Football state playoff pairings

Class 5A State Playoffs

In Bracket Order

First Round

Columbine 28, Fort Collins 10

Fairview 28, Regis Jesuit 24

ThunderRidge 28, Arapahoe 14

Highlands Ranch 57, Mountain Range 21

Ralston Valley 48, Rocky Mountain 21

Fountain-Fort Carson 31, Cherokee Trail 21

Grandview 38, Legacy 7

Cherry Creek 20, Rangeview 14

Grand Junction 51, Chatfield 17

Chaparral 49, Westminster 8

Horizon 49, Rampart 0

Lakewood 39, Gateway 20

Pomona 47, Thornton 0

Northglenn 45, Denver East 7

Mullen 42, Mountain Vista 0

Bear Creek 35, Denver South 20

Second Round

Dates, Times TBA

1) Columbine at 17) Fairview

9) Highlands Ranch at 8) ThunderRidge

13) Fountain-Fort Carson at 4) Ralston Valley

5) Grandview at 21) Cherry Creek

2) Grand Junction at 18) Chaparral, 7 p.m. Friday, Sports Authority Stadium, Parker

10) Lakewood at 7) Horizon

14) Northglenn at 3) Pomona

11) Bear Creek at 6) Mullen

Class 4A State Playoffs

In Bracket Order

First Round

Dates, Times TBA

16) Pueblo West at 1) Valor Christian

9) Wheat Ridge at 8) Widefield

13) Green Mountain at 4) Castle View

12) Falcon at 5) Longmont

14) Rock Canyon at 3) Pine Creek, 7 p.m., Friday, District 20 Stadium

11) Greeley West at 6) Montrose

10) Cheyenne Mountain at 7) Broomfield

15) Durango at 2) Monarch

Class 3A State Playoffs

In Bracket Order

First Round

Dates, Times TBA

16) Frederick at 1) Cañon City

9) Battle Mountain at 8) D’Evelyn

13) Roosevelt at 4) Rifle

12) Holy Family at 5) Windsor

14) Palmer Ridge at 3) Silver Creek

11) Lewis-Palmer at 6) Vista Ridge, 7 p.m., Friday

10) Palisade at 7) Evergreen

15) Mountain View at 2) Kennedy

Class 2A State Playoffs

In Bracket Order

First Round

Dates, Times TBA

16) Lamar at 1) Brush

9) The Academy at 8) Olathe

13) Strasburg at 4) Bayfield

12) Aspen at 5) Eaton

14) Pagosa Springs at 3) Kent Denver

11) Platte Valley at 6) Faith Christian

10) Bennett at 7) Trinidad

15) Buena Vista at 2) Florence

Class 1A State Playoffs

In Bracket Order

First Round

Burlington 51, John Mall 6

Wray 32, Crowley County 12

Lyons 38, Peyton 14

Akron 34, Byers 14

Lutheran 35, Hayden 6

Wiggins 21, Limon 20

Resurrection Christian 35, Monte Vista 28

Hotchkiss 47, Sargent 8

Quarterfinals

Dates, Times TBA

1) Burlington at 8)  Wray

5) Akron at 4) Lyons

3) Lutheran at 11) Wiggins

2) Hotchkiss at 10) Resurrection Christian

Class A 8-Man State Playoffs

In Bracket Order

First Round

Hoehne 60, Kiowa 21

Fowler 37, Merino 14

Norwood 53, Sange de Cristo 0

Walsh 48, Sanford 8

Simla 34, Caliche 0

Elbert 32, Dove Creek 6

Springfield 35, Haxton 0

Dayspring Christian 54, Statton 6

Quarterfinals

Dates, Times TBA

8) Fowler at 1) Hoehne

5) Walsh at 4) Norwood

6) Elbert at 3) Simla

2) Dayspring Christian at 7) Springfield

Class A 6-Man State Playoffs

In Bracket Order

First Round

Fleming 62, Prairie 6

Hi-Plains 46, Cotopaxi 12

Otis 67, Eads 20

Deer Trail 57, Bethune 22

Semifinals

Dates, Times TBA

1) Fleming at 5) Hi-Plains

2) Deer Trail at 3) Otis


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy