Prep swimming results, May 11, 2013

Western Slope Championships

Saturday at El Pomar Natatorium

TEAM SCORES

1. Grand Junction District 51 Griffins 430; 2. Montrose 360; 3. Glenwood Springs 163; 4. Moffat County128; 5. Durango 105; 6. Gunnison 73.

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. Montrose A, 1:45.00*, Lars Knutsen, Clay Zentmeyer, Jocob Solseth, Chris Williams; 2. District 51 A, 1:45.79*; 3. District 51 B, 1:50.44*; 4. Moffat County, 152.86*; 5. Durango A, 1:55.36*; 6. Montrose B, 1;56.92*.

200 freestyle: 1. Clay Zentmeyer, Mon, 1:44.90*; 2. Logan Young, D51 B, 2:23.02*; 3. Shane Haberkorn, D51, 1:54.75*; 4. Zeb Thoresen, D51, 2:02.69; 5. Tommy Pannell, Dur, 2:05.03; 6. Wyatt Jeffery, D51, 2:09.48.

200 individual medley: 1. Matt Hulstine, MC, 2:00.01*; 2. Jack Cassidy, GS, 2:02.53*; 3. Tyler Fair, D51, 2:08.80*; 4. Brock Curry, D51, 2:14.14*; 5. Keino Davis, D51, 2:15.12*; 6. Spencer Barrett, Gun 2:19.98.

50 freestyle: 1. Lars Knutsen, Mon, 22.09*; 2. Jesse Rubenstein, Dur, 22.84*; 3. Sammuel Jordan, D51 23.45*; Luke Herron, GS, 23.76*; 5. Daniel, Hurtford, Mon, 24.01; 6. Calven Wright, D51, 24.25 .

100 butterfly: 1. Clay Zentmeyer, Mon, 53.11*; 2. Carlos Matthews, D51, 55.09*; 3. Brock Curry, D51, 59.56*; 4. Levi Rajnowski, D51, 59.97; 5. Jacob Solseth, Mon, 1:00.51; 6. Brenden Carta, MC, 1:05.39.

100 freestyle: 1. Lars Knutsen, Mon, 48.96*; 2. Jesse Rubenstein, Dur, 50.25*; 3. Daniel Hurford, Mon, 52.33*; 4. Josh Miller, Dur, 53.10*; 5. Luke Herron, D51, 53.45*; 6. Calvin Wright, D51, 54.90.

500 freestyle: 1. Jack Cassidy, GS, 4:56.33*; 2. Carlos Matthews, D51, 5:01.14; 3. Logan Young, D51, 5:73.19*; 4. Connor King, Mon, 5:07.48*; 5. Zachary Baker, GS, 5:19.83*; 6. Shane Haberkorn, D51, 5:19.86*.

200 freestyle relay: 1. D51 A, 1:35.73*, Calvin Wright, Shane Haberkorn, Samuel Jordan, Brock Curry; 2. Mon A, 1:35.80*; 3. GS A, 1:37.97*; 4. MC A, 1:38.91*; 5. Dur A, 1:39.62*; 6. D51 B, 1:40.94*.

100 backstroke: 1. Tyler Fair, D51, 58.55*; 2. Zachary Baker, GS, 58.88*; 3. Zeb Thorsen, GS, 1:00.09*; 4. Connor King, Mon, 1:02.59*; 5. Keino Davis, D51, 1:03.48; 6. Chris Williams, Mon, 1:04.88.

100 breaststroke: 1. Matt Hulstine, MC, 59.04*; 2. Josh Miller, Dur, 1:05.79*; 3. Spencer Barrett, Gun, 1:06.83*; 4. Samuel Jordan, D51, 1:07.66*; 5. Levi Rajnowski, D51, 1:08.61*; 6. Clayton Nelson, D51, 1:10.29.

400 freestyle relay: 1. Mon A, 3:30.13*, Daniel Hurford, Jacob Solseth, Clay Zentmeyer, Connor King; 2. D51 A, 3:37.28*; 3. D51 B, 3:47.30*; 4. GS A, 3:51.75; 5. Mon B, 4:11.90.

*State qualifying time

Diving: 1. Ryan Ormsbee, Mon; 2. Nick Zowada, Mon; 3. Tom Houska, D51; 4. Ethan Erickson, Mon; 5. Chase Harding, Mon; 6. Kirk Mahoney, D51.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy