Local swimming results, Aug. 1, 2010

Colorado State Long Course Championships

Sunday

El Pomar Natatorium

Team Scores

1. Colorado Stars, 1,745.50; 2. Fort Collins Area Swim Team, 1,431.50; 3. North Jeffco Swim Team, 1,336; 4. Mission Aurora, 1,310.50; 5. Loveland, 1,261.50; 6. Boulder, 1,096; 7. Falfins Swimming, 859; 8. Aces Swim Club, 813.50; 9. Colorado Athletic Club, 753; 10. Colorado Springs Swim Team, 696; 25. Team Sopris, 132; 28. Aspen Swim Club, 89; 30. Durango, 76; 31. Delta, 74; 32. Montrose, 66; 39. Grand Junction Dolphins, 33; 40. Steamboat Springs Swim Team, 31; 41. Craig Sea Sharks, 26; 45. Rangely Hurricanes, 4.

Individual Scores

Girls 11-12 100 breaststroke: 1. Catherine Kuhn, FAC, 1:22.93; 2. Charlie Mechling, SOPR, 1:24.05; 3. Margaret Thompson, CAC, 1:24.94

Boys 11-12 100 breaststroke: 1. Keegan Foulke, NJ, 1:21.93; 2. Aidan Mercer, CAC, 1:25.34; 3. Caleb Hicks, FLFN, 1:25.64

Girls 14&U 200 IM: 1. McKeen DeBever, STAR, 2:28.83; 2. Makenna Wilson, STAR, 2:30.52; 3. Lindsay Morrow, EVER, 2:31.90

Boys 14&U 200 IM: 1. Connor Croan, GTS, 2:17.79; 2. Jack Strobel, STAR, 2:25.63; 3. Ranon Pritchard, FAST, 2:25.66

Girls 200 IM: 1. Lex Malazdrewicz, EVER, 2:26.36; 2. Jenna Gregoire, FLFN, 2:29.83; 3. Katie Deysher, WOOD, 2:30.64

Boys 200 IM: 1. Bryan Bonack, FLFN, 2:12.70; 2. Brandon Hatanaka, LOVE, 2:13.75; 3. Patrick Jones, LOVE, 2:15.98

Girls 11-12 50 backstroke: 1. Abby Kochevar, STAR, 33.20; 2. Andie Turner, RPDS, 33.44; 3. Audrey Miller, WOOD, 34.06

Boys 11-12 50 backstroke: 1. Hunter Doerr, CSST, 32.60; 2. Sam Willett, LONG, 32.62; 3. Jonah Saya, MACS, 32.85

Girls 14&U 200 backstroke: 1. Haley Rowley, BLDR, 2:22.66; 2. Amanda Richey, BLDR, 2:25.76; 3. Lindsay Morrow, EVER, 2:28.69

Boys 14&U 200 backstroke: 1. Connor Croan, GTS, 2:21.27; 2. Jakob Holtzmann, PARK, 2:23.05; 3. Mitch Kilgore, EVER, 2:26.03

Girls 200 backstroke: 1. Katie Naze, STAR, 2:24.98; 2. Sam Moss, LOVE, 2:28.36; 3. Sara Nash, 2:29.68

Boys 200 backstroke: 1. Ryan Arata, FLFN, 2:11.97; 2. Hennessey Stuart, STAR, 2:14.32; 3. Patrick Jones, LOVE, 2:17.30

Girls 11-12 50 butterfly: 1. Andie Turner, RPDS, 31.09; 2. Kaylie Bresline, DSA, 31.65; 3. Kelly Grier, DSA, 31.80

Boys 11-12 50 butterfly: 1. Santana Garcia, FST, 28.33; 2. Gabi Sasia, HRA, 30.67; 3. Caleb Hicks, FLFN, 32.10

Girls 14&U 50 freestyle: 1. McKenna DeBever, STAR, 27.65; 2. Annie Ochitwa, HRA, 28.25; 3. Madison Dirks, STAR, 28.36

Boys 14&U 50 freestyle: 1. Nathan Muller, UN-CO, 26.16; 2. Ranon Pritchard, FAST, 26.52; 3. Mitch Kilgore, EVER, 26.66

Girls 50 freestyle: 1. Jenna Gregoire, FLFN, 27.90; 2. Jennifer Harrison, UN-CO, 28.02; 3. Lex Malazdrewicz, EVER, 28.08

Boys 50 freestyle: 1. Ian Woon, ACES, 24.46; 2. Daryl Turner, AQUA, 25.16; 3. Alexander Brown, LOVE, 25.16

Girls 11-12 100 freestyle: 1. Shelly Drozda, CUDA, 1:00.74; 2. Abby Kochevar, STAR, 1:03.88; 3. Emily Vazquez, STAR, 1:04.46

Boys 11-12 100 freestyle: 1. Santana Garcia, FST, 1:01.45; 2. Sam Willett, LONG, 1:01.85; 3. Hunter Doerr, CSST, 1:02.85

Girls 14&U 200 butterfly: 1. Haley Rowley, BLDR, 2:23.15; 2. Bailey Nero, FAST, 2:23.73; 3. Delaney Lanker, HRA, 2:32.01

Boys 14&U 200 butterfly: 1. Nathan Mueller, UN-CO, 2:16.29; 2. Connor Croan, GTS, 2:23.18; 3. Carlos Matthews, GJD, 2:24.43

Girls 200 butterfly: 1. Maggie Burkhardt, TOPS, 2:28.36; 2. Lex Malazdrewicz, EVER, 2:28.82; 3. Savannah Rose, CAC, 2:32.56

Boys 200 butterfly: 1. Ryan Arata, FLFN, 2:06.90; 2. Derek Wedel, PSC, 2:14.70; 3. Hayden Berg, NJ, 2:15.42

Girls 14&U 1500 freestyle: 1. Mary Hinton, ACES, 18:32.36; 2. Maddie Myers, NJ, 18:32.39; 3. Kamryn Holland, EVER, 19:09.75

Girls 15&O 1500 freestyle: 1. Julie Anderson, BLDR, 17:47.17; 2. Karen Spofford, ACES, 18:59.99; 3. Syd Miller, LOVE, 19:07.29

Boys 14&U 1500 freestyle: 1. Juhan Hong, MACS, 17:30.68; 2. Chris Dawson, CAC, 17:44.05; 3. Brennan Mays, CSST, 18:08.32

Boys 15&O 1500 freestyle: 1. Ian Clarke, CSST, 16:52.75; 2. Martin Wallace, NJ, 17:05.94; 3. Cooper Bowen, LOVE, 17:18.45


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy