Prep girls basketball standings, Feb. 8, 2010

Girls Southwestern League

Conference Overall

W L W L

Central 7 0 17 3

Montrose 4 2 14 5

Durango 4 3 11 8

Fruita Monument 3 4 9 10

Grand Junction 2 4 11 8

Montezuma-Cortez 0 7 8 10

Friday’s Games

Fruita Monument at Central, 5:30 p.m.

Durango at Grand Junction, 5:30 p.m.

Montezuma-Cortez at Montrose, 6 p.m.

Saturday’s Games

Montezuma-Cortez at Grand Junction, 12 p.m.

Durango at Montrose, 12 p.m.

Westminster at Fruita Monument, 3 p.m.

4A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Rifle 10 0 14 4

Steamboat Springs 8 2 13 5

Moffat County 7 3 9 10

Glenwood Springs 6 4 10 8

Delta 4 6 5 10

Palisade 4 6 4 14

Eagle Valley 1 9 9 10

Battle Mountain 0 10 0 19

Thursday’s Games

Eagle Valley at Palisade, 6 p.m.

Friday’s Games

Steamboat Springs at Rifle, 6 p.m.

Moffat County at Glenwood Springs, 6 p.m.

Battle Mountain at Delta, 6 p.m.

Saturday’s Games

Glenwood Springs at Steamboat Springs, 4 p.m.

Rifle at Moffat County, 4 p.m.

Delta at Eagle Valley, 4 p.m.

Palisade at Battle Mountain, 4 p.m.

3A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Olathe 12 0 15 0

Grand Valley 11 2 14 2

Hotchkiss 7 5 8 7

Basalt 7 5 7 8

Coal Ridge 7 6 8 8

Cedaredge 6 6 6 9

Gunnison 3 10 6 11

Aspen 2 9 3 11

Roaring Fork 0 12 0 15

Tuesday’s Games

Roaring Fork at Aspen, 5:30 p.m.

Thursday’s Games

Olathe at Gunnison, 6 p.m.

Friday’s Games

Gunnison at Aspen, 5:30 p.m.

Coal Ridge at Basalt, 5:30 p.m.

Olathe at Grand Valley, 5:30 p.m.

Roaring Fork at Hotchkiss, 6 p.m.

Saturday’s Games

Basalt at Cedaredge, 2:30 p.m.

Grand Valley at Coal Ridge, 2:30 p.m.

Hotchkiss at Aspen, 2:30 p.m.

2A/1A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Paonia 7 0 15 1

Hayden 7 1 11 6

North Park 6 2 10 5

Meeker 6 3 12 5

Rangely 5 3 10 7

Soroco 4 4 6 6

Vail Christian 4 6 9 8

West Grand 3 6 6 9

Plateau Valley 2 9 4 11

De Beque 0 9 0 15

Tuesday’s Games

Plateau Valley at Montrose JV, 6 p.m.

North Park at Hayden, 6 p.m.

Thursday’s Game

Hayden at Moffat County Freshman, 6 p.m.

Friday’s Games

Rangely at Plateau Valley, 4 p.m.

Paonia at De Beque, 5 p.m.

West Grand at North Park, 5:30 p.m.

Soroco at Hayden, 6:30 p.m.

Saturday’s Games

Fruita Monument Freshman at De Beque, 9 a.m.

Saratoga, WY at North Park, 3:30 p.m.

Paonia at Meeker, 4 p.m.

Soroco at Vail Christian, 4 p.m.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy