Prep swimming results, Dec. 8, 2012

Southwestern League Relays

Saturday at El Pomar Natatorium

TEAM SCORES

1. Montrose, 522; 2. Summit County, 388; 3. Grand Junction, 382; 4. Durango, 370; 5. Glenwood Springs, 362; 6. Fruita Monument, 284; 7. Moffat County, 282; 8. Delta, 240; 9. Palisade/Central, 208; 10. Aspen, 160; 11. Montezuma-Cortez, 130; 12. Gunnison, 22.

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. Glenwood Springs A (Kierra Kalakewich, Jessica Tuttle, Rebecca Carcaterra, Kendall Vanderhoof) 2:06.25; 2. Moffat County A, 2:09.99; 3. Durango A, 2:11.84; 4. Montrose A, 2:19.67; 5. Palisade/Central A, 2:20.97; 6. Delta A, 2:22.34.

200 freestyle relay: 1. Moffat County A (Eryan Leonard, Bailey Kurz, Alex Samuelson, Laurel Tegtman) 1:57.60; 2. Durango A, 1:59.59; 3. Summit County A, 1:59.93; 4. Glenwood Springs A, 23:01.46; 5. Montrose A, 2:03.00; 6. Grand Junction A, 2:06.97.

100 medley relay: 1. Aspen A (Kelcie Cerson, Kelli Callahan, Claire Collier, Abbi Nichols) 1:02.05; 2. Delta A, 1:12.59; 3. Montrose A, 1:13.92; 4. Moffat County A, 1:1553; 5. Aspen B, 1:16.83; 6. Fruita Monument B, 1:19.61.

Diving: 1. Sofie Black, Grand Junction, 184.50; 2. Grayson Young, Grand Junction, 184.50; 3. Katie Cunnion, Durango, 156.20; 4. Bonne Matheson, Durango, 156.20; 5. Molly Sharr, Summit County, 138.85; 6. Kimberly Coffin, Summit County, 138.85.

200 butterfly relay: 1. Durango A (Kaitlin Barela, Haley Cotgageorge, Bryn Joyner, Hannah Chapman) 2:05.46; 2. Montrose A, 2:11.56; 3. Grand Junction A, 2:12.63; 4. Glenwood Springs A, 2:15.42; 5. Fruita Monument A, 2:31.05; 6. Palisade/Central A, 2:35.86.

100 freestyle relay: 1. Palisade/Central A (Pata Caneda-Portela, Eva Cruz, Haley Sweet, Deneen LeTurgez) 1:02.87; 2. Montrose A, 1:04.85; 3. Grand Junction A, 1:05.97; 4. Summit County A, 1:08.71; 5. Moffat County A, 1:09.53; 6. Grand Junction B, 1:10.20.

500 freestyle crescendo relay: 1. Glenwood Springs A (Hannah Peterson, Lily Thorsen, Kendal Vanderhoof, Jessica Tuttle) 5:07.40; 2. Durango A, 5:18.55; 3. Grand Junction A, 5:18.68; 4. Montrose A, 5:19.50; 5. Montrose B, 6:07.31; 6. Fruita Monument A, 6:29.26.

200 backstroke relay: 1. Durango A (Haley Warren, Allie Rodd, Haley Cotgageorge, Anne Mummery) 2:10.60; 2. Montrose A, 2:13.45; 3. Summit County A, 2:24.43; 4. Palisade/Central/Central A, 2:27.71; 5. Glenwood Springs A, 2:27.82; 6. Grand Junction A, 2:34.44.

200 back/breaststroke relay: 1. Grand Junction A (Ellen Atkinson, Jessica Deters, Trinity Simmons, Taylor Kochevar) 2:22.44; 2. Durango A, 2:27.13; 3. Montezuma-Cortez A, 2:28.44; 4. Montrose A, 2:32.50; 5. Moffat County A, 2:46.55; 6. Delta A, 2:47.36.

400 medley relay: 1. Montrose A (Brooke Gaber, Allison Foulk, Sandra Stangebye, Logan Morris) 4:34.72; 2. Glenwood Springs A, 4:35.91; 3. Durango A, 4:44.32; 4. Fruita Monument B, 5:12.65; 5. Moffat County A, 5:19.30; 6. Palisade/Central A, 5:24.67

200 fly/freestyle relay: 1. Montrose A (Sandra Stangebye, Allison Foulk, Haley Krebs, Mara Gabriel) 1:56.76; 2. Durango A, 2:04.15; 3. Aspen A, 2:06.39; 4. Montezuma-Cortez A, 2:18.47; 5. Grand Junction A, 2:18.6; 6. Summit County B, 2:20.73.

200 breaststroke relay: 1. Montrose A (Logan Morris, Allison Foulk, Brooke Gaber, Jordan Weig) 2;19.39; 2. Durango A, 2:26.10; 3. Grand Junction A, 2:27.58; 4. Glenwood Springs A, 2:42.32; 5. Summit County A, 2:50.39; 6. Aspen A, 2:52.30.

400 freestyle relay: 1. Montrose A (Mara Gabriel, Brooke Gaber, Haley Krebs, Logan Morris) 4:02.93; 2. Grand Junction A, 4:06.73; 3. Durango A, 4:09.15; 4. Glenwood Springs A, 4:17.88; 5. Glenwood Springs B, 4:25.61; 6. Montezuma-Cortez A, 4:28.53

* = State qualifying time


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy