments. 

Grocery:  around $47, close to HALF of the bill. (the only reason is because I had to buy almonds and, since we eat them every day, it's worth it to buy the cheapest per ounce container, which costs $17 but will last at least 2 weeks)  This is the area that also includes random canned goods, pasta, etc.  I also needed honey and mayonnaise today, neither of which is particularly cheap.

Produce: about $25.  That's right.  ONE QUARTER of the entire grocery bill was fresh produce.  That's something I'm not ashamed of.  At home right now we've got asparagus (on sale for .99/lb), apples, bananas, carrots, cabbage, lettuce, mushrooms...all sorts of healthy, fresh produce.  I know I'll use it all up before my next shopping trip too!

Meat:  $4.46.  There was a grass-fed beef chuck roast in the clearance bin!

Fridge/Frozen: $17 - Our 2% Lactose-free milk was on sale so I bought 2 cartons. That way I'll have enough to make ice cream!

Last was just some general merchandise.  It's possible I could have saved some money by getting that stuff at a drug store, but that would require an extra trip.

In the end, I know I went home with very little processed food and lots of great things for us to eat.  I've got a menu planned out and uses for all those things that I bought so that nothing goes to waste.  And really, in the end, isn't that what we're aiming for?  Not buying more than we can use?  If that's the goal then I feel like my trip was a success.

COMMENTS

Please Login or Register to leave a comment.




Recent Posts
Peak Color
By Ann Driggers
Monday, October 20, 2014

Lack of water impeding late season gardening efforts
By Penny Stine
Monday, October 20, 2014

Online Consignment Shopping
By Julie Norman
Friday, October 17, 2014

KAFM Films Concert for Internet Release
By David Goe
Friday, October 17, 2014

Band on the Rise: In The Whale
By David Goe
Friday, October 17, 2014


TOP JOBS
  • Hairstylist

    Great Clips is looking forFT & PT s to join our growing team.$30...

  • Medical Office Manager

    Physical Therapy Specialty Center/Tabeguache Sports Medicine, a division ofP...

  • Sales Positions

    The Circulation Department of The Daily Sentinel is looking to fill a part ti...

  • Owner Operators

    OWNER OPERTORS and Company Driverswanted to run for Titan Truc...

  • Maintenance

     Private Lodge in Western Colorado. Required work experience...





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2014 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy