Prep track results April 11

Lakewood Tiger Invitational

Thursday at JeffCo Stadium, Lakewood

BOYS

Team Scores

1. Heritage, 88; 2. (tie) Golden, 57; Columbine, 57; 4. Greeley Central, 56.5; 5. Poudre, 56; 6. Lakewood, 52; 7. Grand Junction, 44.5; 8. Ralston Valley, 40; 9. (tie) Arvada, 39; Hinkley, 39; 11. Mountain Range, 31.5; 12. Legend, 26; 13. (tie) Arvada West, 23; Lewis-Palmer, 23; 15. Standley Lake, 19; 16. Adams City, 17; 17. Lutheran, 12; 18. Brighton, 9.5; 19. Berthoud, 7; 20. Bear Creek, 5.

Event Results

110 hurdles — 1. Spencer Long, POU, 15.51; 2. Brad Crowther, COL, 15.53; 3. Braden Thunell, RV, 15.64.

300 hurdles — 1. Brad Crowther, COL, 41.20; 2. Niko Norman, HER, 42.45; 3. Anthony Hernandez, GC, 42.47.

100 — 1. Max Ornelas, HER, 11.20; 2. Alex Inscoe, GOL, 11.33; 3. Bryson Compton, HIN, 11.38.

200 — 1. Max Ornelas, HER, 22.57; 2. Robert Valdez, LAK, 22.96; 3. Alex Inscoe, GOL, 22.97.

400 — 1. Alex Inscoe, GOL, 51.25; 2. Noor Shongolo, AC, 51.32; 3. Hunter Arnell, LUT, 52.52.

800 — 1. Spencer Rivera, RV, 2:04.81; 2. Eddie Welsh, GC, 2:06.43; 3. Zach McDaniel, COL, 2:06.54.

1,600 — 1. Paul Miller, POU, 4:29.79; 2. Greg Eccher, GJ, 4:37.23; 3. Mark Seaholm, GOL, 4:38.37.

3,200 — 1. Christian Martin, HER, 9:46.50; 2. Grant Fischer, POU, 9:49.79; 3. Noah Riley, LAK, 10:36.52.

400 relay — 1. Hinkley, 44.16; 2. Ralston Valley, 44.19; 3. Legend, 44.54.

800 relay — 1. Lakewood, 1:31.97; 2. Mountain Range, 1:33.25; 3. Hinkley, 1:33.28.

1,600 relay — 1. Greeley Central, 3:31.90; 2. Ralston Valley, 3:32.54; 3. Heritage, 3:33.79.

3,200 relay — 1. Heritage, 8:39.59; 2. Lakewood, 8:50.26; 3. Lewis-Palmer, 8:51.86.

Discus — 1. Garet Krohn, ARV, 147-4; 2. Deshaun Harris, GJ, 142-4; 3. Alex Blaho, POU, 136.

Shot put — 1. Deshaun Harris, GJ, 52-4; 2. Alex Blaho, POU, 51-9; 3. Garet Krohn, ARV, 46-8 3/4.

High jump — 1. Dustin Newby, LEG, 6-3; 2. Marcus Washington, SL, 6-0; 3. Oscar Laugesen, LP, 5-10.

Triple jump — 1. (tie) Carson Lockerd, GOL, 41-5; Landon Gonser, GC, 41-5; 3. Jack Carroll, POU, 41-2.

Long jump — 1. Bernard McDondle, COL, 20-6; 2. Landon Gonser, GC, 19-11 1/2; 3. Bryan Carlson, HER, 19-10 1/2.

Pole vault — 1. Michael Chado, LAK, 12-1; 2. Dakota Bowers, AW, 12-1; 3. Brandon Bonnell, ARV, 11-7.

GIRLS

Team Scores

1. Lakewood, 107; 2. Ralston Valley, 74.5; 3. Berthoud, 66.5; 4. Brighton, 63.5; 5. Golden, 60; 6. Grand Junction, 58; 7. Poudre, 43; 8. Heritage, 40; 9. Mountain Range, 35; 10. Lewis-Palmer, 34.5; 11. (tie) Columbine, 30; Lutheran, 30; 13. Greeley Central, 22; 14. Hinkley, 21; 15. Arvada West, 16; 16. Arvada, 15; 17. Standley Lake, 13; 18. Legend, 11.

Event Results

100 hurdles — 1. Kiana Gomez, BRI, 15.62; 2. Sierra Galbreath, RV, 16.26; 3. Claire Harris, LAK, 16.67.

300 hurdles — 1. Claire Harris, LAK, 49.44; 2. Katie Lamirato, RV, 50.70; 3. Ally Klaes, BER, 51.39.

100 — 1. Kendall Horan, LUT, 12.56; 2. Payton Miller, GOL, 12.71; 3. Sydni Brandon, GJ, 13.13.

200 — 1. Kendall Horan, LUT, 25.26; 2. Payton Miller, GOL, 25.91; 3. Nicole Montgomery, LP, 26.26.

400 — 1. Nicole Montgomery, LP, 57.36; 2. Payton Miller, GOL, 57.77; 3. Yahoudji Diarra, HIN, 1:01.31.

800 — 1. Guilianna Vessa, RV, 2:24.40; 2. Annika Jessen, BER, 2:32.41; 3. Rebekah Raynor, MR, 2:32.67.

1,600 — 1. Maddie Ivy, LAK, 5:36.47; 2. Kiah Leonard, BER, 5:39.07; 3. Olivia Treitman, GOL, 5:42.82.

3,200 — 1. Maddie Ivy, LAK, 11:32.55; 2. Nicole Hahn, RV, 12:08.20; 3. Sophia Wubben, GOL, 12:14.49.

400 relay — 1. Grand Junction (Sydni Brandon, Natalie Derush, Whitney Jackson, Jill Payne), 51.39; 2. Lakewood, 52.88; 3. Berthoud, 53.05.

800 relay — 1. Grand Junction (Sydni Brandon, Molly Findlay, Whitney Jackson, Jill Payne), 1:50.67; 2. Lakewood, 1:52.43; 3. Mountain Range, 1:52.73.

1,600 relay — 1. Ralston Valley, 4:16.36; 2. Heritage, 4:22.83; 3. Brighton, 4:24.65.

3,200 relay — 1. Poudre, 10:32.90; 2. Greeley Central, 10:43.55; 3. Columbine, 10:46.46.

Medley relay — 1. Grand Junction (Sydni Brandon, Whitney Jackson, Erika Meister, Jill Payne), 1:53.26; 2. Ralston Valley, 1:54.58; 3. Columbine, 1:56.91.

Discus — 1. Rachel Pott, POU, 106-3; 2. Nikkie Ball, LUT, 98-0; 3. Briahna McIntyre, HIN, 98-0.

Shot put — 1. Rachel Pott, POU, 37-10 1/4; 2. Justus Reid, ARV, 34-3; 3. Deziree Lipsett, BRI, 33-4.

High jump — 1. Autumn Gardner, MR, 5-2; 2. Andrea Williams, GC, 5-0; 3. Audrey Hogenkamp, LAK, 4-10.

Long jump — 1. Whitney Jackson, GJ, 16-8 1/2; 2. Samantha Molnar, COL, 16-0 1/2; 3. Sierra Galbreath, RV, 15-8.

Triple jump — 1. Ally Klaes, BER, 34-9; 2. Kiana Gomez, BRI, 34-3; 3. Jessica King, GOL, 34-2.

Pole vault — 1. Lauren Santi, LAK, 10-7; 2. Lauren Brunsdale, LAK, 10-1; 3. Zoie Hoben, SL, 9-1.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy