College swimming results, Feb. 11, 2011

RMAC Championships

Friday at El Pomar Natatorium

Men

INDIVIDUAL RESULTS

200 medley relay: 1. University of Incarnate Word, 1:33.07; 2. Grand Canyon University, 1:33.36; 3. Colorado School of Mines, 1:33.36; 4. Mesa State College 1:35.24; 5. GCU B 1:36.72.

1000 freestyle: 1. Conrado Chede, UIW, 9:25.04; 2. Mark Rubin, UIW, 9:38.97; 3. Aaron Miller, CSM, 9:51.25; 4. Scott Strehlow, Mesa, 9:59.97; 5. Alex Palma, University of Texas-Permian Basin, 10:00.29.

200 freestyle: 1. Michael Branning, GCU, 1:40.77; 2. Artem Tretiakov, GCU, 1:41.29; 3. Ryan Wilcox, UTPB, 1:42.94; 4. Kody Gagne, UIW, 1:44.29; 5. Kent Stavrakas, Mesa, 1:44.86.

100 Backstroke: 1. Nikita Belousov, UIW, 50.04; 2. Andrew Zerwick, CSM, 50.41; 3. Everton Kida, GCU, 50.89; 4. Oleksii Ilchenko, UIW, 52.06; 5. Richard Krzyzanowski, GCU, 52.32.

100 breaststroke: 1. Ralph Herberg, GCU, 56.17; 2. Matt Bisping, CSM, 57.46; 3. Elliot Feng, CSM, 58.54; 4. Dalton Neal, UTPB, 58.65; 5. Kyler Wood, UTPB, 59.28.

100 butterfly: 1. James Shake, UIW, 49.39; 2. Kyle Shores, GCU, 49.66; 3. Daniel Murata, UIW, 49.74; 4. Joseph Reeves, UIW, 50.41; 5. Kent Stavrakas, Mesa 51.11; 5. Richa Krzyzanowski, GCU, 51.11.

800 freestyle relay: 1. Incarnate Word, 6:54.98; 2. GCU, 6:56. 48; 3. Mesa, 6:57.17; 4. CSM, 7:00.44; 5. UT-PB, 7:04.06.

400 individual medley: 1. Alex Yatsko, UIW, 4:03.83; 2. Ivan Nechunaev, GCU, 4:06.40; 3. Alejandro Hernandez, Mesa, 4:06.60; 4. Daniel Peter, CSM, 4:10.14; 5 Sam McKinlay, UTPB, 4:12.06.

Women

INDIVIDUAL RESULTS

200 medley relay: 1. University of Incarnate Word, 1:44.95; 2. Grand Canyon University, 1:46.83; 3. University of Minnesota-Moorhead, 1:48.69 ; 4. Mesa State College 1:50.34; 5. Colorado School or Mines, 1:54.84.

1000 freestyle: 1. Inha Kotsur, GCU, 10:18.50; 2. Paulina Alexander, UIW, 10:22.97; 3. Molly Freeman, UIW, 10:30.05; 4. Tori Heron, GCU 10:31.74.; 5. Kelly Hogan, Mesa, 10:32.60.

200 freestyle: 1. Catherine Polito, GCU, 1:52.80; 2. Samantha Magnani, GCU, 1:53.72; 3. Tamiris Nascimento, UIW, 1:54.05; 4. Julia Cardenas, UIW,  1:54.88; 5. Briana Purkapile, Mesa, 1:55.53.

100 Backstroke - 1. Jackyn McMillen, MSC, 57.29; 2. Kensey Cooke, UIW, 58.16; 3. Caiti Hoffman, GCU, 58.33; 4. Jennifer Gunderson, UTPB, 58.73; 5. audrey Contrerasd, UIW, 1:00.25.

100 breaststroke: 1. Melissa Ralston, UIW, 1:07.08; 2. Tiara Nelson, MOOR, 1:07.60; 3. Aime Osterberg, GCU, 1:07.72; 4. Candace Valenzuela, GCU, 1:07.76; 5. Kylie Potter, MOOR, 1:08.60.

800 Freestyle Relay - 1. University of Incarnate Word (Hurrell-Zitelman, Alexander, Freeman, Cardenas), 7:37.03; 2. Grand Canyon, 7:43.85; 3. Mesa State, 7:53.59; 4. Minnesota-Moorehead, 8:08.91; 5. Colorado School of Mines, 8:09.98.

100 butterfly: 1. Mychala Lynch, GCU, 56.17; 2. Joy Turner, UIW, 57.02; 3. Claire Caron, MOOR, 57.51 ; 4. Lesley Murray, UIW, 58.47; 5. Kelly Erickson, FRASC, 59.03.

400 individual medley: 1. Ca. Hurrell Zitelman, UIW, 4:20.02; 2. Diana Volk, GCU, 4:36.73; 3. Caiti Hoffman, GCU, 4:38.77; 4. Katie Wedel, Mesa, 4:40.73; 5. Cayla Wood, CSM, 4:44.24.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy