Prep swimming results, Dec. 15, 2012

Montrose High School Invitational

Saturday at Montrose Aquatic Center

TEAM SCORES

1. Durango, 520; 2. Montrose, 481; 3. Glenwood Springs, 420; 4. Grand Junction, 338.5; 5. Fruita Monument, 220; 6. Moffat County, 142; 7. Aspen, 113; 8. Montezuma-Cortez, 88; 9. Palisade/Central, 62.5; 10. Gunnison, 17; 11. Delta, 16.

EVENT RESULTS

1-meter diving, 6 dives — 1. Lily Richardson, Montrose, 144.75; 2. Morgan Hoffman, Fruita Monument, 142.55; 3. Sarah Lawton, Durango, 134.25; 4. Caroline Tidwell, Durango; 133.25. 5. Rachel Lords, Montrose, 132.55; 6. Katie Cunnion, Durango, 130.9.

200 medley relay — 1. Durango A, 1:58.70; 2. Aspen A, 2:00.99; 3. Grand Junction A (Ellen Atkinson, Taylor Kochevar, Taylor Kidd, Marina Silva), 2:03.66; 4. Montrose A (Mara Gabriel, Brooke Gaber, Allison Foulk, Callie Storter), 2:03.85; 5. Montrose B (Haley Krebs, Logan Morris, Sandra Stangebye, Joradn Weig), 2:04.96; 6. Fruita Monument A (Kathryn McConnell, Kailey Shabelski, Kiaja Thomas, Ashley Hoefer), 2:07.75.

200 backstroke — 1. Kelcie Gerson, Aspen, 2:16.75; 2. Anne Mummery, Durango, 2:21.11; 3. Hannah Grumley, Glenwood Springs, 2:23.93; 4. Mara Gabriel, Montrose, 2:27.2; 5. Kathryn McConnell, Fruita Monument, 2:29.32; 6. Haley Krebs, Montrose, 2:30.6.

50 butterfly — 1. Claire Collier, Aspen, 27.17; 2. Kelli Callahan, Aspen, 29.13; 3. Haley Cotgageorge, Durango, 30.98; 4. Marina Silva, Grand Junction, 31.44; 5. Rebecca Carcaterra, Glenwood Springs, 32.53; 6. Bryn Joyner, Durango, 33.19.

1,000 freestyle — 1. Jessica Tuttle, Glenwood Springs, 11:33.69; 2. Kelcie Gerson, Aspen, 11:53.22; 3. Jessica Deters, Grand Junction, 13:24.20; 4. Katie Pannell, Durango, 13:51.65; 5. Trinity Simmons, Grand Junction, 13:54.38; 6. Andrea Angelo, Moffat County, 16:05.50.

200 individual medley — 1. Hannah Chapman, Durango, 2:21.06; 2. Logan Morris, Montrose, 2:22.71; 3. Taylor Kidd, Grand Junction, 2:24.82; 4. Kendall Vanderhoof, Glenwood Springs, 2:26.11; 5. Eryn Leonard, Moffat County, 2:26.59; 6. Hannah Grumley, Glenwood Springs, 2:27.46.

50 backstroke — 1. Brooke Kniffin, Durango, 28.60; 2. Kierra Kalakewich, Glenwood Springs, 32.11; 3. Kyra Newhouse, Wardogs, 33.98; 4. Madison Vanbibber, Montezuma-Cortez, 34.27; 5. Liz Cottingham, Wardogs, 35.70; 6. Callie Storter, Montrose, 36.05.

200 freestyle — 1. Taylor Kidd, Grand Junction, 2:05.63; 2. Anne Mummery, Durango, 2:07.70; 3. Eryn Leonard, Moffat County, 2:08.48; 4. Lily Thorsen, Glenwood Springs, 2:10.05; 5. Brooke Gaber, Montrose, 2:11.92; 6. Kathryn McConnell, Fruita Monument, 2:13.20.

200 butterfly — 1. Claire Collier, Aspen, 2:23.12; 2. Jessica Tuttle, Glenwood Springs, 2:23.83; 3. Hannah Chapman, Durango, 2:25.78; 4. Allison Foulk, Montrose, 2:46.11; 5. Marina Silva, Grand Junction, 2:48.72; 6. Sandra Stangebye, Montrose, 2:54.91.

100 freestyle — 1. Brooke Kniffin, Durango, 57.68; 2. Kendall Vanderhoof, Glenwood Springs, 59.0; 3. Haley Krebs, Montrose, 1:00.99; 4. Ashley Roper, Glenwood Springs,1:01.49; 5. Mara Gabriel, Montrose, 1:02.22; 6. Bryn Joyner, Durango, 1:03.67.

100 breaststroke — 1. Logan Morris, Montrose, 1:08.32; 2. Kelli Callahan, Aspen, 1:13.57; 3. Brooke Gaber, Montrose, 1:13.92; 4. Allison Foulk, Montrose, 1:15.69; 5. Hannah Peterson, Glenwood Springs, 1:16.34; 6. Kailey Shabelski, Fruita Monument, 1:18.66.

400 freestyle relay — 1. Durango A, 3:51.54; 2. Glenwood Springs D, 4:03.07; 3. Grand Junction A (Marina Silva, Trinity Simmons, Ellen Atkinson, Taylor Kidd), 4:03.35; 4. Montrose A (Brooke Gaber, Sandra Stangebye, Allison Foulk, Haley Krebs), 4:08.35; 5. Fruita Monument A (Kathryn McConnell, Ashley Hoefer, Kiaja Thomas, Kailey Shabelski), 4:16.28; 6. Durango B, 4:17.85.

200 freestyle relay — 1. Durango A, 1:47.12 5A; 2. Grand Junction A (Marina Silva, Trinity Simmons, Ellen Atkinson, Taylor Kidd), 1:50.3; 3. Montrose A (Haley Krebs, Brooke Gaber, Mara Gabriel, Logan Morris), 1:50.71; 4, Fruita Monument A (Ashley Hoefer, Kailey Shabelski, Kiaja Thomas, Kathryn McConnell), 1:54.23; 5. Montrose B (Hope Morris, Sandra Stangebye, Allison Foulk, Callie Storter), 1:57.28. 6, Moffat County A, 1:57.62.

400 individual medley — 1. Jessica Tuttle, Glenwood Springs, 4:57.36; 2. Hanna Chapman, Durango, 4:58.18; 3. Taylor Kidd, Grand Junction, 5:18.54; 4. Brooke Gaber, Montrose, 5:28.51; 5. Allison Foulk, Montrose, 5:40.48; 6. Haley Warren, Durango, 6:32.55.

50 freestyle — 1. Anne Mummery, Durango, 26.43; 2. Brooke Kniffin, Durango, 26.67; 3. Marina Silva, Grand Junction, 27.61; 4. Ellen Atkinson, Grand Junction, 28.14; 5. Lily Thorsen, Glenwood Springs, 28.18; 6. Lydia Knutson, Delta, 28.20.

100 backstroke — 1. Brooke Kniffin, Durango, 1:03.49; 2. Anne Mummery, Durango, 1:06.09; 3. Eryn Leonard, Moffat County,1:06.61; 4. Hannah Peterson, Glenwood Springs, 1:07.25; 5. Mara Gabriel, Montrose, 1:07.54; 6. Kathryn McConnell, Fruita Monument, 1:08.25.

200 breaststroke — 1. Logan Morris, Montrose, 2:32.61; 2. Hannah Chapman, Durango, 2:42.63; 3. Brooke Gaber, Montrose, 2:47.86; 4. Hannah Grumley, Glenwood Springs, 2:56.32; 5. Hope Morris, Montrose, 2:59.23; 6. Bonne Matheson, Durango, 3:01.79.

500 freestyle — 1. Kendall Vanderhoof, Glenwood Springs, 5:44.73; 2.  Kathryn McConnell, Fruita Monument, 6:06.91; 3. Kailey Shabelski, Fruita Monument, 6:16.20; 4. Hanna Stinson, Glenwood Springs, 6:28.24; 5. Mara Gabriel, Montrose, 6:31.67; 6. Jessica Deters, Grand Junction, 6:31.76.

100 individual medley — 1. Haley Cotgageorge, Durango, 1:09.58; 2. Haley Krebs, Montrose, 1:10.75; 3. Lily Thorsen, Glenwood Springs, 1:10.91; 4. Rebecca Carcaterra, Glenwood Springs, 1:11.66; 5. Marina Silva, Grand Junction, 1:11.72; 6. Ellen Atkinson, Grand Junction, 1:13.66.

50 breaststroke — 1. Madison Hoven, Durango, 36.24; 2. Jessica Tuttle, Glenwood Springs, 36.82; 3. Taylor Kochevar, Grand Junction, 37.14; 3. Kyra Newhouse, Wardogs, 37.14; 5. Kendall Vanderhoof, Glenwood Springs, 38.07; 6. Jessica Deters, Grand Junction, 38.54.

100 butterfly — 1. Eryn Leonard, Moffat County, 1:03.94; 2. Hannah Grumley, Glenwood Springs, 1:04.61; 3. Taylor Kidd, Grand Junction, 1:04.82; 4. Hannah Peterson, Glenwood Springs, 1:09.06; 5. Logan Morris, Montrose, 1:09.18; 6. Haley Cotgageorge, Durango, 1:09.50.

400 medley relay — 1. Durango A, 4:26.39; 2. Montrose A (Mara Gabriel, Logan Morris, Allison Foulk, Brooke Gabere), 4:30.72; 3. Glenwood Springs A, 4:36.23; 4. Glenwood Springs B, 4:49.33; 5. Grand Junction A (Ellen Atkinson, Taylor Kochevar, Taylor Kidd, Marina Silva), 4:53.73; 6. Moffat County, 4:57.91.

1-meter diving, 11 dives — 1. Larissa Grammer, Montrose, 364.15; 2. Tamera Newland, Fruita Monument, 358.75; 3. Grayson Young, Grand Junction, 305.35; 4. Sofie Black, Grand Junction, 252.80.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy