High school girls basketball standings, Feb. 15, 2010

Girls Southwestern League

Conference Overall

W L W L

Central 8 0 18 3

Montrose 6 2 16 5

Durango 4 5 11 10

Grand Junction 3 5 12 9

Fruita Monument 3 5 10 11

Montezuma-Cortez 1 8 8 11

Tuesday’s Games

Montezuma-Cortez at Pagosa Springs, 5:30 p.m.

Thursday’s Games

Durango at Montezuma-Cortez 5:30 p.m.

Grand Junction at Fruita Monument, 5:30 p.m.

Central at Montrose, 5:30 p.m.

Friday’s Games

Montrose at Fruita Monument, 5:30 p.m.

Grand Junction at Central, 5:30 p.m.

4A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Rifle 11 0 15 4

Steamboat Springs 9 2 14 5

Glenwood Springs 7 5 11 9

Moffat County 7 5 9 12

Delta 5 7 6 11

Palisade 5 7 5 15

Eagle Valley 3 9 11 10

Battle Mountain 0 12 0 21

Tuesday’s Games

Glenwood Springs at Rifle, 6 p.m.

Eagle Valley at Battle Mountain, 6 p.m.

Palisade at Delta, 6 p.m.

Steamboat Springs at Moffat County, 6 p.m.

Thursday’s Games

Rifle at Palisade, 6 p.m.

Friday’s Games

Battle Mountain at Steamboat Springs, 6 p.m.

Delta at Glenwood Springs, 6 p.m.

Moffat County at Eagle Valley, 6 p.m.

3A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Olathe 14 0 17 0

Grand Valley 12 3 15 3

Hotchkiss 9 5 10 7

Cedaredge 7 6 7 9

Coal Ridge 8 7 9 9

Basalt 7 7 7 10

Gunnison 4 11 7 12

Aspen 3 11 4 13

Roaring Fork 0 14 0 17

Tuesday’s Games

Cedaredge at Aspen, 2:30 p.m.

Friday’s Games

Grand Valley at Roaring Fork, 5:30 p.m.

Olathe at Basalt, 5:30 p.m.

Coal Ridge at Cedaredge, 5:30 p.m.

Gunnison at Hotchkiss, 6 p.m.

Saturday’s Games

Aspen at Coal Ridge, 2:30 p.m.

Roaring Fork at Gunnison, 2:30 p.m.

Cedaredge at Olathe, 2:30 p.m.

Basalt at Hotchkiss, 4 p.m.

2A/1A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Paonia 9 0 17 1

Hayden 9 1 13 6

North Park 7 3 12 6

Meeker 6 3 12 5

Rangely 6 3 11 7

Vail Christian 5 6 10 9

Soroco 4 6 6 8

West Grand 3 7 6 10

Plateau Valley 2 9 4 12

De Beque 0 10 0 16

Friday’s Games

North park at De Beque, 4:30 p.m.

Saturday’s Games

No. 8 Plateau Valley at No. 1 Paonia, 1 p.m.

No. 7 West Grand at No. 2 Hayden, 1 p.m.

No. 6 Vail Christian at No. Rangely, 1 p.m.

No. 5 Soroco at No. 4 Meeker, 1 p.m.

* Winners advance to District Tournament at Rangely beginning Feb. 26


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy