Local racing results, Aug. 13, 2013

Thunder Mountain Raceway

August 11

Go-Kart (ages 8-10)

1. Riley Harris; 2. Jonathan Swank; 3. Michael Swank.

Go-Kart (ages 11-14)

1. Sam Ross; 2. Kooper Davis; 3. Desiree Dunn.

Dwarf

1. Nick DeVillbiss; 2. Derek LeTurgez; 3. Phil Dittmer.

CDS Stock Car

1. Ron Watson; 2. Race Fisher; 3. Ron Merritt.

Light Sprint

1. Deneen LeTurgez; 2. Rick Davis; 3. Gary Helken.

Modified

1. Brody Spangler; 2. Wyatt Howard; 3. Jeep Berry.

Sports Mod

1. Dakota Kibel; 2. Robert Gallegos; 3. John Young.

August 9

Dwarf

1. Jim Ross; 2. Doug Tiffany; 3. Alisha Steinberg.

Stock Car

1. Steffan Carey; 2. Ron Watson; 3. Race Fisher.

Light Sprint

1. Rick Davis; 2. Charlie Steinberg; 3. Troy Ullery.

Modified

1. Zane DeVillbiss; 2. Ricky Alverado; 3. Chase Ruble.

Sport Modified

1. John Young; 2. Brian Carey; 3. Dakota Kibel.

Thunder Mountain Points Standings

As of August 11

Go-Kart (ages 8-10)

1. Jonathan Swank, Grand Junction, 147; 2. Michael Swank, Grand Junction, 144; 3. Luke Allison, Montrose, 140; 4. Riley Harris, Montrose, 140; 5. Dakota Dunn, Olathe, 131.

Go-Kart (ages 11-14)

1. Sam Ross, Delta, 100; 2. Kooper Davis, Montrose, 97; 3. Desiree Dunn, Olathe, 95; 4. Blake Teter, Rifle, 33.

Dwarf

1. Jim Ross, Delta, 292; 2. Alisha Steinberg, Clifton, 289; 3. Chris Tiffany, Montrose, 235; 4. Doug Tiffany, Delta, 234; 5. Rory Mortensen, Grand Junction, 176.

Hobby Stock

1. Cliff Cooper, Delta, 401; 2. Ray Penland, Hotchkiss, 384; 3. Alan Stowe, Hotchkiss, 352; 4. David Allison, Montrose, 334; 5. Jason Blair, Montrose, 260.

I-Stock

1. Ed Brown, Montrose, 198; 2. Ron Watson, Montrose, 142; 3. Ron Merritt, Grand Junction, 101; 4. Billy Haack, Grand Junction, 95; 5. Race Fisher, Dove Creek, 77.

Late Model

1. Jeep Berry, Grand Junction, 34; 2. Jason Davis, Grand Junction, 33; 3. Nate Beacham, Grand Junction, 32; 4. Mike Wright, DeBeque, 31.

Light Sprint

1. Charlie Steinberg, Clifton, 359; 2. Donald Johnson, Clifton, 358; 3. Rick Davis, Cory, 353; 4. Deneen LeTurgez, Clifton, 336; 5. Gary Helken, Montrose, 326.

Modified

1. Chase Ruble, Delta, 322; 2. Enos Ruble, Hotchkiss, 304; 3. Dakota Berry, Grand Junction, 274; 4. Troy Spencer, Hotchkiss, 230; 5. Aaron Spangler, Dove Creek 223.

Renegade

1. Shannon Albright, Fruita, 105; 2. Dennis Dunn, Olathe, 65; 3. Richelle Harris, Montrose, 62; 4. Danny Raichart, Grand Junction, 39; 5. Dan Hudson, Grand Junction, 38.

Sport Modified

1. Robert Gallegos, Cory, 418; 2. Christina Gallegos, Austin, 397; 3. John Young, Montrose, 313; 4. Dakota Kibel, Mancos, 254; 5. Bill Ferguson, Norwood, 231.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy