Class 4A state swimming results, May 20, 2011

Class 4A State Championships

Friday at El Pomar Natatorium

Preliminary Results

Advancing to Saturday’s Finals

200 medley relay: 1. Silver Creek (Drew Weilbel, Alex Bisping, Chase Lis, Topher Apple) 1:38.62; 2. Mullen, 1:39.03; 3. Air Academy, 1:39.82; 4. Cheyenne Mountain, 1:40.06; 5. Wheat Ridge, 1:41.24; 6. Conifer, 1:41.94; 7. Montrose, 1:43.19; 8. Estes Park, 1:43.30

200 freestyle:  1. Jeff Garnier, D’Evelyn, 1:39.20*; 2. Alex Nickell, Mountain View, 1:44.79; 3. Martin Wallace, Broomfield, 1:44.87; 4. Derek Wedel, Pueblo South, 1:46.36; 5. Brad Belz, Mullen, 1:46.58; 6. Josh Graber, D’Evelyn, 1:48.50; 7. Michael Carricato, Discovery Canyon, 1:49.38; 8. Koysta Callihan, Montrose, 1:50.59

200 individual medley: 1. Darian Brunetti, Wheat Ridge, 1:54.61; 2. Eric May, Arvada, 1:56.07; 3. Sawyer Franz, Conifer, 1:57.67; 4. (tie) Zane Hranac, Wheat Ridge and Louis Geist, Mullen, 1:57.83; 6. Connor Dwyer, Longmont, 1:58.24; 7. Marshall McCann, Cheyenne Mountain, 1:59.32; 8. Justin Dearden, Air Academy, 1:59.45

50 freestyle:  1. Micah Blackwell, Green Mountain, 21.55; 2. PJ Wickwire, Mullen, 21.73; 3. Jonathan Littles, Cheyenne Mountain, 21.97; 4. Jack Brubacher, Thompson Valley, 22.04; 5. Luke Robert, Discovery Canyon, 22.22; 6. Topher Apple, Silver Creek, 22.36; 7. Dylan Westover, Estes Park, 22.40; 8. Forrest Beesley, Estes Park, 22.44

100 butterfly: 1. Devon Davis, Air Academy, 50.54; 2. Micah Blackwell, Green Mountain, 50.91; 3. Zane Hranac, Wheat Ridge, 52.07; 4. Derek Wedel, Pueblo South, 52.67; 5. Chris Wickwire, Mullen, 53.11; 6. James Grant, Cheyenne Mountain, 53.21; 7. Drew Weibel, Silver Creek, 53.34; 8. Taylor Hand, Discovery Canyon, 53.61.

100 freestyle: 1. Jeff Garnier, D’Evelyn, 45.85; 2. Jonathan Littles, Cheyenne Mountain, 47.91; 3. Joey Notarianni, Mullen, 47.97; 4. Forrest Beesley, Estes Park, 48.09; 5. Michael Bau, Cheyenne Mountain, 50.07; 6. Danny Kay, Coronado, 50.08; 7. Mitch Kilgore, Conifer, 50.09; 8. (tie) Luke Robert, Discovery Canyon and Avery Saxton, Windsor, 50.33.

500 freestyle: 1. PJ Wickwire, Mullen, 4:38.65; 2. Alex Nickell, Mountain View, 4:41.07; 3. Martin Wallace, Broomfield, 4:42.82; 4. Louis Geist, Mullen, 4:46.48; 5. Josh Graber, D’Evelyn, 4:53.71; 6. Michael Carricato, Dsicovery Canyon, 4:54.90; 7. Brad Belz, Mullen, 4:56.20; 8. Max Bryant, Glenwood Springs, 4:57.57

200 freestyle relay: 1. Coronado (Danny Kay, Dave Peek, Eric Albers, Steve Peek) 1:29.64; 2. Estes Park, 1:30.00; 3. D’Evelyn, 1:30.14; 4. Mullen, 1:31.91; 5. Discovery Canyon, 1:32.07; 6. Broomfield, 1:32.66; 7. Thompson Valley, 1:32.96; 8. Montrose, 1:33.35

100 backstroke: 1. Darian Brunetti, Wheat Ridge, 51.86; 2. Sawyer Franz, Conifer, 53.32; 3. Joey Notatianni, Mullen, 53.69; 4. Justin Dearden, Air Academy, 53.70; 5. Marshall McCann, Cheyenne Mountain, 54.27; 6. James Grant, Cheyenne Mountain, 55.02; 7. Taylor Hand, Discovery Canyon, 55.07; 8. Ben Holland, Conifer, 55.40

100 breaststroke: 1. Alex Bisping, Silver Creek, 58.47; 2. Devon Davis, Air Academy, 58.51; 3. Michael Barnosky, Montrose, 1:00.03; 4. Eric May, Arvada, 1:00.04; 5. Connor Dwyer, Longmont, 1:00.28; 6. Matthew Hulstine, Moffat County, 1:00.53; 7. Topher Apple, Silver Creek, 1:01.56; 8. Dustin Cooper, Montrose, 1:01.69.

400 freestyle relay: 1. Mullen (Joey Notarianni, Louis Geist, Brad Belz, PJ Wickwire) 3:12.90; 2. D’Evelyn, 3:16.04; 3. Cheyenne Mountain, 3:16.79; 4. Silver Creek, 3:19.54; 5. Coronado, 3:19.60; 6. Conifer, 3:20.24; 7. Wheat Ridge, 3:20.25; 8. Air Academy, 3:23.13.

*— Class 4A state record


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy