High school boys basketball standings, Feb. 15, 2010

Boys Southwestern League

Conference Overall

W L W L

Fruita Monument 8 0 13 8

Grand Junction 6 2 15 6

Montrose 6 2 15 6

Durango 3 6 8 12

Central 2 6 8 13

Montezuma-Cortez 0 9 4 17

Tuesday’s Games

Montezuma-Cortez at Pagosa Springs, 7 p.m.

Thursday’s Games

Grand Junction at Fruita Monument, 7 p.m.

Central at Montrose, 7:30 p.m.

Durango at Montezuma-Cortez, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Grand Junction at Central, 7 p.m.

Montrose at Fruita Monument, 7 p.m.

4A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Glenwood Springs 12 0 16 5

Steamboat Springs 9 3 5 5

Delta 7 4 8 8

Battle Mountain 6 6 11 9

Rifle 5 7 9 11

Palisade 4 8 8 13

Moffat County 3 9 5 16

Eagle Valley 1 10 4 16

Tuesday’s Games

Eagle Valley at Battle Mountain, 7:30 p.m.

Steamboat Springs at Moffat County, 7:30 p.m.

Glenwood Springs at Rifle, 7:30 p.m.

Palisade at Delta, 7:30 p.m.

Thursday’s Games

Rifle at Palisade, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Battle Mountain at Steamboat Springs, 7:30 p.m.

Moffat County at Eagle Valley, 7:30 p.m.

Delta at Glenwood Springs, 7:30 p.m.

3A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Aspen 14 0 17 0

Hotchkiss 11 3 14 3

Gunnison 8 6 10 7

Roaring Fork 7 7 7 10

Grand Valley 7 8 10 8

Basalt 5 8 6 10

Coal Ridge 4 10 4 13

Cedaredge 3 9 5 10

Olathe 3 11 5 12

Tuesday’s Games

Cedaredge at Aspen, 7 p.m.

Friday’s Games

Coal Ridge at Cedaredge, 7 p.m.

Grand Valley at Roaring Fork, 7 p.m.

Basalt at Olathe, 7 p.m.

Gunnison at Hotchkiss, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Roaring Fork at Gunnison, 4 p.m.

Cedaredge at Olathe, 4 p.m.

Aspen at Coal Ridge 4 p.m.

Basalt at Hotchkiss, 5:30 p.m.

2A/1A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Meeker 10 0 19 0

Hayden 8 1 14 5

Soroco 6 4 9 6

Paonia 5 4 7 12

Vail Christian 6 6 10 8

West Grand 5 5 10 8

Plateau Valley 5 6 10 9

Rangely 4 5 8 11

De Beque 1 10 1 16

North Park 0 9 2 16

Friday’s Games

North Park at De Beque, 6 p.m.

Saturday’s Games

No. 8 Rangely at No. 1 Meeker, 2:30 p.m

No. 7 Vail Christian at No. 2 Hayden, 2:30 p.m.

No. 6 Plateau Valley at No. 3 Soroco, 1 p.m.

No. 5 West Grand at No. 4 Paonia, 2:30 p.m.

* Winners advance to District Tournament at Rangely beginning Feb. 26


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy