On the Mat wrestling rankings, Dec. 2, 2009

On the Mat Rankings

Class 5A

1. Ponderosa; 2. Coronado; 3. Pomona; 4. Loveland; 5. Pine Creek; 6. Fort Collins; 7. Chaparral; 8. Cherry Creek; 9. Rocky Mountain; 10. Centaurus.

103 pounds — 1. Kegan Gavaldon, Fort Collins; 2. Ryan Adams, Standley Lake; 3. Devan Cruz, Coronado; 4. Geordan Martinez, Pine Creek; 112 — 1. Matthew Gurule, Central; 2. Josh Martinez, Pine Creek; 3. Dylon Thompson, Grand Junction; 4. Chris Buccieri, Cherokee Trail; 119 — 1. Jeremy Schmitt, Rocky Mountain; 2. Jaqub Gurule, Central; 3. Brady Tellis, Cherry Creek; 4. Brady Tellis, Cherry Creek; 125 — 1. Cesar Valenzuela, Centaurus; 2. Shawn Johnson, Loveland; 3. Dakota Thayer, Chatfield; 4. Corey Mitze, Mountain Range; 130 — 1. Kurtis Nelson, Chaparral; 2. Carter McElhany, Coronado; 3. Isaiah Rosales, Pomona; 4. Jordan Henrickson, Loveland; 135 — 1. Vincente Gallegos, Arvada West; 2. Garrett Vasquez, Loveland; 3. Jeremy Luna, Rocky Mountain; 4. Derek Christopher, Denver East; 140 — 1. Michael Miller, Heritage; 2. Jesse Hoffschneider, Grand Junction; 3. Brennen Reed, Chaparral; 4. Darrick Chavez, Pomona; 145 — 1. Jacob Snider, Ponderosa; 2. Tanner Hirstine, Cherry Creek; 3. Jesse Werth, Fort Collins; 4. Cody Harris, Denver East; 152 — 1. Steven Kelly, Ponderosa; 2. Nick Burghardt, Coronado; 3. Joaquin Marquez, Westminster; 4. Zach Baldini, Green Mountain; 160 — 1. Jackson Julian, Chaparral; 2. Gary Walliser, Ponderosa; 3. John Crowley, Regis; 4. Derek Munsey, ThunderRidge; 171 — 1. Austin Gabel, Ponderosa; 2. Natahn Burak, Coronado; 3. Clay Roth, Poudre; 4. Tanner Huber, Fort Collins; 189 — 1. Connor Stevens, Pine Creek; 2. Max Wessell, Boulder; 3. Derek Good, Ponderosa; 4. Logan Steppan, Heritage; 215 — 1. Connor Medbery, Loveland; 2. Riley Ehrlich, Coronado; 3. Denzil Washington, Heritage; 4. Greg Smith, Rocky Mountain; 285 — 1. Gage Boyd, Pomona; 2. Trey Kirk, Cherry Creek; 3. Anthony Martin, Fruita Monument; 4. Austin Scheufele, Centaurus.

Class 4A

1. Broomfield; 2. Roosevelt; 3. Windsor; 4. Northridge; 5. Frederick; 6. Palisade; 7. Pueblo Central; 8. Alamosa; 9. Pueblo South; 10. Arvada.

103 pounds — 1. Anthony DeLeon, Fort Lupton; 2. Jeremy Baca, Pueblo Central; 3. Emilio Martinez, Greeley West; 4. Chase Lopez, Roosevelt; 112 — 1. Alex Baca, Pueblo Central; 2. Mike Ashton, Frederick; 3. Tim Urenda, Pueblo South; 4. Armando Arreguin, Mitchell; 119 — 1. Courtland Hacker, Broomfield; 2. Cody Weitzel, Valor Christian; 3. Nick Swanson, Wheat Ridge; 4. Todd Bushman, Castle View; 125 — 1. Joseph Martinez, Greeley West; 2. CJ York, Roosevelt; 3. Jerry Huff, Broomfield; 4. Vinnie Sanchez, Pueblo South; 130 — 1. Nick Babcock, Broomfield; 2. Michael Walsh, Alamosa; 3. Jacob Atwood, Greeley Central; 4. Presley Pappachek, Roosevelt; 135 — 1. Casey Lynn, Cortez; 2. Jacob Flores, Arvada; 3. Joey Costanza, Pueblo County; 4. Matt Ornelas, Fort Lupton; 140 — 1. Travis Himmeiman, Conifer; 2. James Martinez, Rifle; 3. Jose Cos, Falcon; 4. Zach Legino, Roosevelt; 145 — 1. Nathanial Garcia, Windsor; 2. Jordan Gutierrez, Broomfield; 3. Tylar Parker, Fredreick; 4. Kelly Davis, Palisade; 152 — 1. Kurtis Ramsey, Windsor; 2. Josh Martinez, Frederick; 3. Wes Shingleton, Palisade; 4. Marc Guerrero, Pueblo West; 160 — 1. Robert Pickrell, Northridge; 2. Colby Kluesner, Conifer; 3. Dan Barringer, Lewis Palmer; 4. Marcos Peralta, Arvada; 171 — 1. Josh Van Tine, Broomfield; 2. Kohlman, Scribner, Mountain View; 3. Cody Delabarre, Thomas Jefferson; 4. Phillip Rhodes, Mesa Ridge; 189 — 1. Paco Retana, Niwot; 2. Trevor Fritzler, Northridge; 3. Dwight Howes, Arvada; 4. Jordan Passehl, Montrose; 215 — 1. Jacob Arellano, Niwot; 2. Danny Stout, Wasson; 3. Braxton Franz, Montrose; 4. Nick Stephanus, Palisade; 285 — 1. Scott Coyle, Longmont; 2. Chris Maynes, Pueblo South; 3. Caleb Ayers, Cortez; 4. Jack Kuch, Windsor.

Class 3A

1. Centauri; 2. Lamar; 3. Valley; 4. Grand Valley; 5. Olathe; 6. Yuma; 7. Brush; 8. Strasburg; 9. Hotchkiss; 10. Florence.

103 pounds — 1. Brandon Strang, Middle Park; 2. Drew Romero, La Junta; 3. Drake Rhodes, Bayfield; 4. Aaron Aegeson, Yuma; 112 — 1. Kurtis Romero, La Junta; 2. garrett Eastep, Manitou Springs; 3. Andrew Weakland, Valley; 4. AJ Salazar; 119 — 1. Zach Shank, Olathe; 2. Corbin Bennetts, Buenta Vista; 3. Alex Klopp Yuma; 4. Ben Polkowski, Centauri; 125 — 1. Josh Jaime, Lamar; 2. Clay Flot, Platte Valley; 3. Aerie Disher, Strasburg; 4. Eric Garcia, Brush; 130 — 1. Evan Boyer, Valley; 2. Gadge Cole, Trinidad; 3. Ryan Spor, Hotchkiss; 4. Micah Keys, Centauri; 135 — 1. Cahlen Keys, Centauri; 2. Nick Adams, Discovery Canyon; 3. Darrian Adame, Lamar; 4. Clayton Johnson, Ellicott; 140 — 1. Jared Tonder, Grand Valley; 2. Josh Roper, Gunnison; 3. Tony Guzman, Brush; 4. Billy Jack Forrell, Rye; 145 — 1. Ryan Gallegos, Grand Valley; 2. Brandon Padilla, Rye; 3. Edgar Castro, Weld Central; 4. Cole Cunningham, Valley; 152 — 1. Tyler Miles, Grand Valley; 2. Caleb Wyatt, Hotchkiss; 3. Aaron Velasquez, Bayfield; 4. Kris Nieto, Olathe; 160 — 1. Iver Sandoval, Centauri; 2. Kyle Piatt, Olathe; 3. Elliott Copeland, Bennett; 4. Jon Korf, Yuma; 171 — 1. Matthew Addington, Florence; 2. Mario Garcia, Dolores Huerta; 3. Nick Lovell, Yuma; 4. Juan Garcia, Gunnison; 189 — 1. Bryce Kammerzell, Eaton; 2. Clint Myers, Salida; 3. Aaron Olson, Platte Valley; 4. Kyle Douglass, Hotchkiss; 215 — 1. Jarod Goad, The Classical Academy; 2. Pat Martinez, Lamar; 3. Zach Mars, Strasburg; 4. Trevor Mendoza, University; 285 — 1. Vincent Chacon, Centauri; 2. Abel Ortega, Lamar; 3. Colton Emich, Holy Family; 4. Corby Wyett, Bennett.

Class 2A

1. Wiggins; 2. Holyoke; 3. Burlington; 4. Paonia 5. Rocky Ford; 6. Ignacio; 7. Merino; 8. Akron; 9. Rangely; 10. Fowler.

103 pounds — 1. Ray Rodriguez, Rocky Ford; 2. Steven Velasquez, Center; 3. Miguel Torres, Burlington; 4. T-Lane Mazzola, Hayden; 112 — 1. Jacob Garcia, Rocky Ford; 2. Mark Edmonds, Holyoke; 3. Chad Terry, Hayden; 4. NIck Hammes, Holly; 119 — 1. Alex Pena, Ignacio; 2. Robert Darnell, Holly; 3. Angelo Gauna, Rocky Ford; 4. Devon Hase, Merino; 125 — 1. Jake Milberger, Fowler; 2. Bon Kinder, Burlington; 3. Ricky Long, Rocky Ford; 4. Adam Ortivez, La Veta; 130 — 1. Andrew Scherrer, Simla; 2. Skyler Dittmer, Holyoke; 3. Devon Ross, Rangely; 4. Ty Pfeiff, Crowley County; 135 — 1. Chad Stroh, Holyoke; 2. Blayne Richards, Sedgwick County; 3. Buddy Watson, Wiggins; 4. Casey Haga, Ignacio; 140 — 1. James Drinkhouse, Paonia; 2. Joshua Pieginger, Ignacio; 3. Dalton Marini, Wiggins; 4. Jordan Hottinger, Akron; 145 — 1. Layne Crumley, Akron; 2. Wyatt Barber, Merino; 3. Harrison Johnson, Fleming; 4. Aaron Erker, Wiggins; 152 — 1. Travis Witherell, Rangely; 2. Mike Mullin, Simla; 3. Matt Swim, Byers; 4. Cade Garrison, Holyoke; 160 — 1. Justin Smith, Paonia; 2. MIckey Lozano, Holly; 3. Brennan Hottinger, Akron; 4. Kyle Kasper, Merino; 171 — 1. Kohl Knutson, Wiggins; 2. Luke Garrett, Holyoke; 3. Ethan Alexander, Norwood; 4. KC Martin, Paonia; 189 — 1. Tyler Davis, Wiggins; 2. Garrett Smith, Eads; 3. Justin Guynes, Dove Creek; 4. Adam Montoya, Fowler; 215 — 1. Mike Satterly, Burlington; 2. Trayben Letlow, Hayden; 3. Chanc Wyatt, Ignacio; 4. Zach Jackson, Wray; 285 — 1. Kyle Pollock, Wiggins; 2. Isaiah Churchwell, Burlington; 3. Chance Waite, Limon; 4. Kindal Cushman, Rangely.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy