High School State Wrestling Pairings, Classes 5A, 4A, 3A, 2A

DENVER — First-round pairings, announced Sunday by the Colorado High School Activities Association, for the 75th annual Colorado state high school wrestling tournament, which will be held at Pepsi Center Thursday through Saturday:

Class 5A

103 Pounds — Kegan Gavaldon, Ft. Collins vs. Tyler Dirschl, Green Mountain; Geo Martinez, Pine Creek vs. Josh Federico, Grandview; Dylan Thompson, Grand Junction vs. Devan Cruz, Coronado; Hunter Milner, Air Academy vs. Raul Ortega, Brighton; Austin Marvel, Pomona vs. Rudy Peterson, Durango; Kyndall Rutz, ThunderRidge vs. Kyle McCirie, Douglas County; Babalu Jones, Boulder vs. Keagan Lampo, Mountain Range; Clayton Vickers, Arvada West vs. Ryan Adams, Standley Lake.

112 Pounds — Josh Martinez, Pine Creek vs. Brandon McDowell, Horizon; Max Bacon, Douglas County vs. Eric Aguilar, Westminster; Andre Segura, Bear Creek vs. Adrian Cordova, Coronado; John Stockley, Poudre vs. Anthony Apodaca, Mountain Range; Chris Chavez, Fairview vs. Keaton Reed, Chaparral; Dylan Bull, Mountain Vista vs. Matthew Gurule, Central (G.J.); Frank Vigil, Air Academy vs. Raymond Robledo, Pomona; C.J. Hamby, Durango vs. Chris Buccieri, Cherokee Trail.

119 Pounds — Jeremy Schmitt, Rocky Mountain vs. Deon Ayala, Ft. Collins; Raul Roybal, Northglenn vs. Kyle Grosvenor, Bear Creek; Archie Colgan, Pomona vs. Jacob Mondragon, Ftn.-Ft. Carson; Carlos Rosales, Lincoln vs. Randy Boerner, Mountain Range; Josh Swinger, Sand Creek vs. David Ghebremeskel, Denver South; Michael Chavez, Fairview vs. Mark Dubberly, Legacy; John Godin, Grandview vs. Sam Jones, Ponderosa; Jaqub Gurule, Central (G.J.) vs. Chance Leingang, Loveland.

125 Pounds — Carter McElhany, Coronado vs. Eli Rosales, Pomona; Zach Wilson, Ftn.-Ft. Carson vs. Dakota Thayer, Chatfield; Marlon Williams, Denver South vs. John Lewis, Pondeosa; Cesar Valenzuela, Centaurus vs. Josh Hildreth, Sand Creek; Cory Mitze, Mountain Range vs. Joaquin Reyna, Hinkley; Nick Ortega, Northglenn vs. Quinn McGehan, Fairview; Jerry McGintry, Pine Creek vs. Sean Burroughs, Grandview; Jared Ferrera, Monarch vs. Shawn Johnson, Loveland.

130 Pounds — Tony Pena, Chatfield vs. Joe Solano, Standley Lake; Isaiah Rosales, Pomona vs. Garrett Vasquez, Loveland; LaDaris Mungin, Gateway vs. Josh Bunn, Brighton; Jacob Fisher, Ft. Collins vs. Dusty Solis, Coronado; Andrew Muniz, Arvada West vs. Gibril Kamara, Denver South; Tyler Brice, Ponderosa vs. Jon Wilson, Rampart; Cameron Apodaca, Mountain Range vs. Jeff Gonzales, Fruita Monument; Vance Feliciano, Northglenn vs. Kurtis Nelson, Chaparral.

135 Pounds — Vicente Gallegos, Arvada West vs. Evan Carr, Mountain Range; Keith Beauvais, Centaurus vs. Jordan Henrickson, Loveland; Justin Hays, Coronado vs. Brennen Reed, Chaparral; Eamonn Colgan, Pomona vs. Jesse Carlson, Legacy; Derek Loche, Ralston Valley vs. Hunter Pinon, Heritage; Torey Welch, Highlands Ranch vs. Elijah Watkins, Thornton; Adam Barela, Ft. Collins vs. Ben Molina, Pine Creek; Seth Wilson, Ftn.-Ft. Carson vs. Jeremy Luna, Rocky Mountain.

140 Pounds — Micheal Miller, Heritage vs. Taylor Rivera, Cherokee Trail; Derrick Christopher, Denver East vs. Cory Wittwer, Chatfield; Jesse Hoffschneider, Grand Junction vs. Austin Olson, Ponderosa; Trevor Powers, Coronado vs. Sam Kreimier, Loveland; Brunner Hill, Air Academy vs. Tommy George, Pine Creek; Luke Case, Brighton vs. Alex Carson, Rocky Mountain; Jacob Kelly, Bear Creek vs. Anthony Delgado, Centaurus; Nathan Cde Baca, Mountain Range vs. Tanner Hirstine, Cherry Creek.

145 Pounds — Jacob Snider, Ponderosa vs. Donovan Busnardo, Lakewood; Willy Holdren, Central (G.J.) vs. Derick Padilla, Rocky Mountain; Dustin Brown, Eaglecrest vs. Logan McNulty, Fruita Monument; Mike Carter, Mountain Vista vs. Andrew Onorato, Regis; Cody Harris, Denver East vs. Derek Olson, Grandview; Alonso Wong, Mountain Range vs. Willy Gustin, Cherokee Trail; Cameron Jabarri, Boulder vs. Jesse Werth, Ft. Collins; Keith Lucerillo, Pomona vs. Jared Rieck, Coronado.

152 Pounds — Steven Kelly, Ponderosa vs. Dallas Fite, Ftn.-Ft. Carson; Zach Short, Central (G.J.) vs. Diego Felix, Rocky Mountain; Justin Frazier, Pomona vs. Jean Paul Lash-Lopez, Centaurus; Donovan Maes, Adams City vs. Ethan Hales, Cherokee Trail; David Anderson, Gateway vs. Jason Burbach, Rampart; David Leach, ThunderRidge vs. Kyle Walker, Loveland; Blake Elrod, Brighton vs. Dallin Milner, Air Academy; Gage Fell, Eaglecrest vs. Nick Burghardt, Coronado.

160 Pounds — Jackson Julian, Chaparral vs. Mike Gomez, Pomona; Dezmon Feermandez, Legacy vs. Kyle Hamaker, Fruita Monument; Derek Munsey, ThunderRidge vs. Billy O’Brien, Heritage; Sam Hinkle, Palmer vs. John Zabala, Arvada West; Ethan Olson, Coronado vs. Gary Walliser, Ponderosa; Greg Luebe, Pine Creek vs. John Crowley, Regis; Austin Lux, Sand Creek vs. Dakota Gould, Ftn.-Ft. Carson; Cooper Hoag, Doherty vs. Jacob DeAguero, Adams City.

171 Pounds — Austin Gabel, Ponderosa vs. Daniel Wells, Doherty; Zac Baldini, Green Mountain vs. Nick Riley, Pomona; Gordie Pisciotta, Regis vs. Alex Kelly, Eaglecrest; Kevin Owens, Horizon vs. Jay Seefeld, Rocky Mountain; Josh Schoenberger, Ftn.-Ft. Carson vs. Dylan Avery, Gateway; Bryce Dunkelberger, Mountain Range vs. Jerrittt Winegardner, Fruita Monument; Tanner Huber, Ft. Collins vs. Billy Jackson, Heritage; Greg Conrady, Cherokee Trail vs. Clay Roth, Poudre.

189 Pounds — Derek Good, Ponderosa vs. Logan Steppan, Heritage; Luke Swartz, Arvada West vs. Tanner Keiley, Ftn.-Ft. Carson; Jimmy Beard, Pomona vs. Keith Johnson, Cherokee Trail; Curtis Dunford, Mountain Range vs. Noah Hartman, Doherty; Tanner Harms, Cherry Creek vs. Preston Rich, Douglas County; Rip Price, Air Academy vs. Mike Anderson, Westminster; Conner McClanahan, Highlands Ranch vs. Garrett Kovach, Rocky Mountain; Jaron Sparks, Central (G.J.) vs. Max Wessell, Boulder.

215 Pounds — Conner Medbery, Loveland vs. Riley Ehrlich, Coronado; Dustin Weese, Arvada West vs. Matt Dreiling, Mountain Range; Richard Rael, Northglenn vs. Daymeon Vaughn, Rangeview; Zach Beach, Douglas County vs. Greg Smith, Rocky Mountain; Aaron Norris, Chatfield vs. Tony Millan, Aurora Central; Jeremy Todd, Heritage vs. Joey Schoenberger, Ftn.-Ft. Carson; Matt Remy, Fruita Monument vs. Cameron Morton, Bear Creek; Julian Lujan, ThunderRidge vs. Trey Kirk, Cherry Creek.

285 Pounds — Gage Boyd, Pomona vs. Alex Mackenzie, Mountain Range; Kodiak Kloeppel, Brighton vs. Anthony Martin, Fruita Monument; Nick Tokarsky, Chaparral vs. Ermias Abebe, Rocky Mountain; Jake Gardner, Cherry Creek vs. Tony Campton, Columbine; Austin Scheufele, Centaurus vs. Conner Dressel, Ralston Valley; Shawn Jenkins, Legacy vs. Jess Roberson, Pine Creek; Taylor Gutierrez, Mountain Vista vs. Tuli Laulu, Sand Creek; Andy Cribbs, Westminster vs. Ben Jordan, Cherokee Trail.

CLASS 4A

103 Pounds — Anthony DeLeon, Ft. Lupton vs. A.J. Robb, Widefield; Mykal DeHerrera, Delta vs. John Becker, Prairie View; Ryan Daves, Montezuma-Cortez vs. Joel Saloman, Windsor; Aaron Trowbridge, Thompson Valley vs. Kole Kelley, Alamosa; Jace Lopez, Roosevelt vs. Trevor Brown, Fossil Ridge; Gavin Gomez, Broomfield vs. Bryan Romero, Pueblo Centennial; Willie Franklin, Pueblo East vs. Aaron Cicneros, Jefferson; Dylan Hawthorne, Vista Ridge vs. Emilio Martinez, Greeley West.

112 Pounds — Shedrick Boyd, Greeley West vs. David Collas, Vista Ridge; Josiah Gallegos, Pueblo Centennial vs. Todd Bushman, Castle View; Darin Sisneros, Alamosa vs. Ryan Osse, Wheat Ridge; Brendan Unitt, Windsor vs. Justin Ray, Palisade; Mike Fragoso, Broomfield vs. Jeremy Baca, Pueblo South; Geordan Hudson, Montezuma-Cortez vs. Mike Ashston, Frederick; Devon Emerson, Summit vs. Taylor Killion, Fossil Ridge; Kevin King, Lewis-Palmer vs. Timothy Urenda, Pueblo South.

119 Pounds — Cortland Hacker, Broomfield vs. Lorenzo Rodriquez, Harrison; Alex Gonzalez, Silver Creek vs. Chris Walker, Roosevelt; Roy Garza, Greeley West vs. Kordell Bradshaw, Montrose; Donovan Padilla, Denver West vs. Drake Sisneros, Alamosa; Caleb Downs, Frederick vs. Keaton Deere, Rifle; Chuy Melendez, Northridge vs. Kraig Garcia, Pueblo East; Tanner Taylor, Thompson Valley vs. Alex Baca, Pueblo Central; Antonio Alarid, Fossil Ridge vs. Daniel Salazar, Palisade.

125 Pounds — Joseph Martinez, Greeley West vs. Casey Abeyta, Pueblo South; Ty Robinson, Castle View vs. Drew Schumann, Montrose; Clayton Garza, Elizabeth vs. Rudy Fantin, Delta; Seth Villa, Windsor vs. Michael Walsh, Alamosa; C.J. York, Roosevelt vs. Derek Salinas, Ft. Lupton; Cody Meyer, Pueblo West vs. Dakota Boyd, Skyline; Sonny Espinoza, Pueblo Central vs. Brandon Knutson, Silver Creek; Casey Thornton, Palisade vs. Jerry Huff, Broomfield.

130 Pounds — Vinnie Sanchez, Pueblo South vs. C.T. Robinson, Silver Creek; Jacob Garza, Elizabeth vs. Larry Schmueser, Rifle; Nick Swanson, Wheat Ridge vs. Nathan Trujillo, Delta; Clinton Husband, Mesa Ridge vs. Robby Workman, Berthoud; Presley Papachek, Roosevelt vs. Dylan Steffens, Northridge; Josh Donkle, Windsor vs. Jaime Granillo, Pueblo Central; Jacob Atwood, Greeley Central vs. Greg Ross, Pueblo County; Mason Day, Palisade vs. Nick Babock, Broomfield.

135 Pounds — Casey Lynn, Montezuma-Cortez vs. Colby Lindfield, Castle View; Caleb Silz, Ft. Morgan vs. Joey Costanza, Pueblo County; Aaron Shaffer, Longmont vs. Pablo Ortiz, Alamosa; Casey Williams, Steamboat Springs vs. Jacob Flores, Arvada; Richie Bailey, Falcon vs. Todd Stoltz, Greeley Central; Jon Zurek, Broomfield vs. Mason Marick, Roosevelt; Mattt Ornelas, Ft. Lupton vs. Marcus Vincent, Palisade; Nick Grooms, Canon City vs. Alex Sadlo, Berthoud.

140 Pounds — Travis Himmelman, Conifer vs. Lawrance Lucero, Pueblo East; Austin Harris, Windsor vs. Zach Legino, Roosevelt; Marcus Lucero, Berthoud vs. Terry Williams, Palisade; Channing Seeger, Castle View vs. Dakoda Curtis, Alamosa; Tylar Parker, Frederick vs. Wil Robinson, Valor Christian; Hayden Spencer, Thompson Valley vs. Nolan Kessler, Canon City; Anthony Sandoval, Arvada vs. Mike Johnson, Cheyenne Mountain; Derek Gray, Ft. Morgan vs. James Martinez, Rifle.

145 Pounds — Nathaniel Garcia, Windsor vs. Matt Castellanos, Castle View; Jeff Kielian, Roosevelt vs. Brandon Lopez, Pueblo South; Wesley Schingleton, Palisade vs. Marc Guerrero, Pueblo West; Josh Martinez, Frederick vs. Kyle McNally, Thompson Valley; Charlie Griffiths, Moffat County vs. Clint Berry, Canon City; Luke Englehaupt, Sterling vs. Garet Krohn, Arvada; Brandon Hoffman, Ft. Morgan vs. Connor Burke, Elizabeth; Matt Kottenstette, Eagle Valley vs. Jose Cos, Falcon.

152 Pounds — Dan Barringer, Lewis-Palmer vs. Jeremy Grooms, Cheyenne Mountain; Matt Barnett, Rifle vs. Jarrod Bechtold, Skyline; Raul Maldonado, Roosevelt vs. Damon Bowers, Fossil Ridge; Jordan Gutierrez, Broomfield vs. Devante Johnson, Mesa Ridge; Nathan Tomlin, Moffat County vs. Alex Mann, Silver Creek; Colby Kluesner, Conifer vs. Corey Laughlin, Pueblo East; Brandon Bertsch, Alamosa vs. Marcos Peralta, Arvada; Skyler Simkins, Montrose vs. Kurtis Ramsay, Windsor.

160 Pounds — Robert Pickrell, Northridge vs. Marcus Cardo, Widefield; Vance Hawk, Montrose vs. Braydon Zink, Sterling; Chris Ayala, Glenwood Springs vs. Daniel Landry, Mountain View; Bruce Dougherty, Elizabeth vs. Timmy Romero, Pueblo Centennial; Blake Nygren, Roosevelt vs. Zach Zenzen, Fossil Ridge; Nick Keitlin, Evergreen vs. A.J. Simon, Cheyenne Mountain; Tyler Flournoy, Woodland Park vs. Connor King, Broomfield; Eddie Vial, Palisade vs. Alex Graham, Skyline.

171 Pounds — Josh Van Tine, Broomfield vs. Cody Sandau, Greeley Central; Juan Sanchez, Roosevelt vs. Desmond Hernandez, Pueblo County; Cody DeLaBarre, Thomas Jefferson vs. Muguel Montelongo, Canon City; Eddie Finkbiner, Ft. Lupton vs. Brett Ross, Windsor; Bryce Gaber, Montrose vs. D.J. Hightower, Widefield; Chris Frisbie, Castle View vs. Caleb Thompson, Silver Creek; Nick Sheppard, Englewood vs. Kohlman Scribner, Mountain View; Tyler Davis, Rifle vs. Phillip Rhodes, Mesa Ridge.

189 Pounds — Jordan Passehl, Montrose vs. Alex Kazee, Mesa Ridge; Casey Couch, Berthoud vs. Gus Marker, Castle View; Paco Retana, Niwot vs. Trevor Fritzler, Northridge; Brandon Clang, Vista Ridge vs. Justin Berns-LaBorde, Pueblo West; Banning Lobmeyer, Windsor vs. Dalton Lynch, Thompson Valley; Steven Koenig, Roosevelt vs. Justin Salazar, Alamosa; Cody Adams, Moffat County vs. Shawn McMahill, Woodland Park; Julian Cota, Mountain View vs. Dwight Howes, Arvada.

215 Pounds — Jacob Arellano, Niwot vs. Daniel Myrant, Jefferson; Dushawn Williams, Mesa Ridge vs. Nick Stephanus, Palisade; Danny Stout, Wasson vs. Travis Cary, Roosevelt; Coltin Oster Miller, Ridgeview Academy vs. Jeraud Price, Castle View; Michael Miller, Pueblo Central vs. Ben Winslow, Moffat County; Ben Bechard, Silver Creek vs. Tanner Harrod, Alameda; Braxton Franz, Montrose vs. Tomas Martinez, Pueblo Centennial; Gary Davis, Rock Canyon vs. J.T. Pickert, Berthoud.

285 Pounds — Scotland Coyle, Longmont vs. Nick Mellon, Rifle; Abraham Keshmiri, Pueblo Centennial vs. Stephen Mabary, Rock Canyon; Patrick Smith, Pueblo East vs. Jason Perez, Denver North; Austin Pratt, Frederick vs. Caleb Ayers, Montezuma-Cortez; David Lira, Denver West vs. Terrell Stanley, Widefield; Aurelio Arias, Delta vs. Jack Kuck, Windsor; Joey Dupre, Palisade vs. Matt Murdoch, Greeley West; Nate Shepherd, Castle View vs. Chris Maynes, Pueblo South.

CLASS 3A

103 Pounds — A.J. Salazar, Lake County vs. Eddie Maestas, Monte Vista; Brian Williamson, Valley vs. Drew Romero, La Junta; Elijah Mora, Brush vs. Gabe Padilla, The Academy; Ben Pridy, Olathe vs. Dillion Bellino, Florence; A.J. Rees, Discovery Canyon vs. Justin Vang, Erie; Sonny Salazar, Bayfield vs. Brandon Strang, Middle Park; Corey Todd, Platte Canyon vs. Eli Perez, Buena Vista; Clayton Keefe, Holy Family vs. William Casey, Estes Park.

112 Pounds — Kurtis Romero, La Junta vs. Kevin Cole, Trinidad; Angel Rivera, Brush vs. Dylan Hill, Hotchkiss; Andrew Weakland, Valley vs. Nate Brown, Olathe; Andrew Oppegaard, Sheridan vs. Jacob Cole, Florence; Alex Klopp, Yuma vs. Matt Davis, Salida; Michael Sandoval, Lamar vs. Garrett Eastep, Manitou Springs; Steve Turner, Discovery Canyon vs. Jeffrey Cooper, Monte Vista; Mikael Montoya, University vs. Corbin Bennetts, Buena Vista.

119 Pounds — Zach Shank, Olathe vs. Chris Lucero, Holy Family; Richard Baca, Trinidad vs. Casey Crescentini, Erie; Dylan Hodges, Florence vs. Derek Schneider, Valley; Dalton Rupe, Hotchkiss vs. Darrick Adame, Lamar; Aerie Disher, Strasburg vs. Donovan Valdez, Monte Vista; Tim Call, Discovery Canyon vs. Martin Peterson, Cedaredge; Luis Gurule, Sheridan vs. Trevor Larson, Coal Ridge; Kaleb Arnold, Platte Valley vs. Ben Polkowske, Centauri.

125 Pounds — Josh Jaime, Lamar vs. Ramon Sanchez, Gunnison; Patrick Gore, Valley vs. Joe Zink, Bayfield; Jacob Haney, Strasburg vs. Andrew Clark, Pagosa Springs; Hunter Bell, Bennett vs. Anthony Muth, Salida; Ty Ross, Florence vs. Kris Trujillo, Highland; Dakota Johnson, Buena Vista vs. Andrew Garcia, The Academy; Wyatt Yarnell, Olathe vs. Jeff Brown, Discovery Canyon; Hansel Garcia, Monte Vista vs. Clay Flot, Platte Valley.

130 Pounds — Nick Adams, Discovery Canyon vs. Spencer Smith, Buena Vista; Zeke Mora, Brush vs. Kyle King, Florence; Justice Smith, Strasburg vs. Micah Keys, Centauri; Alejandro Lucero, Holy Family vs. Brenton Martinez, Olathe; Gadge Cole, Trinidad vs. Jordan Sprouse, Yuma; Kit Reed, Gunnison vs. Josh Miller, Bennett; Tyler Hanson, Hotchkiss vs. Remington Stocking, Lamar; Antero Guy, Colo. Springs Christian vs. Evan Boyer, Valley.

135 Pounds — Cahlen Keys, Centauri vs. Brandon Champagne, Legend; Curtis Blasberg, La Junta vs. Dylan Markley, Olathe; Clayton Johnson, Ellicott vs. Ryan Spor, Hotchkiss; Ronnie Mascarenas, Monte Vista vs. Tony Guzman, Brush; Jerrod Busch, Grand Valley vs. Brandon Sperle, Discovery Canyon; Eric Tesch, Strasburg vs. Angelo Gitano, Trinidad; Andre Rodriquez, Valley vs. Dakota Miller, Pagosa Springs; Eoin Leaf, Classical Academy vs. Darrian Adame, Lamar.

140 Pounds — Jared Tonder, Grand Valley vs. Devin Spalding, Weld Central; Garrett Adams, Discovery Canyon vs. Cody Mathewson, Florence; Brandon Simmons, Ellicott vs. Austin Vance, Monte Vista; Zane Leaf, Classical Academy vs. Cole Cunningham, Valley; Kenneth Montoya, Lamar vs. Will Appenzeller, Pagosa Springs; Donny Gocha, Salida vs. Clay Bunker, Erie; Josh Roper, Gunnison vs. Jordan Ross, Strasburg; Josh Floyd, Peyton vs. Brandon Padilla, Rye.

145 Pounds — Ryan Gallegos, Grand Valley vs. Justin Ellison, Ellicott; Taylor Swanemyr, Bayfield vs. Edgar Castro, Weld Central; Billy Forell, Rye vs. Jordan Smith, Platte Valley; Shelby Garrett, Middle Park vs. Sean Malk, La Junta; James Price, Valley vs. Matt McDowell, Florence; Zeb Harvey, Lamar vs. Kris Nieto, Olathe; Caleb Copeland, Bennett vs. Ryan Roper, Gunnison; Austin Banks, Erie vs. Jared Holman, Centauri.

152 Pounds — Iver Sandoval, Centauri vs. Corey Coombs, Strasburg; Nathan Birdseye, Middle Park vs. Josh Del Rio, La Junta; Tyler Miles, Grand Valley vs. Blake Bartlett, Peyton, Ryan Hamilton, Pagosa Springs vs. Hunter Gonzales, Valley; John Sandoval III, Holy Family vs. Zack Roper, Gunnison; Jaden Olearnick, Eaton vs. Aaron Velasquez, Bayfield; Skyler Kepley, Florence vs. Jon Korf, Yuma; Collin Bennett, Discovery Canyon vs. Kyle Piatt, Olathe.

160 Pounds — Matt Addington, Florence vs. King Medlin, Holy Family; David Witt, Grand Valley vs. Freddie Erebia, Highland; Zach Stansberry, Olathe vs. Ryan Valadez, Lyons; Brenden Harrison, Bayfield vs. Keenan Wahlert, La Junta; Austin Trujillo, Valley vs. Daniel Cadwell, Gunnison, Kyle Soulka, Peyton vs. Jeremy Smith, Centauri; Joe Franco, The Academy vs. Waylon Lucero, Pagosa Springs; Eric Cordova, Brush vs. Caleb Wyatt Hotchkiss.

171 Pounds — Mario Garcia, Dolores Huerta vs. Cole Caywood, Cedaredge; Blake Tope, Peyton vs. Brandan Vinyard, Legend; Michael Ellsworth, Discovery Canyon vs. Nathan Olin, Valley; Justin Hamilton, Centauri vs. Juan Garcia, Gunnison; Nick Lovell, Yuma vs. Tyler Jara, Lamar; Ryan LeValley, Hotchkiss vs. Jake Landals, Manitou Springs; Camren Harris, Olathe vs. Tyler Holland, Trinidad; Kyle Hefner, Brush vs. Elliot Copeland, Bennett.

189 Pounds — Clint Myers, Salida vs. Jake Matthews, Holy Family; David Humiston, Strasburg vs. Hans McConnell, Colo. Springs Christian; Walker Gonzales, Valley vs. Clint Manzanares, Pagosa Springs; Parker Landis, Classical Academy vs. Emilio Carrillo, Lamar; Charlie Prentner, Platte Canyon vs. Seth Baladez, Platte Valley; Vic Medina, La Junta vs. Brian Macchione, Middle Park; Wade Tope, Peyton vs. Conner Beard, Hotchkiss; Alex Araujo, Bayfield vs. Shay Hansen, Brush.

215 Pounds — Bryce Kammerzell, Eaton vs. Andrew Rice, Pagosa Springs; Colby Cory, Olathe vs. Nick Lancaster, Peyton; Jared Good, Classical Academy vs. Tyler Brack, Bennett; Zach Mars, Strasburg vs. Jesse Kirby, Platte Canyon; Kyle Douglas, Hotchkiss vs. Tyler Parrish, La Junta; Aaron Olson, Platte Valley vs. Chad Gatliff, Dolores Huerta; Jeremiah Bossow, Weld Central vs. Josh Martinez, Florence; Caleb Harman, Gunnison vs. Pat Martinez, Lamar.

285 Pounds — Vincent Chacon, Centauri vs. Gaston Fernandez, Brush; Keanen Games, Gunnison vs. Kellen Krenz, Holy Family; Josh Cahill, Salida vs. James Bledsoe, Sheridan; Preston Sandoval, Pagosa Springs vs. Garrett Carroll, Eaton; Abel Ortega, Lamar vs. Casey Childs, Olathe; David Antuna, University vs. Nathan Humphrey, Florence; William Dunn, Trinidad vs. Cole Ford, Strasburg; Steve Schuelke, Peyton vs. Oliver Reed, Buena Vista.

CLASS 2A

103 Pounds — Peach Hastings, Merino vs. Cameron Ham, Custer County; Lauryn Bruggink, Soroco vs. Miguel Torres, Burlington; T-Lane Mazzola, Hayden vs. David Torres, Manzanola; Ariel Oster, Byers vs. Tanner Watkins, Cripple Creek; Ray Rodriguez, Rocky Ford vs. Cody Phau, Meeker; Julio Maldonado, Center vs. Austin Titus, Wray; Jacob Tenorio, John Mall vs. Jared Airola, Nederland; Cody Fry, Eads vs. Wyatt Wade, Dolores.

112 Pounds — Robert Darnell, Holly vs. John Paul Vigil, John Mall; Gabe Gonzales, Akron vs. Chad Petersen, Rangely; Devin Hase, Merino vs. Dylan Stroud, Paonia; Clay Seemann, Baca County vs. Joel Vilagomez, Center; Cole Baughman, Dove Creek vs. Cody Robinson, Wiggins; Scott Dillon, Sargent vs. Angelo Gauna, Rocky Ford; Shawn Beiriger, Del Norte vs. Zach Duvall, Fowler; Kolton Shull, Dolores vs. Mark Edmonds, Holyoke.

119 Pounds — Ricky Long, Rocky Ford vs. Dustin Baker, Sedgwick County; Brandon Brown, Sargent vs. Chad Terry, Hayden; Alex Pena, Ignacio vs. Dalton Randolph, Dove Creek; Zach Kinder, Burlington vs. Ramon Tarin, Wray; Keegan Arnold, Nucla vs. Steven Velasquez, Center; Wayne Grosz, Wiggins vs. Nick Hammes, Holly; Jason Carwin, Fleming vs. Dylan Parker, Fowler; Cody Clawson, Paonia vs. Waylon Cordova, John Mall.

125 Pounds — R. D. Braz, Wray vs. Wesley Bell, Custer County; Andrew Scherrer, Simla vs. Tray Sickels, Nucla; Jake Milberger, Fowler vs. J.C. Chumacero, Rangely; Justin Bull, Akron vs. Cody Duran, Antonito; Preston Bonine, Paonia vs. Lucas Darr, Eads; Diego Pons, Sargent vs. Daniel Kappel, Limon; Jeff Herrera, Ignacio vs. Nathan Schroeder, Wiggins; Scott Armbruster, Hayden vs. Bon Kinder, Burlington.

130 Pounds — Devon Rose, Rangely vs. Chris Slocum, Crowley County; Skyler Dittmer, Holyoke vs. Adam Ortivez, La Veta; Blane Richards, Sedgwick County vs. Jack Woods, Custer County; Weston Rasmussen, Norwood vs. Colin Eberhart, Burlington; Casey Haga, Ignacio vs. Khy Rigel, Fleming; Andrew Tomlin, Fowler vs. Adrian Lopez, Paonia; Michael Smithey, Rocky Ford vs. Jeff Sparks, Dove Creek; Jamres Thompson, Cripple Creek vs. Buddy Watson, Wiggins.

135 Pounds — Chad Stroh, Holyoke vs. Blake Wanstedt, Rangely; Zach Hornung, Burlington vs. Dillon Quintana, Centennial; Jace Nordyke, Holly vs. Jon Duran, Antonito; Dave McCombs, Wiggins vs. Nick Williams, Hayden; Brian Aguirre, John Mall vs. Ty Pfeiff, Crowley County; Cody Rapke, Paonia vs. Harrison Johnson, Fleming; Seth Gabardi, Norwood vs. Omar Martinez, Wray; Trenton McEwen, Custer County vs. Ethen Wright, Fowler.

140 Pounds — James Drinkhouse, Paonia vs. T.J. Hernandez, Cheyenne Wells; Jose Luis Olivas, Center vs. Jourdan Hottinger, Akron; Amos Abeyta, Antonito vs. Tanner Thomson, Stratton; David Strait, Soroco vs. Angel Ramos, Rocky Ford; Wyatt Barber, Merino vs. Devon Cordova, Hoehne; Trenton Rico, Burlington vs. Cole Barlow, Rangely; Haydon Nordyke, Holly vs. Levi Randolph, Dove Creek; Jason Erker, Wiggins vs. Josh Plehinger, Ignacio.

145 Pounds — Lane Crumley, Akron vs. Brent Harris, Norwood; Rito Tarango, Holly vs. Ethen Pearson, Ignacio; Tyler Sharpe, Baca County vs. Austin McDonald, Del Norte; Austin Gardner, Limon vs. Chase Hill, West Grand; Dale Deen Quintana, Centennial vs. Dillon Worley, Cheyenne Wells; Logan Osborne, Rangely vs. Dalton Marini, Wiggins; Dustin Braslin, Paonia vs. Boston Walser, Merino; Logan Sitar, Cripple Creek vs. Donnie White, Fowler.

152 Pounds — Travis Witherell, Rangely vs. Brandt Shield, Custer County; Nathan Acosta, Fowler vs. Matt Swim, Byers; Mike Mullin, Simla vs. Cade Garrison, Holyoke; Pat Love, Meeker vs. Joey Gallegos, Antonito; Austin Blasi, Burlington vs. Cole Crider, Wray; Michael Brown, Paonia vs. Thomas Rightmire, South Park; Darrin Legerstrom, Ignacio vs. Koleman Williams, Hayden; Sheridan Howe, Las Animas vs. Aaron Erker, Wiggins.

160 Pounds — Justin Smith, Paonia vs. Derrick Naranjo, Ignacio; Garrett Walker, Wiggins vs. Gabe Lerma, Burlington; Justin Stone, Fleming vs. William Lutz, Rocky Ford; Justin Hardy, Meeker vs. Ron Ortivez, La Veta; Brennan Hottinger, Akron vs. Terrell Stafford, Baca County; Keane Raley, Rangely vs. Aaron Garcia, Mountain Valley; Seth Knob, Nucla vs. Andre Ortiz, John Mall; Caleb Merritt, Wray vs. Mike Lozono, Holly.

171 Pounds — Kohl Knutson, Wiggins vs. Stuart Pino, John Mall; Sergio Rivera, North Park vs. Cole Briegel, Burlington; Ethan Alexander, Norwood vs. Larry Fritzler, Baca County; Kendall Monasmith, Akron vs. Alejandro Torres, Centennial; Tyson Mitchek, Cheyenne Wells vs. Dirk Smuin, Nucla; Jose Luis Macias, Center vs. Tuff Gibson, Merino; Colton Wyatt, Ignacio vs. Luke Garrett, Holyoke; Luke Schroeder, Swink vs. K.C. Martin, Paonia.

189 Pounds — Tyler Davis, Wiggins vs. Jarrod Henson, Wray; Chase Beek, Cheyene Wells vs. Ty LaFramboise, Norwood; Adam Montoya, Fowler vs. Morgan Rieder, Paonia; Josh Johnson, Stratton vs. Ryan Mangum, Mountain Valley; Justin Guynes, Dove Creek vs. Alex Long, Burlington; Logan Williams, La Veta vs. Caleb Christensen, Akron; Zach Morgan, Sargent vs. Ty Gibson, Merino; Bo Armstrong, Rangely vs. Garrett Smith, Eads.

215 Pounds — Mike Satterly, Burlington vs. Dawson Mellot, Del Norte; Kenny Westfall, North Park vs. Tyson Urruthia, Merino; Mike Dillon, Rangely vs. Luke Davis, Fleming; Justin Lenox, Eads vs. Chance Wyatt, Ignacio; Zach Jackson, Wray vs. Jaron Ragsdale, Norwood; Isaac Sierra, John Mall vs. John Gray, Crowley County; Mark Schroeder, Swink vs. Tex Mangum, Mountain Valley; Preston Harms, Akron vs. Treyben Letlow, Hayden.

285 Pounds — Kyle Pollock, Wiggins vs. Lorenzo Trujillo, John Mall; Daniel Weirich, Eads vs. Zach Solaas, Paonia; Tyler Dell, Swink vs. Blaine Daves, Dove Creek; Josh Rodriguez, Stratton vs. Dylan Sisneros, Antonito; Kindal Cushman, Rangely vs. Frank Fehr, Baca County; Jared Ruybal, Ignacio vs. Chance Waite, Limon; Jacob Adolph, Mountain Valley vs. Andrew Lightsey, Fleming; Will Valora, Hayden vs. Isaiah Churchwell, Burlington.



COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.




Search More Jobs






THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2014 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy