Prep swimming results, Jan. 29, 2014

District 51 Championships

Wednesday at El Pomar Natatorium

Team scores

1. Fruita Monument, 598; 2. Grand Junction, 596; 3. Central/Palisade, 343.

Event results

200 medley relay: 1. Fruita Monument A (Michaela Hoffman, Kailey Shabelski, Kathryn McConnell, Ashley Hoefer) 2:06.69; 2. Grand Junction A (Kianna Colaizzi, Amy Bergen, Avery Pope, Trinity Simmons) 2:10.4; 3. Grand Junction B (Skyler Whisenant, Kaitlyn Talley, Brenna Stevens, Darby Corn) 2:18.56.

200 freestyle: 1. Taylor Kidd, GJ, 1:58.34*; 2. Kathryn McConnell, FM, 2:12.69; 3. Emily Pitcher, GJ, 2:25.3; 4. Emily Roberts, FM, 2:32.48; 5. Anne Temple, FM, 2:40.15; 6. Susan Bissonnette, GJ, 2:41.12.

200 individual medley: 1. Avery Pope, GJ, 2:32.79; 2. Kailey Shabelski, FM, 2:33.91; 3. Kianna Colaizzi, GJ, 2:40.23; 4. Skyler Whisenant, GJ, 2:48.69; 5. Amy Bergen, GJ, 2:49.43; 6. Megan Volkmann, FM, 2:53.79.

50 freestyle: 1. Marina Silva, GJ, 26.61; 2. Karolina Latek, C/P, 29.35; 3. Brenna Stevens, GJ, 29.67; 4. Megan Bricker, C/P, 30.23; 5. Clara Castan, FM, 32.38; 6. Cora Lemon, C/P, 32.41.

1-meter diving (6 dives): 1. Morgan Hoffman, FM, 135; 2. Carson King, FM, 125.85; 3. Mary King, GJ, 114.45; 4. Brittany Bell, FM, 105.75; 5. Myah Lewis, C/P, 100.35; 6. Trinity Simmons, GJ, 92.85.

100 butterfly: 1. Taylor Kidd, GJ, 1:00.7*; 2. Ashley Hoefer, FM, 1:09.48; 3. Kailey Shabelski, FM, 1:09.99; 4. Anne Temple, FM, 1:17.86; 5. Brenna Stevens, GJ, 1:18.46; 6. Darby Corn, GJ, 1:19.15.

100 freestyle: 1. Marina Silva, GJ, 59.46; 2. Taylor Kochevar, GJ, 1:02.98; 3. Karolina Latek, C/P, 1:05.14; Megan Volkmann, FM, 1:06.24; 5. Megan Bricker, C/P, 1:06.8; 6. Emily Roberts, FM, 1:07.8

500 freestyle: 1. Emily Pitcher, GJ, 6:18.3; 2. Hanna Martin, C/P, 7:08.96; 3. Jamie Haas, FM, 7:13.58; 4. Brooke Omerigic, FM, 7:33.57; 5. Julie Sullivan, FM, 7:50.19.

200 freestyle relay: 1. Grand Junction A (Silva, Kochevar, Simmons, Kidd) 1:47.98*; 2. Fruita Monument A (Hoffman, Shabelski, Temple, Hoefer); 3. Grand Junction B (Whisenant, Bergen, Corn, Pitcher) 2:03.96.

100 backstroke: 1. Kathryn McConnell, FM, 1:07.18; 2. Kianna Colaizzi, GJ, 1:11.17; 3. Michaela Hoffman, FM, 1:14.04; 4. Skyler Whisenant, GJ, 1:20.58; 5. Susan Bissonnette, GJ, 1:24.03; 6. Claire Hobika, GJ, 1:25.31.

100 breaststroke: 1. Avery Pope, GJ, 1:17.73; 2. Taylor Kochevar, GJ, 1:19.81; 3. Amy Bergen, GJ, 1:22.03; 4. Hailey Hinton, FM, 1:25.31; 5. Clara Castan, FM, 1:27.9; 6. Kaitlyn Talley, GJ, 1:28.85.

400 freestyle relay: 1. Grand Junction A (Silva, Pope, Kochevar, Kidd) 3:59.35; 2. Fruita Monument A (Hoefer, Volkmann, Hoffman, McConnell) 4:14.28; 3. Grand Junction B (Colaizzi, Pitcher, Stevens, Simmons) 4:27.86.

* = State qualifying time


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy