Prep golf results, Sept. 18, 2012

CHSAA 4A Western Regional

Tuesday at Conquistador Golf Course, par 72

Team scores

(winner qualifies team for state)

1. (tie) Montezuma-Cortez 226 (won one-hole, playoff for state team berth); Rifle 226; 3. Montrose 231; 4. Palisade 233; 5. Summit 237; 6. Durango 238; 7. Steamboat 242; 8. Battle Mountain 249; 9. Delta 263; 10. Eagle Valley 280.

Individual state qualifiers

1. Kyler Smith, Palisade, 70; 2. (tie) Jakob Rudosky, Cortez, 72; Riley Willis, Montrose, 72; 4. (tie) Triston Quigley, Rifle, 73; Dylan Mitchell, Summit, 73; 6. (tie) Skyler Miller, Palisade, 74; Ty Caron, Rifle, 74; 8. Corey Gillespie, Durango, 77; 9. (tie) Danny Bartels, Rifle, 79; Bo Ward, Durango, 79.

State tournament alternates

11. Jacob Hebbel, Montrose, 79; 12. Cole Brennecke, Montrose, 80.

Team results

(top 3 scores count for team)

Montezuma-Cortez 226

Jakob Rudosky 72; Hayden Plewe 79; Keith Hawkins 75; Tristan Shelby 86.

Rifle 226

Triston Quigley 73; Danny Bartels 79; Ty Caron 74; Teig Hauer 90.

Montrose 231

Jacob Hebbel 79; Cole Brennecke 80; Kelby Breidel 82; Riley Willis 72.

Palisade 233

Kyler Smith, 70; Skyler Miller 74; T.J. Tway 90; Austen Greco-Simpson 89.

Summit 237

Dylan Mitchell 73; D. Metzger 80; M. Magnuson 84; N. Wittrock 85.

Durango 238

Cory Gillespie 77; Bo Ward 79; Trevor Bogus 82; Cameron Barnhardt 83.

Steamboat Springs 242

Erik Sobeck 80; Brandon Martin 82; Andrew Firestone 80; Sam Samlowski 82.

Battle Mountain 249

J. Kamby 86; Karl Norris 81; Lucas Kern 82; C. Hanson 88.

Delta 263

Ryan Geddes 96; Austin Kimber 94; Tyler Garcia 83; Keaton Reiher 86.

Eagle Valley 280

Nick Cooper 103; Justin Hollis 101; Kyatt Johnson 91; H. Floyd 88.

CHSAA 3A Western Regional

Tuesday at Conquistador Golf Course, par 72

Team scores

(winner qualified team for state)

1. Aspen 232; 2. Vail Christian 234; 3. Basalt 244; 4. Gunnison 246; 5. Vail Mountain 254; 6. Coal Ridge 257; 7. Telluride 270; 8. Cedaredge 272; 9. Moffat County 309; 10. Grand Valley 372; Rangley, no team score.

Individual state qualifiers

1. Robbie Bowles, Vail Christian, 75; 2. (tie) Jesse Beetham, Aspen, 76; Clayton Crawford, Aspen, 76; 4. Dylan Rakowski, Basalt, 78; 5. (tie) Cooper Gould, Vail Christian, 79; Luke Albritton, Gunnison, 79; 7. (tie) August So, Aspen, 80; T. Clark, Vail Christian, 80; P. Poage, Vail Christian, 80; 10. (tie) Harrison Alonzo, Vail Mountain, 81; James LaDonne, Cedaredge, 81; Kiowa 12. Sanders, Gunnison, 82.

Team results

(top 3 scores count for team)

Aspen 232

Joseph Kistner 85; August So 80; Clayton Crawford 76; Jesse Beetham 76.

Vail Christian 234

P. Poage 80; T. Clark 80; Robbie Bowles 75; Cooper Gould 79.

Basalt 244

P. Steckler 90; Robert Pettit 86; Dylan Rakowski 78; Tristan Rohrbaugh 80.

Gunnison 246

Ethan Haga 88; Luke Albritton 79; Pete Landry 85; Kiowa Sanders 82.

Vail Mountain 254

C. Chicoine 126; Oliver Pesso 87; B. Barron 86; Harrison Alonzo 81.

Coal Ridge 257

Tyler Scott 87; Cole Duplesys 83; Michael Moser 96; Riley Tamborello 87.

Telluride 270

Kole Shugars 100; Conner Courter 90; Jordan Gardner 88; Sam Demas 92.

Cedaredge 272

James Ladonne 81; Carter Stoudt 93; Jacob Robb 104; Scott Henrie 98.

Moffat County 309

Jake Bingham 115; Colton Yoast 107; Casey Nations 102; Tyler Jenkins 100.

Grand Valley 372

Josh Carpenter 137; J.T. Kellebrew 120; Dustin Mikesell 115.

Rangely

Marshal Way 93.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy