Prep track results, April 16, 2010

Phil Wertman Invitational

Friday at Stocker Stadium

BOYS

Team Scores

1. Fruita Monument, 129; 2. Central, 101; 3. Palisade, 100; 4. Moffat County, 99; 5. Grand Junction, 74; 6. Montrose, 63; 7. Montezuma-Cortez, 48; 8. Steamboat Springs, 15.

Event Results

3,200 relay — 1. Fruita Monument, 8:13.44; 2. Montrose, 8:26.43; 3. Moffat County, 8:41.22; 4. Steamboat Springs, 8:43.28; 5. Cortez, 9:06.71; 6. Palisade, 9:23.14.

110 hurdles — 1. Scott Davison, Cen, 15.85; 2. Aaron Wallway, Cen, 16.14; 3. Alec Smith, FM, 16.30; 4. Sean Dunn, P, 16.87; 5. Ryder Seely, MC, 17.22; 6. Collin Girardi, P, 17.24.

100 — 1. Stuart Shrum, GJ, 11.27; 2. Joshua Buniger, Cen, 11.31; 3. Martin Zupan, FM, 11.37; 4. DJ Mudgett, M, 11.66; 5. Devin Kenney, P, 11.67; 6. Payton Glasoe, GJ, 11.79.

800 relay — 1. Fruita Monument, 1:32.72; 2. Cortez, 1:33.07; 3. Palisade, 1:34.6; 4. Central, 1:34.83; 5. Montrose, 1:43.12.

1,600 — 1. Eric Shellhorn, M, 4:35.28; 2. Kevin Martinez, P, 4:37.44; 3. Alex McCoy, MC, 4:50.27; 4. Alex Rico, FM, 4:51.64; 5. John Zamora, FM, 4:53.30; 6. Kyler Brown, FM, 4:53.81.

400 relay — 1. Fruita Monument, 43.78; 2. Cortez, 44.74; 3. Moffat County, 44.94; 4. Central, 46.29; 5. Montrose, 48.4; 6. Palisade, 49.01.

Discus — 1. Nick Stephanus, P, 148-5; 2. Tanner Smith, P, 140-1; 3. Gilberto Galvan, 136-8; 4. Levi Davenport, FM, 128-5; 5. Tyler Church, FM, 123-3; 6. Dylan Reed, GJ, 117-4.

Shot put — 1. Levi Davenport, FM, 47-5.5; 2. Derek Trout, Cen, 44-7.5; 3. Kyle Hatcher, P, 42; 4. Colten Deters, GJ, 41-6; 5. Garrett Spears, MC, 40-11.5; 6. Dylan Reed, GJ, 40-9.

300 hurdles — 1. Aaron Wallway, Cen, 40.69; 2. Scott Davison, Cen, 41.79; 3. Cole DuBois, MC, 42.93; 4. Sean Dunn, P, 43.14; 5. Alec Smith, FM, 44.00; 6. Corey Adams, Cor, 44.24.

400 — 1. Jonathon Wright, GJ, 51.31; 2. Kyle Thornburg, FM, 53; 3. Michael Dannar, FM, 53.3; 4. Daniel McClellan, MC, 53.86; 5. Evan Hornstein, S, 54.29; 6. Andrew Casebier, M, 54.32.

High jump — 1. Nelson Rock, GJ, 6-1; 2. (tie) Braeden Sullivan, MC and Jarrett Higginson, Cen, 5-11; 3. Dillon Morris, M, 5-9; 4. Corey Adams, Cor, 5-9; 5. Collin Girardi, P, 5-7; 6. Rodd Warren, M, 5-7.

800 — 1. Jeff Sperry, S, 2:04.83; 2. Douglas Hallenborg, M, 2:05.31; 3. Keenan Widhammer, FM, 2:06.25; 4. Corey Wojtkiewicz, MC, 2:07.55; 5. Kane Gunther, P, 2:08.29; 6. Kevin Martinez, P, 2:08.30.

Triple jump — 1. Brian Ivy, MC, 44-4.75; 2. Ryan Keeler, FM, 39-6.5; 3. Collin Girardi, P, 39-1.5; 4. James Lewis, FM, 39-0.75; 5. Brandon Malloy, GJ, 38-11.25; 6. Tyler Asnicar, M, 38-2.5.

200 — 1. Joshua Buniger, Cen, 22.58; 2. Stuart Shrum, GJ, 22.77; 3. Aaron Wallway, Cen, 22.9; 4. Payton Glasoe, GJ, 23.49; 5. Pablo Salcido, MC, 23.51; 6. Devin Kenny, P, 23.6.

Long jump — 1. Keenan Garcia, Cor, 20-7; 2. Devin Kenney, P, 20-2.25; 3. Brian Ivy, MC, 20-1.75; 4. Ryan Keeler, FM, 19-11.75; 5. Max Demby, Cor, 19-9.75; 6. Brandon Malloy, GJ, 19-6.75.

3,200 — 1. Alfredo Lebron, MC, 10:04.81; 2. Woody Seagren, FM, 10:05.81; 3. Gus Allen, S, 10:10.37; 4. Jack Burger, S, 10:10.57; 5. Sutton Frey, M, 10:14.28; 6. Kyler Brown, FM, 10:34.63.

1,600 relay — 1. Grand Junction, 3:32.13; 2. Moffat County, 3:35.66; 3. Montrose, 3:37.32; 4. Central, 3:42.86; 5. Cortez, 3:45.76; 6. Steamboat Springs, 3:46.43.

GIRLS

Team Scores

1. Grand Junction, 111; 2. Palisade, 103; 3. Fruita Monument, 101; 4. Montrose, 97; 5. Moffat County, 85; 6. Montezuma-Cortez, 77; 7. Central, 67; 8. Steamboat Springs, 15.

Event Results

Medley relay — 1. Grand Junction, 1:57.83; 2. Fruita Monument, 1:58.58; 3. Montrose, 2:06.55; 4. Cortez, 2:11.08.

3,200 relay — 1. Palisade, 10:07.51; 2. Montorse, 10:18.08; 3. Central, 10:46.20; 4. Fruita, 11:40.43; 5. Cortez, 12:43.78.

110 hurdles — 1. Jamie Derrieux, GJ, 16.80; 2. Jenna Schaak, Cor, 16.98; 3. Lauren LaBonde, FM, 17.95; 4. Bridget Barnes, FM, 18.41; 5. Megan Reynoso, FM, 18.74; 6. Emily Russell, P, 18.96.

100 — 1. Angela Gordon, P, 13.18; 2. Stephanie Ryken, GJ, 13.34; 3. Allie Grasso, GJ, 13.38; 4. Chloe Brown, FM, 13.43; 5. Britteny Ivers, MC, 13.87; 6. Sierra Arellano, MC, 14.09.

800 relay — 1. Fruita Monument, 1:52.01; 2. Grand Junction, 1:53.31; 3. Cortez, 1:53.36; 4. Montrose, 2:02.31.

1,600 — 1. Allison Martin, M, 5:32.20; 2. Tess Skoe, M, 5:35.21; 3. Kelsey Slauson, GJ, 5:39.31; 4. Sassy Murry, MC, 5:54.67; 5. Margeaux Carter, Cen, 6:00.57; 6. Avelicia Guzman, P, 6:06.67.

400 relay — 1. Grand Junction, 51.40; 2. Moffat County, 53.95; 3. Montrose, 55.29; 4. Cortez 57.25.

Discus — 1. Alice Schaefer, FM, 105-8; 2. Lyndsey Yoast, MC, 103-10; 3. Jamie Pomaski, Cen, 102-2; 4. Savanna Hanson, P, 102-1; 5. Mallory Haulman, M, 100-6; 6. Ashley Martin, FM, 97-4.

Shot put — 1. Jamie Pomaski, Cen, 36-8.5; 2. Kelia Utu, F, 33-5.5; 3. Chelse Galyon, Cen, 31-11.5; 4. Jessica Asselin, MC, 31-7.5; 5. Laura Heaton, Cor, 30-8; 6. Ashley Martin, FM, 30-2.5.

300 hurdles — 1. Jenna Schaak, Cor, 47.26; 2. Amy Austin, P, 49.02; 3. Angela Gordon, P, 49.50; 4. Briget Barnes, GJ, 49.86; 5. Lauren LaBonde, FM, 50.57; 6. Emily Russell, P, 50.77.

400 — 1. Morgan Haynie, Cen, 61.12; 2. Emily Crow, P, 62.06; 3. Laura Gladden, FM, 63.61; 4. Leslie White, Cen, 65.07; 5. Victori McDonald, Cor, 65.30; 6. Adrie Camp, MC, 65.71.

High jump — 1. Meriah Redding, FM, 5-01; 2. Lauren Roerts, MC, 4-11; 3. Krista Hinton, FM, 4-11; 4. (tie) Amanda Chaffin, Cen, and Michelle Owen, M, and Olevia Shafer, P, 4-09;

800 — 1. Emily Simpson, M, 2:31.82; 2. Cory Swim, Cen, 2:37.33; 3. Sassy Murray, MC, 2:40.08; 4. Margeaux Carter, Cor, 2:41.21; 5. Brooke Tobler, M, 2:41.86; 6. Dylana Gross, GJ, 2:42.93.

Triple jump — 1. Olevia Shafer, P, 36; 2. Lauren Roberts, MC, 32-10.50; 3. Morgan Bessette, S, 32-8.25; 4. Michelle Owen, M, 32-6; 5. Leslie White, Cen, 31-7.75; 6. Savannah Hanson, P, 31-6.25.

200 — 1. Angela Gordon, P, 26.91; 2. Katie Martin, FM, 27.24; 3. Amy Austin, P, 27.48; 4. Stephanie Ryken, GJ, 27.96; 5. Emily Robins, GJ, 28.87; 6. Eva Dalichau, GJ, 29.18.

Long jump — 1. Sarah Versluis, GJ, 16-9.75; 2. Lauren Roberts, MC, 16-9; 3. Olevia Shafer, P, 16-3.25; 4. Whitney Jackson, GJ, 15-4; 5. Morgan Bessette, S, 15-2; 6. Eva Dalichau, GJ, 14-10.75.

3,200 — 1. Maddy Jourgensen, MC, 11:59.42; 2. Rebecca Long, M, 12:17.84; 3. Allison Martin, M, 12:42.24; 4. Eryn Leonard, MC, 12:49.81; 5. Avelicia Guzman, P, 13:29.68; 6. Margeaux Carter, Cor, 14:00.71.

1,600 relay — 1. Central, 4:24.36; 2. Montrose, 4:26.90; 3. Cortez, 4:35.37; 4. Grand Junction, 4:35.49.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy