High school state basketball glance, March 5, 2010

Class 5A Boys

Great 8

Friday at Denver Coliseum

Rampart 35, Doherty 23

Regis 86, Arapahoe 72

Aurora Central 65, Highlands Ranch 60

Fairview 72, Grandview 54

Final 4

Thursday, 3/11

CU Events Center

Regis vs. Rampart

Aurora Central vs. Fairview

Class 5A Girls

Great 8

Saturday at Denver Coliseum

Times TBA

Highlands Ranch (22-3) vs. Denver East (20-5)

Chaparral (19-6) vs. Heritage (19-6)

Monarch (21-4) vs. Regis (18-7)

Legacy (24-1) vs. Fountain Fort Carson (21-4)

Class 4A Boys

Great 8

Friday at Colorado School of Mines

Sierra 65, Thomas Jefferson 43

Lewis Palmer 50, Sterling 38

Pueblo East 68, Broomfield 63

Longmont 63, Pueblo Central 54

Final 4

Thursday, 3/11

CU Events Center

Sierra vs. Lewis Palmer

Pueblo East vs. Longmont

Class 4A Girls

Great 8

Saturday at Colorado School of Mines

Pueblo East (22-3) vs. Broomfield (24-1), 2:45 p.m.

Conifer (24-1) vs. Pueblo South (19-6), 4:30 p.m.

Mullen (17-7) vs. Mesa Ridge (23-2), 1 p.m.

Longmont (22-3) vs. Cheyenne Mountain (20-5), 6:15 p.m.

Class 3A Boys

First Round

Friday

Faith Christian High School

Faith Christian 97, Pinnacle 48

Weld Central 48, Bennett 33

Eaton High School

Eaton 52, St. Mary’s 34

HIghland 43, Colorado Springs Christian 38

Kent Denver High School

Kent Denver 58, University 43

Brush 78, Dolores Huerta 65

Pagosa Springs High School

Pagosa Springs 57, Coal Ridge 51

Lutheran 69, Rye 40

Aspen High School

Aspen 54, The Academy 27

Yuma 53, Denver Christian 42

Hotchkiss High School

Hotchkiss 60, Bayfield 43

Manitou Springs 74, Grand Valley 53

Buena Vista High School

Buena Vista 56, Basalt 42

Valley 68, Sheridan 56

Jefferson Academy

Jefferson Academy 74, Holy Family 62

Peak to Peak 61, Salida 52

Class 3A Girls

First Round

Friday

Colorado Springs Christian School

Colorado Springs Christian 81, Platte Valley 41

Machebeuf (11-11) vs. The Pinnacle (15-7), 7 p.m.

Jefferson Academy

Jefferson Academy 64, Trinidad 51

St. Mary’s 53, University 36

Estes Park High School

Estes Park 73, Platte Canyon 35

Erie 45, Faith Christian 40

Pagosa Springs High School

Pagosa Springs 45, Aspen 34

Buena Vista 58, Rye 54

Holy Family School

Holy Family 74, The Academy 29

Valley 62, Hotchkiss 59

Brush High School

Brush 63, Kent Denver 46

St. Mary’s Academy 38, Grand Valley 28

Eaton High School

Eaton 49, Coal Ridge 53

Salida 62, Peak to Peak 54

Olathe High School

Olathe 53, Centauri 37

Classical Academy 63, Denver Science & Tech 32

Class 2A Boys

Friday

Adams State College

Sargent 65, Cripple Creek 30

Mancos 44, Crowley County 43

Akron High School

Holyoke 52, Resurrection Christian 40

Calhan 67, Swink 56

Durango High School

Ignacio 66, Antonio 49

Alexander Dawson 52, Meeker 49

Otero Junior College

Byers 61, Burlington 55

Sanford 66, Fountain Valley 32

Brownson Arena, Mesa State College

Hayden 58, Longmont Christian 33

John Mall 58, Paonia 51

Florence High School

Custer County vs. Pikes Peak Christian, 7:30 p.m.

Wiggins 56, Evangelical Christian 47

Standley Lake High School

Lutheran-Parker 53, Soroco 37

Wray 67, Colorado Springs Christian 64

Fountain Middle School

Limon 70, La Veta 53

Heritage Christian 81, Union Colony 55

Class 2A Girls

Friday

Adams State College

Sangre de Cristo 54, South Park 38

Burlington 62, Ignacio 43

Akron High School

Akron 55, Dayspring Christian 29

Las Animas 47, Simla 44

Durango High School

Sanford 46, Dolores 34

Lutheran-Parker 44, Rangely 38

Otero Junior College

Rocky Ford 68, Calhan 51

La Veta 49, Fowler 42

Brownson Arena, Mesa State College

Paonia 64, Hayden 28

Hoehne 59, Hayden 52

Florence High School

Custer County 64, Colorado Springs School 41

Kowa 57, Merino 50

Standley Lake High School

Front Range Christian 55, Meeker 35

Sedgwick County 44, Limon 28

Fountain Middle School

Evangelical Christian 43, Sargent 25

Holyoke 40, Resurrection Christian 35

Class 1A Boys

Sweet 16

Southern Region

Saturday

Ouray vs. Walsh, noon, Adams State

Creede vs. Karval, 2 p.m., Trinidad High School

Eads vs. Sierra Grande, 2 p.m., Otero Junior College

South Baca vs. Ridgway, 9 a.m., Adams State

Northern Region

Saturday at Sterling High School

Cornerstone Christian vs. Hi-Plains, 1:30 p.m.

Caliche vs. Flagler, 4:30 p.m.

Stratton vs. Community Christian winner, noon

Otis vs. Fleming, 3 p.m.

Class 1A Girls

Sweet 16

Southern Region

South Baca vs. Kim, 6 p.m. Saturday, Lamar Community Building

Wiley vs. North Park, 2 p.m. Saturday, Denver East

Norwood vs. McClave, 10:30 a.m. Saturday, Adams State College

Dove Creek 56, Creede 40

Northern Region

Saturday at Sterling High School

Fleming vs. Otis, noon

Community Christian vs. Idalia, 1:30 p.m.

Hi-Plains vs. Briggsdale, 4:30 p.m.

Stratton vs. Pawnee, 3 p.m.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy