Prep track and field results May 4, 2013

Tiger Invitational

Friday-Saturday at Stocker Stadium

BOYS

Team Scores

1. Eagle Valley, 89; 2. Fruita Monument, 83; 3. Grand Junction, 81; 4. Pomona, 65; 5. Palisade, 62; 6. (tie) Basalt, 46; Telluride, 46; 8. Durango, 38; 9. (tie) Delta, 35; Rifle, 35; 11. Brighton, 23; 12. Horizon, 18; 13. Central, 14; 14. Hayden, 8; 15. (tie) Crested Butte, 5; Rangely, 5; 17. (tie) Montezuma-Cortez, 3; Moffat County, 3; 19. Mancos, 1.

Event Results

110 hurdles — 1. Jay Shuman, PAL, 15.98; 2. Ivano Del Piccolo, BAS, 16.36; 3. Monty Metzler, PAL, 16.56; 4. Chance Jackson, PAL, 16.74; 5. Isley Wilson, BRI, 17.14; 6. Brennen Wissel, CEN, 17.24.

300 hurdles — 1. Chris Black, DEL, 40.35; 2. Cody Rewinkel, BAS, 42.43; 3. Jacob Hahn, FM, 43.11; 4. Brennen Wissel, CEN, 43.30; 5. Jay Shuman, PAL, 43.98; 6. Kerry Reynolds, BAS, 44.44.

100 — 1. Zeke Sandoval, EV, 11.48; 2. Zach Griggs, FM, 11.54; 3. Brandon Walker, EV, 11.61; 4. Nicholas Ross, EV, 11.64; 5. Cody Maston, FM, 11.68; 6. Kellin Leigh, RIF, 11.85.

200 — 1. Brandon Walker, EV, 23.22; 2. Sean Ryan, BAS, 23.40; 3. Nicholas Ross, EV, 23.51; 4. Cody Maston, FM, 23.86; 5. Thomas Mills, EV, 24.19; 6. Chris Thornton, GJ, 24.31.

400 — 1. Josh Schweigart, FM, 51.64; 2. Zeke Sandoval, EV, 52.03; 3. Joe Maloney, DUR, 52.48; 4. Cristian Aguilar, EV, 52.63; 5. Slator Aplin, TEL, 52.91; 6. Justice Ramos, M-C, 52.92.

800 — 1. John May, POM, 1:59.93; 2. Aaron Wagler, RIF, 2:00.16; 3. Hunter Burnham, EV, 2:00.82; 4. Domonic Patterson, EV, 2:02.16; 5. Willy Salamanca, BAS, 2:02.66; 6. Jeff Williams, TEL, 2:02.85.

1,600 — 1. Marcelo Laguera, POM, 4:32.05; 2. Greg Eccher, GJ, 4:36.27; 3. Chuck Bisbee, FM, 4:37.55; 4. Nathan Loomis, TEL, 4:42.29; 5. Dustin Ownbey, DEL, 4:42.61; 6. Allen Adair, GJ, 4:44.36.

3,200 — 1. Chuck Bisbee, FM, 10:00.14; 2. John May, POM, 10:06.85; 3. Gavin Mason, POM, 10:09.09; 4. William Scoggins, RAN, 10:18.37; 5. Zach Walsh, BAS, 10:18.89; 6. Nathan Loomis, TEL, 10:23.83.

400 relay — 1. Eagle Valley, 44.32; 2. Fruita Monument (Vince Grasso, Zach Griggs, Cody Maston, Josh Schweigart), 44.46; 3. Grand Junction, 45.21; 4. Horizon, 45.32; 5. Basalt, 45.33; 6. Palisade (Bobby DeSantis, Cody Latham, Jack Millard, Jay Shuman), 45.73.

800 relay — 1. Fruita Monument (Vince Grasso, Zach Griggs, Cody Maston, Josh Schweigart), 1:32.99; 2. Rifle, 1:33.82; 3. Eagle Valley, 1:33.91; 4. Basalt, 1:34.28; 5. Crested Butte, 1:36.25; 6. Brighton, 1:36.35.

1,600 relay — 1. Durango, 3:30.84; 2. Horizon, 3:31.70; 3. Delta, 3:35.03; 4. Brighton, 3:37.78; 5. Grand Junction, 3:40.94; 6. Telluride, 3:41.32.

3,200 relay — 1. Grand Junction, 8:11.70; 2. Eagle Valley, 8:12.28; 3. Durango, 8:28.68; 4. Horizon, 8:29.84; 5. Palisade (Jacob Bollinger, Damick Kinson, Daniel Ness, Justin Ray), 8:30.01; 6. Delta, 8:31.44.

Discus — 1. Deshaun Harris, GJ, 145-2; 2. Quinton Walton, GJ, 133-2; 3. Brayden Smith, RIF, 130-8; 4. Micah Galvan, PAL, 130-1; 5. Brandon Worley, PAL, 127-7; 6. Leo Gallegos, PAL, 125-9.

Shot put — 1. Deshaun Harris, GJ, 52-7 1/2; 2. Austin Miles, DUR, 48-7; 3. Damian Lockhart, POM, 46-3 1/2; 4. Kevin Lopez-Tapia, BRI, 45-6 1/2; 5. Michael McKnight, GJ, 44-5 1/2; 6. Nate Hammond, FM, 42-5 1/2.

High jump — 1. John Broadhead, TEL, 6-0; 2. Jorge Valdez, HAY, 6-0; 3. Chris Black, DEL, 6-0; 4. Gabe Gililand, DUR, 5-10; 5. Eian Baier, DEL, 5-10; 6. Juston Erekson, FM, 5-8.

Triple jump — 1. Deshon Mayes, POM, 43-6 3/4; 2. Zach Loving, RIF, 42-5 1/2; 3. Coy Johnson, CEN, 41-1 1/2; 4. Cody Latham, PAL, 39-5; 5. Thomas Keefe, BRI, 39-4; 6. John Broadhead, TEL, 39-3 1/2.

Long jump — 1. Deshon Mayes, POM, 21-5 1/2; 2. Juston Erekson, FM, 20-0 1/4; 3. Jay Shuman, PAL, 19-7 3/4; 4. Connor Courter, TEL, 19-7 1/2; 5. Chance Mims, GJ, 19-3 1/2; 6. John Broadhead, TEL, 19-3 1/4.

GIRLS

Team Scores

1. Fruita Monument, 101; 2. Delta, 75; 3. Durango, 67; 4. Grand Junction, 66; 5. Brighton, 61; 6. Palisade, 59; 7. Eagle Valley, 56; 8. Montezuma-Cortez, 39; 9. Rifle, 35; 10. Pomona, 33; 11. Horizon, 28; 12. Moffat County, 25; 13. Telluride, 19; 14. Central, 18; 15. Basalt, 10; 16. Crested Butte, 6.

Event Results

100 hurdles — 1. Kiana Gomez, BRI, 15.12; 2. Niki Hunt, FM, 16.07; 3. Allison Jameson, 16.09; 4. Hunter Ash, BAS, 16.77; 5. Jordan Miller, M-C, 17.20; 6. Natalie DeRush, GJ, 17.98.

300 hurdles — 1. Michaela Hoffman, FM, 47.61; 2. Gabrielle Penaflor, HOR, 48.02; 3. Allison Jameson, FM, 49.59; 4. Natalie DeRush, GJ, 50.34; 5. Ashley Long, GJ, 50.76; 6. Jordan Miller, M-C, 51.31.

100 — 1. Kayla Pinnt, MC, 12.77; 2. Katie Werman, FM, 12.80; 3. Joelle Lefevre, FM, 12.95; 4. Whitney Jackson, GJ, 12.99; 5. Skylyn Webb, DEL, 13.09; 6. Angela Gordon, PAL, 13.23.

200 — 1. Katie Werman, FM, 26.78; 2. Angela Gordon, PAL, 27.08; 3. MacKenzie Sill, DUR, 27.85; 4. Zeeda Nkana, PAL, 28.00; 5. Natalie Neve, DUR, 28.11; 6. Maia Honeycutt, GJ, 28.29.

400 — 1. Rachel Demby, M-C, 59.62; 2. Amanda Gallegos, M-C, 1:02.46; 3. Elayna Cruz, BRI, 1:02.85; 4. Sally Filitova, POM, 1:03.62; 5. Kelsey Towns, HOR, 1:04.47; 6. D’Kota Brodie, CEN, 1:05.57.

800 — 1. Rachael Lopez, BRI, 2:16.51; 2. Roxy Trotter, EV, 2:19.38; 3. Megan Mooney, HOR, 2:21.53; 4. Madeigh Winsor, DUR, 2:24.00; 5. Alaina Anderson, POM, 2:24.37; 6. Erika Meister, GJ, 2:27.40.

1,600 — 1. Greta Van Calcar, PAL, 5:11.92; 2. Cleo Whiting, DEL, 5:12.28; 3. Clarissa Whiting, DEL, 5:14.40; 4. Alaina Anderson, POM, 5:15.03; 5. Rachel Hampton, TEL, 5:18.12; 6. Dominique Ward, DUR, 5:22.85.

3,200 — 1. Cleo Whiting, DEL, 11:16.63; 2. Rachel Hampton, TEL, 11:35.14; 3. Eryn Leonard, MC, 12:03.96; 4. Mykayla Music, DEL, 12:15.71; 5. Hannah Peterson, DUR, 12:20.48; Lauren Taylor, POM, 12:24.71.

400 relay — 1. Fruita Monument (Niki Hunt, Allison Jameson, Joelle Lefevre, Katie Werman), 50.65; 2. Grand Junction, 51.63; 3. Palisade (Angela Gordon, Alexis Leonard, Zeeda Nkana, Amber Rentie), 51.82; 4. Eagle Valley, 51.89; 5. Delta, 52.46; 6. Moffat County, 52.76.

800 relay — 1. Eagle Valley, 1:48.31; 2. Durango, 1:48.97; 3. Palisade, 1:52.62; 4. Grand Junction, 1:54.21; 5. Central (Patricia Arredondo, Brooklyn Botts, D’Kota Brodie, Teesa Combs), 1:55.25; 6. Pomona, 1:56.24.

1,600 relay — 1. Durango, 4:06.98; 2. Horizon, 4:12.41; 3. Palisade (Angela Gordon, Alexis Leonard, Melita Pawlowski, Amber Rentie), 4:13.56; 4. Moffat County, 4:15.77; 5. Eagle Valley, 4:16.69; 6. Montezuma-Cortez, 4:21.05.

3,200 relay — 1. Delta, 9:47.24; 2. Brighton, 9:50.53; 3. Fruita Monument (Mackennea Broyles, Michaela Hoffman, Lyndsy Johnson, Taylor Valentine), 10:12.86; 4. Eagle Valley, 10:23.46; 5. Rifle, 10:46.75; 6. Central (Patricia Arredondo, Marilyn Pierce, Alexandria Salazar, Ashley Stoneking), 12:36.78.

Medley relay – 1. Eagle Valley, 1:51.65; 2. Durango, 1:52.78; 3. Grand Junction, 1:53.93; 4. Fruita Monument (Mackennea Broyles, Allison Jameson, Joelle Lefevre, Katie Werman), 1:54.19; 5. Montezuma-Cortez, 1:54.72; 6. Brighton, 1:54.89.

Discus — 1. Joey Kuheim, RIF, 131-8; 2. Savannah Hanson, PAL, 120-7; 3. Brittany Neuroth, RIF, 120-5; 4. Miranda Elliott, M-C, 119-11; 5. Rachel Oester, POM, 103-8; 6. Bryanna Music, DEL, 102-7.

Shot put — 1. Joey Kuheim, RIF, 42-11; 2. Bryanna Music, DEL, 37-4 1/2; 3. Brailyn Reddick, CEN, 36-10 1/4; 4. McKenna Franzen, DUR, 35-11 1/2; 5. Jenna Soukup, FM, 34-3; 6. Deziree Lipsett, BRI, 34-1.

High jump — 1. Madison Marsh, GJ, 5-0; 2. Callie Gafford, DEL, 5-0; 3. Haley Collier, EV, 4-10; 4. Hunter Ash, BAS, 4-10; 5. Amelia Hawkins, DEL, 4-10; 6. Alexis Leonard, PAL, 4-10.

Long jump — 1. Kiana Gomez, BRI, 17-3 1/4; 2. Niki Hunt, FM, 16-10; 3. Whitney Jackson, GJ, 16-8 1/2; 4. Miranda Gallegos, DUR, 16-6 1/4; 5. Gabi Razma, DUR, 16-5 3/4; 6. Patti Chapman, DEL, 16-2 1/2.

Triple jump — 1. Niki Hunt, FM, 36-3 1/2; 2. Michelle Carbajal, EV, 36-1 3/4; 3. Whitney Jackson, GJ, 35-2; 4. Angelica Santos, BRI, 34-10; 5. Kiana Gomez, BRI, 34-9 3/4; 6. Gabi Razma, DUR, 34-8 3/4.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy