Prep boys basketball standings, Feb. 8, 2010

Boys Southwestern League

Conference Overall

W L W L

Fruita Monument 7 0 12 8

Montrose 4 2 13 6

Grand Junction 4 2 12 6

Durango 3 4 8 10

Central 2 5 8 12

Montezuma-Cortez 0 7 4 15

Tuesday’s Games

Battle Mountain at Grand Junction, 5 p.m.

Friday’s Games

Fruita Monument at Central, 7 p.m.

Durango at Grand Junction, 7 p.m.

Montezuma-Cortez at Montrose, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Montezuma-Cortez at Grand Junction, 1:30 p.m.

Durango at Montrose, 1:30 p.m.

4A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Glenwood Springs 10 0 14 5

Steamboat Springs 8 2 11 7

Delta 7 3 8 7

Rifle 5 5 9 9

Battle Mountain 4 6 9 8

Palisade 4 6 8 11

Moffat County 2 8 4 15

Eagle Valley 0 10 3 16

Tuesday’s Games

Battle Mountain at Grand Junction, 5 p.m.

Thursday’s Games

Rifle at Steamboat Springs, 3 p.m.

Eagle Valley at Palisade, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Moffat County at Glenwood Springs, 7:30 p.m.

Battle Mountain at Delta, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Palisade at Battle Mountain, 5:30 p.m.

Delta at Eagle Valley, 5:30 p.m.

Rifle at Moffat County, 5:30 p.m.

Glenwood Springs at Steamboat Springs, 5:30 p.m.

3A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Aspen 11 0 14 0

Hotchkiss 10 2 13 2

Gunnison 7 5 9 6

Roaring Fork 7 5 7 8

Grand Valley 5 8 8 8

Basalt 4 8 5 10

Coal Ridge 4 8 5 10

Olathe 3 9 5 10

Cedaredge 3 9 5 10

Tuesday’s Games

Roaring Fork at Aspen, 4 p.m.

Thursday’s Games

Olathe at Gunnison, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Coal Ridge at Basalt, 7 p.m.

Gunnison at Aspen, 7 p.m.

Roaring Fork at Hotchkiss, 7 p.m.

Olathe at Grand Valley, 7 p.m.

Saturday’s Games

Grand Valley at Coal Ridge, 4 p.m.

Basalt at Cedaredge, 4 p.m.

Hotchkiss at Aspen, 4 p.m.

2A/1A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Meeker 9 0 18 0

Hayden 7 1 12 5

Soroco 6 2 9 4

Paonia 4 3 6 11

Vail Christian 5 6 8 8

West Grand 4 5 9 8

Rangely 3 4 7 10

Plateau Valley 4 6 8 9

De Beque 1 8 1 14

North Park 0 8 2 13

Tuesday’s Games

Cornerstone Christian Academy at Vail Christian, 6 p.m.

North Park at Hayden, 7:30 p.m.

Plateau Valley at Montrose JV, 7:30 p.m.

Thursday’s Games

Hayden at Moffat County Freshman, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Rangely at Plateau Valley, 4 p.m.

Paonia at De Beque, 6:30 p.m.

West Grand at North Park, 7 p.m.

Soroco at Hayden, 8 p.m.

Saturday’s Games

Paonia at Meeker, 4 p.m.

Saratoga, WY at North Park, 4:30 p.m.

Soroco at Vail Christian, 5:30 p.m.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy