Prep track and field results, April 8, 2017

Frank Woodburn Invitational

Saturday at Stocker Stadium

BOYS

Team scores

1. Palisade 114; 2. Grand Junction 99; 3. Montrose 89; 4. Central 62; 5. Cedaredge 61; 6. Fruita Monument 59; 7. Moffat County 58; 8. Aspen 32; 9. Rangely 25; 10. (tie) Meeker, Paonia 18; 12. Grand Valley 14; 13. Plateau Valley 3; 14. (tie) Caprock Academy, Ouray 2; 15. (tie) Telluride, Rifle 1.

Individual Results (Top 5)

110 hurdles — 1. Angel Garcia, GV, 16.82; 2. Tylan Booth, MON, 17.46; 3. Danny Mendoza, CED, 17.66; 4. Mark McKinney, PAL, 17.74; 5. Marshall Weber, RAN, 18.08.

300 hurdles — 1. Mikinzie Klimper, MOF, 41.65; 2. Michael White, GJ, 41.67; 3. Tylan Booth, MON, 42.04; 4. Danny Mendoza, CED, 43.84; 5. Drew Markley, CED, 44.06.

100 — 1. Sunday Abarca, ASP, 10.85; 2. Isaac Swoffer, CED, 11.27; 3. Ty Grant, CED, 11.44; 4. Konrad Behrens, FM, 11.45; 5. Jay Stancliff, CEN, 11.51.

200 — 1. Sunday Abarca, ASP, 21.67; 2. Zaccre Kenward, PAL, 22.27; 3. Konrad Behrens, FM, 23.15; 4. Tanner Pratt, PAL, Sam Erickson, PAL, 23.54.

400 — 1. Sunday Abarca, ASP, 50.50; 2. Zaccre Kenward, PAL, 51.22; 3. Talon Berta, CEN, 52.26; 4. Sam Erickson, PAL, 52.87; 5. Connor Dillon, PAL, 53.86.

800 — 1. Ian Meek, MON, 2:01.79; 2. Patrick Scoggins, RAN, 2:05.73; 3. Justin Hawkins, MON, 2:05.64; 4. Evan Arcand, FM, 2:05.84; 5. Brett Ferguson, GJ, 2:12.98.

1,600 — 1. Ian Meek, MON, 4:35.03; 2. Riley Allen, MOF, 4:43.87; 3. Austin Russell, MEE, 4:46.91; 4. Patrick Scoggins, RAN, 4:49.91; 5. Carter Severson, MOF, 4:50.82.

3,200 — 1. Ian Meek, MON, 10:02.45; 2. Jared Leblow, CEN, 10:14.10; 3. Talon Berta, CEN, 10:18.39; 4. Davis Cardenas, CEN, 10:18.45; 5. Austin Russell, MEE, 10:24.69.

400 relay — 1. Palisade A 44.85; 2. Grand Junction 45.43; 3. Fruita Monument 46.06; 4. Central 46.46; 5. Palisade B 49.53.

800 relay — 1. Cedaredge 1:32.65; 2. Fruita Monument 1:33.08; 3. Grand Junction 1:37.07; 4. Moffat County 1:37.58; 5. Central 1:39.24.

1,600 relay — 1. Palisade 3:37.15; 2. Moffat County 3:40.88; 3. Montrose 3:41.94; 4. Grand Junction 3:45.02; 5. Fruita Monument 3:45.72.

3,200 relay — 1. Central 8:23.92; 2. Cedaredge 8:33.40; 3. Palisade 8:36.92; 4. Grand Junction 8:39.75; 5. Paonia 9:14.72.

Discus — 1. Keenan Hildebrandt, MOF, 155-6; 2. Caleb Brown, PAL, 135-7; 3. Kyle Hall, PAL, 134-8; 4. Blake Benson, PAO, 133-8; 5. Patrick Walker, CED, 128-1.

Shot put — 1. Caleb Brown, PAL, 47-6.5; 2. Nate Hale, GJ, 46-1.25; 3. Kyle Hall, PAL, 45-1; 4. Keenan Hildebrandt, MOF, 44-0; 5. Warren Minerich, PAO, 43-5.

High jump — 1. Colin Morrison, GJ, 6-2; 2. Gunner Rigsby, FM, 6-0; 3. Tylan Booth, MON, 5-10; 4. Camden Dottson, GJ, 5-8; 5. Mark McKinney, PAL, 5-8.

Triple jump — 1. Gunner Rigsby, FM, 47-9.25; 2. Reed Barney, MON, 41-1; 3. Austin Hille, GJ, 39-8.25; 4. Triston Harrison, MON, 39-6.5; 5. Joshua Jenkins, CED, 39-5.5.

Long jump — 1. Michael White, GJ, 20-3.5; 2. Colin Morrison, GJ, 19-8.75; 3. Jay Stancliff, CEN, 19-6.5; 4. Reed Barney, MON, 19-1.25; 5. Cole Brown, MEE, 19-0.

GIRLS

Team scores

1. Paonia 111; 2. Montrose 106; 3. Grand Junction 66; 4. Moffat County 63; 5. (tie) Grand Valley, Fruita Monument 52; 7. Meeker 51; 8. Palisade 43; 9. Cedaredge 35; 10. Telluride 29; 11. Central 27; 12. Plateau Valley 13; 13. Rifle 9; 14. Aspen 8; 15. Caprock Academy 2.

Individual Results (Top 5)

100 hurdles — 1. Megan King, GJ, 15.86; 2. Kylyn Rigsby, GV, 16.93; 3. McKenna Palmer, PAO, 17.48; 4. Katie Sherwood, MON, 17.70; 5. Peyton Burke, MEE, 17.98.

300 hurdles — 1. Kylyn Rigsby, GV, 48.18; 2. Cassidy Bittner, PAL, 50.30; 3. Katie Sherwood, MON, 50.92; 4. Lyla Hayutin-Baril, PAO, 53.81; 5. McKenna Palmer, PAO, 54.80.

100 — 1. Shannon Wyszynski, TEL, 12.92; 2. Jordyn Pittman, GV, 12.94; 3. Autum Erekson, FM, 13.39; 4. Kia Holton, GJC, 13.49; 5. Stephanie Swindler, MOF, 13.56.

200 — 1. Sophia Anderson, PAO, 26.00; 2. Brianna Van Vleet, PAO, 26.43; 3. Madisyn Minerich, MON, 26.65; 4. Shannon Wyszynski, TEL, 27.01; 5. Laura Richardson, PAL, 27.33.

400 — 1. Brianna Van Vleet, PAO, 58.89; 2. Madisyn Minerich, MON, 59.83; 3. Abigail Renfrow, MON, 1:00.77; 4. Jordyn Pittman, GV, 1:01.02; 5. Sophia Anderson, PAO, 1:01.58.

800 — 1. Mattie Jo Duzik, MOF, 2:36.54; 2. Zoe Motley, MON, 2:39.79; 3. Poppy Lightfoot, PAO, 2:45.34; 4. Ashley Manera, RIF, 2:45.35; 5. Sophia Hubbard, FM, 2:45.36.

1,600 — 1. Mattie Jo Duzik, MOF, 5:47.27; 2. Esme Fahnestock, TEL, 5:51.50; 3. Zoe Motley, MON, 5:52.53; 4. Julia Eskelson, MEE, 5:53.45; 5. Liberty Hippely, MOF, 6:06.48.

3,200 — 1. Ivory Espinoza, CEN, 12:42.24; 2. Katya Schwieterman, PAO, 14:46.64; 3. Jordan Miner, PV, 14:55.23; 4. Austin Mickles, ASP, 15:48.18.

400 relay — 1. Meeker 52.75; 2. Paonia 53.58; 3. Palisade 54.59; 4. Fruita Monument 54.82; 5. Grand Junction 57.02.

800 relay — 1. Montrose 1:48.30; 2. Meeker 1:51.18; 3. Moffat County 1:52.86; 4. Fruita Monument 1:56.04; 5. Rifle 1:58.97.

1,600 relay — 1. Moffat County 4:18.70; 2. Fruita Monument 4:22.69; 3. Palisade 4:30.70; 4. Grand Valley 5:21.51.

3,200 relay — 1. Central 10:55.07; 2. Cedaredge 11:06.87; 3. Plateau Valley 11:37.39; 4. Palisade 12:16.39; 5. Grand Valley 12.51.46.

Medley relay — 1. Montrose 1:53.21; 2. Paonia 1:58.97; 3. Cedaredge 2:02.50; 4. Meeker 2:03.13; 5. Grand Junction 2:05.17.

Discus — 1. Keli Drye, MON, 123-7; 2. Kori Drye, MON, 101-10; 3. Morgan Nelson, MOF, 98-3; 4. Katie Hyke, CED, 96-8; 5. Hannah Pacheco, PAL, 96-2.

Shot put — 1. Keli Drye, MON, 34-9.5; 2. Katie Hyke, CED, 34-9; 3. Jada Uylett, GJ, 31-11.5; 4. Sydnie Main, MEE, 31-8; 5. Grace Andrews, CED, 31-7.25.

High jump — 1. Tia Wright, GJ, 5-5; 2. Megan King, GJ, 5-5; 3. Kylyn Rigsby, GV, 5-2; Kenley Kohls, FM, 4-10; 5. Abbey Heide, MON, 4-10.

Long jump — 1. Emily Pieper, PAO, 15-8.25; 2. Megan King, GJ, 15-6; 3. Shannon Wyszynski, TEL, 15-0.75; 4. McKenna Palmer, PAO, 14-10.75; 5. Katie Parks, FM, 14-9.75.

Triple jump — 1. Sophia Anderson, PAO, 35-0.75; 2. Tia Wright, GJ, 35-0.50; 3. Josie Timmer, MOF, 34-11.75; 4. Laura Richardson, PAL, 34-2.75; 5. McKenna Palmer, PAO, 34-1.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2017 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy