NCAA Division II wrestling rankings

NWCA Division II Rankings

As of Dec. 7

Rank Points Pvs.

1. Newberry (S.C.) 152 2

2. Upper Iowa 148 3

3. St. Cloud State (Minn.) 147 1

4. Neb.-Kearney 141 4

5. Grand Canyon (Ariz.) 127 5

6. Augustana (S.D.) 114 6

7. Central Oklahoma 102 7

8. Mercyhurst (Pa.) 99 11

9. Adams State 87 13

10. Ashland (Ohio) 84 10

11. Wisconsin-Parkside 79 9

12. Fort Hays State (Kan.) 77 16

13. West Liberty (W.Va.) 72 NR

14. Pittsburgh-Johnstown (Pa.) 69 8

15. King (Tenn.) 43 NR

16. Maryville (Mo.) 38 15

17. Findlay (Ohio) 33 14

18. Colorado Mesa 20 NR

19. Minnesota State-Mankato 19 12

20. Shippensburg (Pa.) 8 20

Others receiving votes: Kutztown (Pa.), Limestone (S.C.), Mary (N.D.), Minnesota State-Moorhead, San Francisco State (Calif.), Seton Hill (Pa.).

Individual Rankings

125 Pounds: 1. Connor McDonald, Newberry (S.C.); 2. Kyle Pedretti, Upper Iowa; 3. Corey Ulmer, Minn. State-Moorhead; 4. Terrell McKinney, Maryville (Mo.); 5. Brandon Davis, Ashland (Ohio); 6. Kenny Trumbetta, Seton Hill (Pa.); 7. Kyle McCrite, Grand Canyon (Ariz.); 8. Ben Sergent, Findlay (Ohio).

133: 1. Trevor Franklin, Upper Iowa; 2. Jason Jeremiason, Augustana (S.D.); 3. Ryan Link, Pittsburgh-Johnstown (Pa.); 4. Jesse Hillhouse, Colo. State-Pueblo; 5. Trison Graham, Central Okla.; 6. Matt Oliver, Newberry (S.C.); 7. Dan Mandara, Ashland (Ohio); 8. Matt Greene, Western State.

141: 1. Dalton Jensen, Neb.-Kearney; 2. B.J. Young, Newberry (S.C.); 3. Jack Bachman, Pittsburgh-Johnstown (Pa.); 4. Adam Hluschak, East Stroudsburg (Pa.); 5. Nick Wykoff, West Liberty (W.Va.); 6. Casy Rowell, Central Okla.; 7. Dan Genetin, Ashland (Ohio); 8. Trevor Johnson, Mary (N.D.).

149: 1. Nate Herda, Augustana (S.D.); 2. Mitchell Means, Fort Hays State (Kan.); 3. Josh Hensley, Adams State; 4. Ethan Swope, Gannon (Pa.); 5. Deral Brown, Newberry (S.C.); 6. Nathan Link, Pittsburgh-Johnstown (Pa.); 7. Ryan Maus, Truman State (Mo.); 8. Jacob Horn, St. Cloud State (Minn.).

157: 1. Dillon Bera, Wis.-Parkside; 2. T.J. Hepburn, Neb.-Kearney; 3. Jordan Shields, Mercyhurst (Pa.); 4. Teddy Bristol, Grand Canyon (Ariz.); 5. Cory Dauphin, Central Okla.; 6. Marcus Edgington, Augustana (S.D.); 7. Winston Robbins, Upper Iowa; 8. Sam Brehn, Gannon (Pa.).

165: 1. Tad Merritt, St. Cloud State (Minn.); 2. Joey Wilson, Neb.-Kearney; 3. Mike Williams, N.C.-Pembroke; 4. Dylan Granard, Colorado Mesa; 5. Sean Brynes, Newberry (S.C.); 6. Isaiah Jimenez, San Francisco State (Calif.); 7. Jordan Larsen, Colorado Mines; 8. Ronald Tetreault, American International (Mass.).

174: 1. Michael Lybarger, Findlay (Ohio); 2. Luke Rynish, Wis.-Parkside; 3. Shamus O’Grady, St. Cloud State (Minn.); 4. Mark Fiala, Neb.-Kearney; 5. Kelly Henderson, Central Okla.; 6. Travis Sheey, Newberry (S.C.); 7. Bryce Sopko, Limestone (S.C.); 8. Carl Serck, Augustana (S.D.).

184: 1. Mitch Schultz, Upper Iowa; 2. Derek Skala, St. Cloud State (Minn.); 3. Walker Clarke, Fort Hays State (Kan.); 4. Ross Brunkhardt, Neb.-Kearney; 5. Tanner Keck, Central Okla.; 6. Mitch Brown, Newberry (S.C.); 7. Brady Anderson, Mary (N.D.); 8. Matt Gille, Wis.-Parkside.

197: 1. Carl Broghammer, Upper Iowa; 2. Dan Scanlan, Limestone (S.C.); 3. Luke McPeek, Adams State; 4. Matt Baker, Maryville (Mo.); 5. Pat Mahan, Minnesota State; 6. Frank Morgan, King (Tenn.); 7. Eddie Ebewo, East Stroudsburg (Pa.); 8. Shane Nolan, N.C.-Pembroke.

285: 1. Jacob Kahnke, St. Cloud State (Minn.); 2. Matt Meuleners, Northern State (S.D.); 3. Jacob Southwick, Ashland (Ohio); 4. Jake Elkins, Newberry (S.C.); 5. Zach Rosol, Upper Iowa; 6. J.D. Ramsey, West Liberty (W.Va.); 7.  Fred Hale, Mercyhurst (Pa.); 8. Cody Beck, Central Missouri.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy