High school state basketball pairings, Feb. 28, 2010

PREP BASKETBALL

Class 5A Boys

Times TBA

Sweet 16

Tuesday

Fort Collins (22-3) at Rampart (22-3)

Doherty (15-9) at Lincoln (19-5)

Boulder (17-7) at Regis (23-1)

Denver East (16-8) at Arapahoe (21-3)

Aurora Central (18-6) at Fountain-Fort Carson (21-3)

Highlands Ranch (20-14) at Chatfield (20-4)

Grandview (15-9) at Montbello (22-2)

Mountain Range (19-6) at Fairview (19-5)

Class 5A Girls

Sweet 16

Wednesday

Grand Junction (15-10) at Highlands Ranch (21-3)

Ponderosa (16-8) at Denver East (19-5)

Cherry Creek (18-6) at Chaparral (18-6)

Heritage (18-6) at Central (21-3)

Fairview (20-5) at Monarch (20-4)

Air Academy (22-2) at Regis (17-7)

Cherokee Trail (18-7) at Legacy (23-1)

Fountain Fort Carson (20-4) at ThunderRidge (18-6)

Class 4A Boys

Great 8

Friday at Colorado School of Mines

Thomas Jefferson (18-7) vs. Sierra (23-2)

Lewis Palmer (16-9) vs. Sterling (23-2)

Broomfield (20-5) vs. Pueblo East (23-1)

Pueblo Central (22-3) vs. Longmont (23-2)

Class 4A Girls

Great 8

Saturday at Colorado School of Mines

Pueblo East (22-3) vs. Broomfield (24-1)

Conifer (24-1) vs. Pueblo South (19-6)

Mullen (17-7) vs. Mesa Ridge (23-2)

Longmont (22-3) vs. Cheyenne Mountain (20-5)

Class 3A Boys

First Round

Friday

Faith Christian High School

No. 32 The Pinnacle (14-9) vs. No. 1 Faith Christian (21-1)

No. 17 Bennett (12-10) vs. No. 16 Weld Central (16-6)

Eaton High School

No. 25 St. Mary’s (12-11) vs. No. 8 Eaton (12-11)

No. 24 Highlands (13-10) vs. Colorado Springs Christian (15-7)

Kent Denver High School

No. 28 University (12-11) vs. No. 5 Kent Denver (18-4)

No. 21 Dolores Huerta (16-6) vs. No. 12 Brush (16-6)

Pagosa Springs High School

No. 29 Coal Ridge (7-16) vs. No. 4 Pagosa Springs (18-3)

No. 20 Rye (12-10) vs. No. 13 Lutheran (14-7)

Aspen High School

No. 31 The Academy (9-13) vs. Aspen (23-0)

No. 18 Denver Christian (14-9) vs. Yuma (16-6)

Hotchkiss High School

No. 26 Bayfield (7-14) vs. No. 7 Hotchkiss (18-4)

No. 23 Grand Valley (12-10) vs. No. 10 Manitou Springs (17-5)

Buena Vista High School

No. 27 Basalt (10-12) vs. No. 6 Buena Vista (18-5)

No. 22 Sheridan (13-9) vs. No. 11 Valley (15-8)

Jefferson Academy

No. 30 Holy Family (11-11) at No. 3 Jefferson Academy (22-0)

No. 19 Salida (16-7) vs. No. 14 Peak to Peak (14-8)

Class 3A Girls

First Round

Friday

Colorado Springs Christian School

No. 32 Platte Valley (9-14) vs. No. 1 Colorado Springs Christian (22-0)

No. 17 Machebeuf (11-11) vs. No. 16 The Pinnacle (15-7)

Jefferson Academy

No. 25 Trinidad (15-8) vs. No. 8 Jefferson Academy (18-3)

No. 24 University (13-10) vs. No. 9 St. Mary’s (19-3)

Estes Park High School

No. 28 Platte Canyon (10-11) vs. No. 5 Ested Park (19-3)

No. 21 Faith Christian (13-9) vs. No. 12 Erie (18-4)

Pagosa Springs High School

No. 29 Aspen (8-14) vs. No. 4 Pagosa Springs (19-2)

No. 20 Rye (14-8) vs. No. 13 Buena Vista (15-7)

Holy Family School

No. 31 The Academy (12-10) vs. No. 2 Holy Family (21-1)

No. 18 Hotchkiss (13-9) vs. No. 15 Valley (16-7)

Brush High School

No. 26 Kent Denver (9-11) vs. No. 7 Brush (20-2)

No. 23 St. Mary’s Academy (14-8) vs. No. 10 Grand Valley (18-4)

Eaton High School

No. 27 Coal Ridge (11-11) vs. No. 6 Eaton (18-5)

No. 22 Salida (11-12) vs No. 11 Peak to Peak (17-5)

Olathe High School

No. 30 Centauri (12-9) vs. No. 3 Olathe (22-0)

No. 19 Denver Science & Tech (15-7) vs. No. 14 The Classical Academy (16-7)

Class 2A Boys

Friday

Adams State College

Sargent vs. Cripple Creek

Mancos vs. Crowley County

Akron High School

Holyoke vs. Resurrection Christian, 8 p.m.

Swink vs. Calhan, 4 p.m.

Durango High School

Ignacio vs. Antonio

Meeker vs. Alexander Dawson

Otero Junior College

Burlington vs. Byers

Sanford vs. Fountain Valley

Brownson Arena, Mesa State College

Hayden vs. Longmont Christian, 7:30 p.m.

John Mall vs. Paonia, 4:30 p.m.

Florence High School

Custer County vs. Pikes Peak Christian

Evangelical Christian vs. Wiggins

Standley Lake High School

Lutheran-Parker vs. Soroco

Wray vs. Colorado Springs School

Fountain Middle School

Limon vs. La Veta, 5:30 p.m.

Heritage Christian vs. Union Colony, 8:30 p.m.

Class 2A Girls

Friday

Adams State College

Sangre de Cristo vs. South Park

Ignacio vs. Burlington

Akron High School

Akron vs. Dayspring Christian, 2 p.m.

Las Animas vs. Simla, 6 p.m.

Durango High School

Dolores vs. Sanford

Rangely vs. Lutheran Parker

Otero Junior College

Rocky Ford vs. Calhan

La Veta vs. Fowler

Brownson Arena, Mesa State College

Paonia vs. Nederland, 6 p.m.

Hoehne vs. Hayden, 3 p.m.

Florence High School

Custer County vs. Colorado Springs School

Kowa vs. Merino

Standley Lake High School

Front Range Christian vs. Meeker

Sedgwick County vs. Limon

Fountain Middle School

Evangelical Christian vs. Sargent, 4 p.m.

Resurrection Christian vs. Holyoke, 7 p.m.

Class 1A Boys

Southern Region

First Round

Tuesday

Ouray, bye

McClave vs. Walsh, Lamar Community Building

Creede, bye

Springfield vs. Karval, Lamar Community Building

Eads, bye

Sierra Grande vs. Norwood, Western State College

South Baca, bye

Ridgway vs. Primero, Western State College

Northern Region

First Round

Cornerstone Christian, bye

Hi-Plains vs. Elbert, Wednesday at Otis

Caliche, bye

Idalia at Flagler, 7:30 p.m. Thursday

Stratton, bye

Peetz vs. Community Christian, 4 p.m. Thursday, Northeastern Junior College

Otis, bye

Shining Mountain vs. Fleming, 7 p.m. Thursday, Northeastern Junior College

Class 1A Girls

Southern Region

First Round

Tuesday

Kim, bye

Kit Carson vs. South Baca, Lamar Community Building

North Park, bye

Wiley vs. Cheyenne Wells, Lamar Community Building

McClave, bye

Holy Trinity vs. Norwood, Western State College

Creede, bye

Dove Creek vs. Crested Butte, Western State College

Northern Region

First Round

Fleming, bye

Elbert at Otis, Wednesday

Community Christian, bye

Idalia at Flagler, Thursday, 6 p.m.

Hi-Plains, bye

Briggsdale vs. Shining Mountain, 5:30 p.m. Thursday, Northeastern Junior College

Stratton, bye

Jim Elliot vs. Pawnee, 8:30 p.m. Thursday, Northeastern Junior College


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy