Prep swimming results, Jan. 19, 2013

Glenwood Springs Invitational

Saturday at Glenwood Springs

TEAM SCORES

1. Glenwood Springs, 332; 2. Durango, 320; 3. Montrose, 264; 4. Grand Junction, 189; 5. Fruita Monument, 133; 6. Moffat County, 97.

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. Durango A, 1:59.37; 2. Montrose A, 2:01.88; 3. Glenwood A, 2:03.34; 4. Grand Junction A, 2:03.47; 5. Moffat County A, 2:07.80; 6. Fruita A, 2:11.31.

200 freestyle: 1. Jessica Tuttle, GS, 2:02.73; 2. Eryn Leonard, MC, 2:05.67; 3. Kendall Vanderhoff, GS, 2:07.84; 4. Brooke Gaber, Mon, 2:09.87; 5. Lily Thorsen, GS, 2:10.05; 6. Anne Mummery, D, 2:10.24.

200 individual medley: 1. Logan Morris, Mon, 2:19.89; 2. Hannah Grumley, GS, 2:25.71; 3. Haley Cotgageorge, D, 2:33.83; 4. Hannah Stinson, GS, 2:39.10; 5. Bryn Joyner, D, 2:45.40; 6. Sandra Stangebye, Mon, 2:46.70.

50 freestyle: 1. Taylor Kidd, GJ, 26.05; 2. Brooke Kniffin, D, 26.09; 3. Kathryn McConnell, FM, 27.32; 4. Hannah Peterson, GS, 27.53; 5. Ellen Atkinson, GJ, 27.64; 6. Mara Gabriel, Mon, 28.10.

Diving: 1. Tamera Newland, FM, 180.82; 2. Lily Richardson, Mon, 137.40; 3. Jaelyn Bensley, FM, 132.67; 4. Grayson Young, GJ, 130.65; 5. Shelby Christianson, Mon, 130.50; 6. Katie Cunnion, D, 129.08.

100 butterfly: 1. Taylor Kidd, GJ, 1:03.24; 2. Eryn Leonard, MC, 1:03.26; 3. Hannah Grumle, GS, 1:03.96; 4. Kathyrn McConnell, FM, 1:06.84; 5. Jessica Tuttle, GS, 1:07.60; 6. Allison Foulk, Mon, 1:09.10.

100 freestyle: 1. Anne Mummery, D, 59.42; 2. Rebecca Carcaterra, GS, 1:01.30; 3. Ashley Roper, GS, 1:01.70; 4. Bryn Joyner, D, 1:04.93; 5. (tie) Jessica Deters, GJ, Taylor Kochevar, GJ, 1:05.54.

500 freestyle: 1. Hannah Chapman, D, 5:36.97; 2. Kendall Vanderhoff, GS, 5:54.29; 3. Hannah Stinson, GS, 6:19.61; 4. Katie Pannell, D, 6:40.73; 5. Trinity Simmons, GJ, 6:42.97; 6. Robyn Stevenson, Mon, 6:45.82.

200 freestyle relay: 1. Glenwood A, 1:50.04; 2. Durango A, 1:53.79; 3. Moffat County A, 1:55.52; 4. Fruita Monument A, 1:56.63; 5. Montrose A, 1:57.34; 6. Grand Junction A, 1:57.44.

100 backstroke: 1. Brooke Kniffin, D, 1:02.36; 2. Mara Gabriel, Mon, 1:06.75; 3. Kierra Kalakewich, GS, 1:08.09; 4. Ashley Roper, GS, 1:08.41; 5. Laurel Tegtman, MC, 1:12.05; 6. Ellen Atkinson, GJ, 1:12.58.

100 breaststroke: 1. Logan Morris, Mon, 1:09.19; 2. Hannah Chapman, D, 1:13.55; 3. Brooke Gaber, Mon, 1:15.14; 4. Allison Foulk, Mon, 1:15.70; 5. Hannah Peterson, GS, 1:16.05; 6. Madison Hoven, D, 1:19.71.

400 freestyle relay: 1. Durango A, 3:50.44; 2. Glenwood A, 3:51.24; 3. Grand Junction A, 4:03.92; 4. Montrose A, 4:10.20; 5. Glenwood B, 4:13.22; 6. Durango B, 4:34.35.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy