Long Course swimming results, July 27, 2013

CSI Long Course State Championships

Saturday

Finals

Team scores

1. Boulder Swim Team, 1442; 2. Aces Swim Club, 923; 3. Foothills Swim Club, 908; 4. Jeffco Hurricanes, 772; 5. Fort Collins Area Swim Team, 755; 6. Loveland Swim Club, 736; 7. Denver Swim Academy, 705; 8. Highlands Ranch Aquatics, 599; 9. Colorado Stars, 586; 10. Colorado Springs Swim Team, 582; 24. Montrose Marlins, 110; 34. Maverick Aquatics, 42; 36. Delta Barracudas, 37. 

Girls 11-12 50 meter breaststroke

1. Zoe Bartel, FAST, 34.40; 2. Brandi Vu, LONG, 36.62; 3. C.C. Crane, JH, 37.55.

Boys 11-12 50 breaststroke

1. Baylor Cobb, LOVE, 35.93; Spencer Smith, DSA, 36.61; Brendan Eckerman, ACES, 37.05.

Girls 100 freestyle

1. Brenna Bushey, FAST, 59.71; 2. Madi Dirks, STAR, 1:01.51; Adee Weller, BLDR, 1:01.53; 6. Taylor Kidd, MAVS, 1:01.99.

Boys 100 freestyle

1. Sam Coffman, GTS, 52.56; 2. Hunter Bains, WOOD, 53.96; 3. Luke Robert, RPDS, 54.42; 8. Lars Knutson, MONT, 56.67.

Girls 14U 100 freestyle

1. Eleanor Matheson, FAC, 59.13; 2. Hannah Paris, DSA, 1:00.94; 3. Laurel Eiber, ACES, 1:01.65.

Boys 14U 100 freestyle

1. Griffin Eiber, ACES, 55.94; 2. Elijah Warren, DSA, 56.61; 3. Keegan Bundy, TOPS, 56.65.

Girls 11-12 200 freestyle

1. Kimberly Lanaghen, BLDR, 2:16.68; 2. Zoe Bartel, FAST, 2:16.80; 3. Amelie Lessing, BLDR, 2:19.70.

Boys 11-12 200 freestyle

1. Blake Wilton, STAR, 2:14.68; 2. Benjamin Smith, LOVE, 2:17.06; 3. Max Stieglitz, CSST, 2:17.46.

Girls 200 breaststroke

1. Katie Roach, CMA, 2:44.80; 2. Logan Morris, DELT, 2:50.48; 3. Jolene Norton, PCST, 2:51.61.

Boys 200 breaststroke

1. Aidan Mercer, CAC, 2:23.77; 2. Daniel Graber, FSC, 2:33.34; 3. Max Bryant, ASP, 2:33.42.

Girls 14U 200 breaststroke

1. Bailey Kovac, FAST, 2:44.88; 2. Sandra Freeman, BLDR, 2:46.43; 3. Lauren Vilims, 2:52.50.

Boys 14U 200 breaststroke

1. Elijah Warren, DSA, 2:32.55; 2. Michael Zarian, JH, 2:37.90; 3. J.J. Strain, GTS, 2:39.31.

Girls 100 backstroke

1. Yana Gravey, FAST, 1:06.67; 2. Lindsay Painton, STAR, 1:06.94; 3. Brooke Kniffin, DGO, 1:09.81.

Boys 100 backstroke

1. Joey Notarianni, FSC, 59.73; 2. Luke Poberts, RPDS, 1:02.35; 3. Jonah Saya, MACS, 1:02.79.

Girls 14U 100 backstroke

1. Bayley Stewart, LOVE, 1:06.43; 2. Kate Peterson, BLDR, 1:07.42; 3. Natalie Arky, HRA, 1:09.63.

Boys 14U 100 backstroke

1. Danny Kovac, FAST, 1:03.07; 2. Frank Ruppel, 1:05.00; 3. Keegan Bundy, TOPS, 1:05.58.

Girls 11-12 100 backstroke

1. Marrisa Timmons, BLDR, 1:12.41; 2. Marisa Emoto, CUDA, 1:12.61; 3. Morgan Simon, BLDR, 1:13.28.

Boys 11-12 100 backstroke

1. Phillip Manoff, BLDR, 1:07.80; 2. Lenny Den, HRA, 1:10.54; 3. Dean Crozier, FSC, 1:12.15.

Girls 400 freestyle

1. Julia Box, BLDR, 4:31.99; 2. Elizabeth Peterson, BLDR, 4:36.88; 3. Adee Weller, BLDR, 4:36.99; 4. Taylor Kidd, MAVS, 4:43.79.

Boys 400 freestyle

1. Hunter Bains, WOODS, 4:14.33; 2. Dan Notarianni, FSC, 4:15.71; 3. Joey Notarianni, FSC, 4:15.71.

Girls 14U 400 freestyle

1. Kate Peterson, BLDR, 4:29.90; 2. Rose Saya, MACS, 4:36.34.60; 3. Francesca Bains, WOOD, 4:36.60.

Boys 14U 400 freestyle

1. Daniel Carr, CMA, 4:18.63; 2. Chris Eddy, LOVE, 4:19.72; 3. Jonah Staton, JH, 4:23.83.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy