Briefs: Prep Cross country Sept. 25, 2009

Cougar Invitational

Thursday at Colo. Springs

Fruita Monument Results

BOYS

Team Scores

1. Coronado, 62; 2. Arapahoe, 108; 3. Fruita Monument, 166; 4. Lewis Palmer, 182; 5. ThunderRidge 185; 6. Durango, 189; 7. Air Academy, 212; 8. Mountain Vista, 214; 9. Widefield, 275; 10. Palmer Ridge, 290; 11. Doherty, 291; 12. Eaglecrest, 298; 13. Pueblo South, 299; 14. Douglas County, 311; 15. Canon City, 341; 16. Sierra, 446; 17. CSCS, 475; 18. Windsor, 505; 19. Sand Creek, 507; 20. St. Mary’s, 522; 21. La Junta, 564; 22. Custer County, 601; 23. Manitou Springs, 737; 24. Wasson, 755; 25. Pueblo East, 772.

Individual results

1. Dusty Solis, Coronado, 15:51.10; 2. Connor Winter, Arapahoe, 15:56.30; 3. Tabor Stevens, Canon City, 16:13.0; 4. Spencer Wenck, Palmer Ridge, 16:22.50; 5. Jesse Mathews, Coronado, 16:31.1; 6. Woody Seagren, Fruita Monument, 16:35.0; 7. Rogan Brown, Durango, 16:40.2; 8. Jason Kearns, Arapahoe, 16:46.7; 9. Brandon Lange, Pueblo South, 16:47.7; 10. Jordan Spratt, Eaglecrest, 17:01.1

Fruita Monument Results

22. James Mauch, Fruita Monument 17:27.1; 27. Keenan Widhammer, FM, 17:37.8; 50. John Zamora, FM, 18:04.2; 61. Alex Rico, FM 18:13.0; 78. Samuel Van Pelt, FM, 18:43.8; 81. Tyler McDermot, FM, 18:44.9.

GIRLS

Team Scores

1. ThunderRidge, 77; 2. Arapahoe, 102; 3. Air Academy, 119; 4. Mountain Vista, 150; 5. Durango, 153; 6. Coronado, 160; 7. Lewis-Palmer, 174; 8. Doherty, 213; 9. Douglas County, 272; 10. Windsor, 277; 11. CSCS, 283; 12. Fruita Momument, 284; 13. Eaglecrest, 353; 14. Palmer Ridge, 408; 15. Sand Creek, 418; 16. Pueblo South, 422; 17. Widefield, 479; 18. St. Mary’s, 515; 19. Canon City, 517; 20. Pine Creek, 525; 21. Pueblo East, 619; 22. Florence, 633; 23. Manitou Springs, 634; 24. La Junta, 647; 25. Wasson, 758.

Individual results

1. Hannah Krumreich, ThunderRidge, 19:17.10; 2. Jordan Bloesser, Doherty, 19:38.9; 3. Kellyn Roiko, Air Academy, 19:42.3; 4. Melissa Westhoff, Eaglecrest, 19:43.9; 5. Karli Foreman, Durango, 19:48.3; 6. Maddie Kruger, Lewis-Palmer, 19:49.8; 7. Aubrey Hilte, Doherty, 19:50.0; 8. Emelia Evans, Air Academy, 19:55.9; 9. Becca Barad, Air Academy, 20:06.7; 10. Michaela Diamond, Lewis-Palmer, 20:07.8.

Fruita Monument Results

34. Olivia Daniels, Fruita Monument, 21:07.7; 45. Jennifer Campbell, FM, 21:23.6; 56. Shelby Mixon, FM, 21:51.8; 74. Sarah Horen, FM, 22:14.80; 75. Laura Gladden, FM, 22:16.7; 88. Amy Hurshman, FM, 22:40.2; 93. Clay Campbell, FM, 22:46.0.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy