Prep track and field results, April 13, 2013

Demon Invitational

Saturday at Glenwood Springs

BOYS

Team Scores

1. Eagle Valley. 182; 2. Glenwood Springs. 115; 3. Paonia. 73; 4. Basalt. 56; 5. Grand Valley. 45; 6. North Park. 21; 7. Hayden, 18; 8. (tie) Plateau Valley, 14; Steamboat Springs 14; 10. Roaring Fork, 13; 11. Meeker. 9; 12. Soroco. 8; 13. Rangely. 5; 14. Vail Christian. 3; 15. Aspen. 2.

Event Results

110 hurdles — 1. Aaron Kline, EV, 15.99; 2. Kaden Weller, GS, 16.01; 3. Ryan Werner, EV, 16.53.

300 hurdles — 1. Auston Tribble, GS, 40.47; 2. Kaden Weller, GS, 41.51; 3. Aaron Kline, EV, 42.60.

100 — 1. Travis Alderson, GS, 11.53; 2. Sean Ryan, BAS, 11.88; 3. Nicholas Ross, EV, 11.92.

200 — 1. Zeke Sandoval, EV, 23.21; 2. Nicholas Ross, EV, 23.92; 3. Christain Aguilar, EV, 24.15.

400 — . Zeke Sandoval, EV, 50.63; 2. Clay Russell, NP, 52.00; 3. Garrett Goodstein, GS, 53.81.

800 — 1. Domonic Patterson, EV, 2:08.77; 2. Dalton Hill, EV, 2:10.44; 3. Colton Lewer, SS, 2:12.85.

1,600 — 1. Hunter Burnham, EV, 4:55.16; 2. Jason Sturgis, PAO, 4:55.67; 3. Evrett Marr, GS, 5:01.04.

3,200 — 1. Zach Walsh, BAS, 10:45.66; 2. Jason Sturges, PAO, 10:45.95; 3. Joel Carrasco, GV, 11:20.88.

400 relay — 1. Glenwood Springs, 43.39; 2. Eagle Valley, 44.72; 3. Basalt, 45.77.

800 relay — 1. Eagle Valley, 1:33.77; 2. Grand Valley, 1:38.07; 3. Glenwood Springs, 1:38.45.

1,600 relay — 1. Glenwood Springs, 3:33.99; 2. Paonia, 3:50.31; 3. Grand Valley, 3:53.21.

3,200 relay — 1. Paonia, 8:47.30; 2. Basalt, 8:48.46; 3. Glenwood Springs, 9:17.06.

Discus — 1. Fernando Enriquez, PV, 130-5; 2. Roberto Cortes, EV, 124-6; 3. Morgan Reider, PAO, 124-4.

Shot put — 1. Roberto Cortes, EV, 48-11; 2. Tony Darling, PAO, 44-3.25; 3. Garrett Lowe, GS, 43-7.

High jump — 1. Jorge Valdez, HAY, 5-10; 2. Cody Rewinkel, BAS, 5-8; 3. William Dutmer, EV, 5-8.

Triple jump — 1. Travis Alderson, GS, 41-11.5; 2. Ben Coleman, GV, 40-10.75; 3. Riley Rowles-Birdsong, EV, 40-2.25.

Long jump — 1. Travis Alderson, GS, 20-7; 2. Sota Hairoka, NP, 19-7; 3. Joel Gardea, EV, 19-4.75.

GIRLS

Team Scores

1. Glenwood Springs, 142; 2. Paonia, 141; 3. Eagle Valley, 118; 4. Grand Valley, 37; 5. Meeker, 34; 6. Steamboat Springs, 20; 7. Aspen, 18; 8. Rangely,  16; 9. (tie) Roaring Fork, 14; Basalt, 14; Vail Christian 14; 12. Soroco, 13; 13. Hayden, 10; 14. Plateau Valley, 7; 15. North Park, 4.

Event Results

100 hurdles — 1. Rachel Orosz, GS, 17.12; 2. Rocio Roman, GV, 17.20; 3. Monica Reynolds, GS, 17.82.

300 hurdles — 1. Monica Reynolds, GS, 49.30; 2. Morgan Hartigan, Pao, 50.68; 3. Sydney Hughes, MEE, 51.10.

100 — 1. McKenzie Sisson, EV, 13.27; 2. Taylor Alexander, VC, 13.47; 3. Rocio Roman, GV, 13.68.

200 — 1. Ally Tapp, GS, 26.36; 2. Lindsay Russell, PAO, 27.26; 3. Taylor Alexander, VC, 27.56.

400 — 1. Ally Tapp, GS, 1:00.19; 2. Ashley Van Vleet, PAO, 1:01.01; 3. Lindsay Russell, PAO, 1:02.31.

800 — 1. Roxy Trotter, EV, 2:24.85; Rocio Roman, GV, 2:28.27; 3. Courtney Lippman, GS, 2:40.76.

1,600 — 1. Chantel Willoughby, EV, 5:51.13; 2. Nikki Cunning, EV, 5:52.18; 3. Courtney Lippman, GS, 5:45.25.

3,200 — 1. Deon Jensen, PAO, 12:47.24; 2. Meg O¹Connell, SS, 12:50.47; 3. Eliza Wells, ASP, 14:03.23.

400 relay — 1. Paonia, 51.96; 2. Eagle Valley, 53.77; 3. Glenwood Springs, 54.64.

800 relay — 1. Paonia, 1:51.23; 2. Glenwood Springs, 1:54.72; 3. Eagle Valley, 1:56.76.

1,600 relay — 1. Paonia, 4:11.71; 2. Glenwood Springs, 4:20.71; 3. Eagle Valley, 4:25.74.

3,200 relay — 1. Paonia, 10:26.46; 2. Eagle Valley, 10:46.87; 3. Glenwood Springs, 11:09.29.

Medley relay — 1. Eagle Valley, 1:54.87; 2. Paonia, 1:55.69; 3. Glenwood Springs, 1:58.92.

Discus — 1. Kenzie Nelson-Buehler, GS, 117-11; 2. Holly Lepro, RAN, 111-7; 3. Taylor Carsten, PAO, 107-7.

Shot put — 1. Kenzie Nelson-Buehler, GS, 38-1.75; 2. Holly Lepro, RAN, 36-0; 3. Bailey Atwood, MEE, 35-11.75.

High jump — 1. Ashley Van Vleet, PAO, 4-10; 2. Megan Osteen, EV, 4-10; 3. Rocio Roman, GV, 4-10.

Long jump — . Taila Howe, RF, 15-4; 2. Lexi Montoya, GS, 14-9.75; 3. Brooklynd Erickson, PAO, 14-8.25.

Triple jump — 1. Michelle Carbajal, EV, 35-0.5; 2. Easton Hartigan, PAO, 31-3; 3. Lexi Montoya, GS, 31-0.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy