High school swimming results, Jan. 22, 1010

PREP SWIMMING

Fruita Monument 115,  Gunnison 97

Fruita Monument 153, Palisade/Central 52

Gunnison 128.5, Palisade/Central 64.5

Friday at Orchard Mesa Pool

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. FM A (Teddi Larson, Eleise Hinton, Jessica Fischer, Leah Temple), 2:07.63; 2. Gunnison A, 2:24.53; 3. FM B, 2:24.53.

200 freestyle:  1. Lisa Lucas, Gun, 2:08.99; 2. Jessica Fischer, FM, 2:10.90; 3. Teddy Hayes, PC, 2:17.29.

200 individual medley: 1. Taylor Ferraro, Gun, 2:3.13; 2. Teddi Larson, FM, 2:41.34; 3. Katelyn Barret, Gun, 2:50.14.

50 freestyle:  1. Leah Temple, FM, 26.85; 2. Mackenzie Morgan, Gun, 28.78; 3. Andrea Meldrum, Gun, 28.88.

100 butterfly: 1. Leah Temple, FM, 1:13.21; 2. Kiaja Thomas, FM, 1:16.10; 3. Taylor Ferraro, Gun, 1:19.88.

100 freestyle: 1. Lisa Lucas, Gu,n 59.65; 2. Teddy Hayes, PC, 1:01.19; 3. Teddi Larson, FM, 1:03.51.

500 freestyle: 1. Jessica Fischer, FM, 5:45.57; 2. Megan Dornkamp, FM, 7:00.34; 3. Ashley Bond, FM, 7:07.06.

200 freestyle relay: 1. Gun (Lisa Lucas, Adrianne Eager, Mackenzie Morgan, Taylor Ferraro) 1:54.17; 2. FM 1:57.24; 3. PC 2:04.92.

100 backstroke: 1. Andrea Meldrum, Gun, 1:16.76; 2. Mackenzie Morgan, Gun, 1:16.97; 3. Katelyn Barrett, Gun, 1:18.52.

100 breaststroke: 1. Madison Kohls, FM, 1:25.02; 2. Michelle Midgley, FM, 1:28.89; 3. Kate Buscovick, Gun, 1:30.30.

400 freestyle relay: 1. Gun (Adrianne Eager, Lisa Lucas, Mackenzie Morgan, Taylor Ferraro) 4:08.43; 2. FM 4:15.91; 3. PC 4:45.91.

Montrose 108, Aspen 63

Friday at Montrose Aquatic Center

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. Montrose 2:02.37; 2. Aspen 2:10.41; 3. Aspen 2:52.29.

200 freestyle:  1. Brooke Gaber, M, 2:12.40; 2. Acacia Sharrow, M, 2:33.96; 3. Hannah Gardenswartz, A, 2:40.33.

200 individual medley: 1. Rashyll Leonard, M, 2:26.31; 2. Alyssa Aragon, M, 2:29.64; 3. Kaitlin Gerson, A, 2:36.35.

50 freestyle:  1. Shannon Peirce, A, 0:28.61; 2. Ashley Aragon, M, 0:29.11; 3. Mallory Haulman, M, 0:31.37.

Diving:  1. Jamie Fletcher, A, 136.65; 2. Marieta Bialek, A, 132.45; 3. Brooke Tobler, M, 129.60.

100 butterfly: 1. Claire Collier, A, 1:08.40; 2. Leonard, M, 1:11.37; 3. Al. Aragon, M, 1:14.28.

100 freestyle: 1. Jenny Nocas, M, 1:00.01; 2. ME Purnell, A, 1:05.14; 3. Sharrow, M, 1:12.13.

500 freestyle: 1. Emily Stucky, M, 5:56.44; 2. Amanda Winslow, M, 5:56.74; 3. Gardenwartz, A, 7:13.51.

200 freestyle relay: 1. Montrose 1:48.52; 2. Aspen 2:04.05; 3. Montrose 2:04.20.

100 backstroke: 1. Stucky, M, 1:05.76; 2. Peirce, A, 1:10.58; 3. Ash. Aragon, M, 1:11.40.

100 breaststroke: 1. Gaber, M, 1:14.67; 2. Nocas, M, 1:16.26; 3. Purnell, A, 1:22.07.

400 freestyle relay: 1. Montrose 4:05.06; 2. Aspen 4:25.67; 3. Montrose 5:08.94.

*State qualifying time


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy