State Football Playoff scores

Class 5A State Playoffs

In Bracket Order

Second Round

Mullen 41, Cherry Creek 24

Chaparral 37, Palmer 7

Rangeview 35, Arvada West 28

Grandview 14, Columbine 7

Regis 49, Arapahoe 21

Grand Junction 35, Highlands Ranch 28

Ralston Valley 28, Bear Creek 7

Cherokee Trail 27, ThunderRidge 6

Quarterfinals

Dates, Times TBA

8) Chaparral (9-2) at 1) Mullen (11-0)

21) Grandview (7-4) at 4) Rangeview (11-0)

2) Regis (11-0) at 10) Grand Junction (10-1)

3) Ralston Valley (11-0) at 6) Cherokee Trail (10-1)

Class 4A State Playoffs

First Round

Broomfield 49, Durango 7

Loveland 38, Falcon 14

Pine Creek 35, Castle View 21

Valor Christian 49, Widefield 7

Wheat Ridge 51, Mesa Ridge 7

Ponderosa 33, Pueblo West 30, OT

Dakota Ridge 27, Pueblo West 7

Longmont 42, Monarch 24

Quarterfinals

Dates, Times TBA

1) Broomfield (10-1) at 9) Loveland (7-4)

5) Valor Christian (8-3) at 4) Pine Creek (10-1)

6) Ponderosa (8-3) at 3) Wheat Ridge (10-1)

7) Dakota Ridge (8-3) at 15) Longmont (7-4)

Class 3A State Playoffs

First Round

Elizabeth 35, Palmer Ridge 7

Frederick 12, Roosevelt 0

Silver Creek 14, Palisade 12

Vista Ridge 26, Evergreen 10

Windsor 14, Mountain View 0

Canon City 35, Erie 21

Lewis Palmer 18, Centaurus 15

Glenwood 42, Englewood 0

Quarterfinals

Dates, Times TBA

8) Frederick (7-4) at 1) Elizabeth (11-0)

5) Vista Ridge (9-2) at 13) Silver Creek (8-3)

6) Canon City (8-3) at 14) Windsor (8-3)

2) Glenwood (10-1) at 10) Lewis-Palmer (9-2)

Class 2A State Playoffs

First Round

Saturday, 1 p.m.

Florence 35, Eaton 7

Platte Canyon 58, Buena Vista 38

Olathe 42, Bennett 21

Faith Christian 40, Basalt 21

Brush 49, Machebeuf 0

Bayfield 20, CSCS 10

Aspen 21, Platte Valley 14

Kent Denver 20, Coal Ridge 7

Quarterfinals

Dates, Times TBA

1) Florence (11-0) at 9) Platte Canyon (10-1)

4) Olathe (9-2) at 5) Faith Christian (9-2)

3) Brush (9-2) at 11) Bayfield ( 9-1)

2) Kent Denver (9-2) at 7) Aspen (9-2)

Class 1A State Playoffs

Quarterfinals

Wray 47, Hayden 7

Limon 41, Paonia 6

Burlington 48, Byers 7

Hotchkiss 49, Lyons 9

Semifinals

Dates, Times TBA

1) Wray (11-0) at 4) Limon (10-1)

2) Hotchkiss (10-1) at 3) Burlington (10-1)

Class A 8-man State Playoffs

Quarterfinals

Hoehne 52, Stratton 46

Merino 32, Dayspring Christian 21

Norwood 42, Walsh 28

Caliche 34, Elbert 22

Semifinals

Dates, Times TBA

4) Norwood (11-0) at 1) Caliche (10-1)

2) Hoehne (11-0) at 6) Merino (9-2)

Class A 6-man State Playoffs

Semifinals

Idalia 54, Otis 8

Fleming 74, Eads 22

Championship

Date, Time TBA

1) Idalia (11-0) at 2) Fleming (10-1)


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy