Local auto racing results, July 30, 2013

Rocky Grimsley Memorial Race

Friday at Thunder Mountain Raceway

Dwarf

1. Brian Cumby, Trinidad; 2. Chris Tiffany, Delta; 3. Jim Ross, Delta.

Hobby Stock

1. Ray Penland, Hotchkiss; 2. Cliff Cooper, Delta; 3. Jason Blair, Olathe.

Light Sprint

1. Gary Helken, Montrose; 2. Rick Davis, Cory; 3. Charlie Steinberg, Clifton.

Modified

1. Zane DeVillbiss, Farmington, N.M.; 2. Chase Ruble, Delta; 3. Troy Spencer, Paonia.

Sports Modified

1. Robert Gallegos; 2. John Hollenbaugh; 3. John Young.

Go-Kart (ages 11-14)

1. Sam Ross, Delta; 2. Kooper Davis, Montrose; 3. Desiree Dunn, Olathe.

Go-Kart (ages 8-10)

1. Jonathan Swank, Montrose; 2. Michael Swank, Montrose; 3. Luke Allison, Montrose.

Thunder Mountain Raceway

Points Standings

As of July 27

Go-Kart (ages 8-10)

1. Jonathan Swank, Grand Junction, 112. 2. Michael Swank, Grand Junction, 110. 3. Luke Allison, Montrose, 107. 4. Riley Harris, Montrose, 104. 5. Dakota Dunn, Olathe, 100.

Go-Kart (ages 11-14)

1. Sam Ross, Delta, 101. 2. Kooper Davis, Montrose, 98. 3. Desiree Dunn, Olathe, 96. 4. Blake Teter, Rifle, 64.

Dwarf

1. Jim Ross, Delta, 258. 2. Alisha Steinberg, Clifton, 257. 3. Chris Tiffany, Montrose, 235. 4. Doug Tiffany, Delta, 201. 5. Rory Mortensen, Grand Junction, 176.

Hobby Stock

1. Cliff Cooper, Delta, 401. 2. Ray Penland, Hotchkiss, 384. 3. Alan Stowe, Hotchkiss, 352. 4. David Allison, Montrose, 334. 5. Jason Blair, Montrose, 260.

I-Stock

1. Ed Brown, Montrose, 129. 2. Ron Watson, Montrose, 63. 3. Don Hoselton Jr., Grand Junction, 33. 4. Ron Merritt, Grand Junction, 32. 5. Billy Haack, Grand Junction, 31.

Late Model

1. Jeep Berry, Grand Junction, 34. 2. Jason Davis, Grand Junction, 33. 3. Nate Beacham, Grand Junction, 32. 4. Mike Wright, DeBeque, 31.

Light Sprint

1. Donald Johnson, Clifton, 293. 2. Gary Helken, Montrose, 262. 3. Charlie Steinberg, Clifton, 260. 4. Rick Davis, Cory, 249. 5. Deneen LeTurgez, Clifton, 239.

Modified

1. Chase Ruble, Delta, 213. 2. Enos Ruble, Hotchkiss, 210. 3. Dakota Berry, Grand Junction, 185. 4. Aaron Spangler, Dove Creek, 152. 5. Greg Scott, Grand Junction, 137.

Renegade

1. Shannon Albright, Fruita, 105. 2. Dennis Dunn, Olathe, 65. 3. Richelle Harris, Montrose, 62. 4. Danny Raichart, Grand Junction, 39. 4. Dan Hudson, Grand Junction, 38.

Sports Mod

1. Robert Gallegos, Cory, 308. 2. Christina Gallegos, Austin, 293. 3. John Young, Montrose, 237. 4. Dakota Kibel, Mancos, 178. 5. Scott Aibner, Rifle, 139.

 

Western Colorado Drag Races

Saturday at Western Colorado Dragway

Youth Alternative Juniors

1. Mikalya Vollender; 2. Ryan Marshall; 3. Colton McCallum.

Master Automotive Young Guns

1. Davey Slutier; 2. Ben Bambino.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy