The Active Appraiser — May 3, 2014

033014_REW_JOSHUA_WALITT_Active_Appraiser
QUICKREAD

Joshua Walitt is a Certified Residential Appraiser in Colorado, VA- and FHA- approved, and speaker to lending, real estate, and appraiser groups. He has been a Hearing Officer for the Mesa County Board of Equalization, and in 2013 served on Colorado’s AMC Rulemaking Task Force. He is a Candidate for Designation with the Appraisal Institute. Email questions to .(JavaScript must be enabled to view this email address) or reach him on twitter @joshwalitt.



We’re thinking about selling our house for-sale-by-owner. A house recently sold in our neighborhood for about $120 per sq.ft., so I thought we could multiple our house’s sq.ft. by $120 to figure out the value of our house. But my wife says that won’t work. Who’s right?

Price-per-square-foot (sq.ft.) can be an interesting number to review and study. In fact, tracking per-unit prices can be useful in examining market trends. But looking at that ONE number to determine a specific property’s value is generally not reliable.

Consider this:  do you think ONLY about the size (sq.ft.) of a house when deciding which house to buy?

Of course you don’t.  Buyers consider a number of characteristics when considering buying a house:  sq.ft., condition, quality, upgrading and remodeling, special features, site size, location, views, room counts, car storage, and so on. Generally, these characteristics can each contribute some value to the property. So, if the market places importance on these (and more) characteristics, why would you look at only ONE of those to determine a property’s value?

I sometimes explain it this way:  You walk into a bakery and see a cake behind the glass. It has 10 slices and costs $10. But you’re not really sure you want to get that one, so you move on to another cake which has 20 slices. But knowing the first cake cost $1 per slice, but you say “I’m not really sure I want to spend $20 on this cake.” The baker hears your comment, and tells you the second cake is actually $15.  So why aren’t the cake prices based ONLY on the number of slices – shouldn’t both the cakes have the same per-slice price? No, because people don’t ONLY consider the number of slices when buying a cake – they think about the toppings, flavor, color, layers, filling, platter, and so on, just as buyers know that multiple characteristics contribute to the value of a property.

It sounds like your wife is right on this one. You really can’t compare your property to the house that sold down the street without addressing how the ENTIRE property (not only its size) compares to yours.  Does the other house have better or worse upkeep, larger or smaller yard, superior or inferior upgrades, more or fewer bedrooms, covered or uncovered car storage, and so on? Consider this: an 800 sq.ft. house might have a $150 per-sq.ft. rate, but a 1,600 sq.ft. house might have a $100 per-sq.ft. rate. Even though it’s just an example, you can probably see how quickly your per-sq.ft. method might throw off your estimate. I’d recommend that you look at more characteristics of the sale down the street, and then you can decide if it really is (or is not) a good comparison to your house.

COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.







Check out most popular special sections!










THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2014 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy