Prep Cross Country Results, Saturday, Sept. 24

Glenwood Springs Invitational

Saturday at Glenwood Springs

BOYS

Team Scores

1. Heritage, 48; 2. Dakota Ridge, 53; 3. Legend, 68; 4. Durango, 124; 5. Glenwood Springs, 131; 6. Eagle Valley, 151; 7. Palisade, 175; 8. Greeley Central, 199; 9. Kennedy, 246.

Individual Results

1. Danny Carney, DR, 16:30.10; 2. Andrew Mansfield, GS, 17:03.25; 3. Matt Zitzmann, Her, 17:30.50; 4. Christian Martin, Her, 17:38.32; 5. Matt Thompson, Leg, 17:38.85; 6. Giulio Del Piccolo, Bas, 17:43.07; 7. Bryan Manley, Leg, 17:49.01; 8. Joe Maloney, Dur, 17:53.84; 9. Josh Mattingly, Leg, 18:01.13; 10. Mikey Glade, DR, 18:07.49.

GIRLS

Team Scores

1. Durango, 45; 2. Dakota Ridge, 64; 3. Heritage, 65; 4. Legend, 101; 5. Glenwood Springs, 108; 6. Greeley Central, 163; 7. Palisade, 172; 8. Eagle Valley, 189; 9. Kennedy, 260.

Individual Results

1. Madi Roberts, Leg, 20:21.78; 2. Jenna Pinto, Her, 20:22.20; 3. McKenna Spillar, DR, 20:23.89; 4. Karli Foreman, Dur, 21:05.55; 5. Shannon Maloney, Dur, 21:08.45; 6. Hannah Peterson, Dur, 21:18.50; 7. Kenzie Hill, GS, 21:22.23; 8. Lauren Moden, Leg, 21:34.99; 9. Vanessa Gonzalez, DR, 21:35.97; 10. Alyssa Biever, Her, 21:36.19.

Hotchkiss Invitational

Saturday

Girls Team Scores

1. Hotchkiss 22; 2. Delta 23; 3. Telluride 56.

Individual Results

1. Clarissa Whiting, Delta, 20:57; 2. Natalie Anderson, Hotchkiss, 21:15; 3. Josephine Bush, Telluride, 21:41; 4. Cleo Whiting, Delta, 22:21; 5. Jenny Celis, Hotchkiss, 22:46; 6. Carissa Sidor, Delta, 23:00; 7. Taylor Polson, Hotchkiss, 23:07; 8. Tiffany Clock, Hotchkiss, 23:16; 9. Shelby Brier, Telluride, 23:25; 10. Braiden Clement, Hotchkiss, 23:30; 11. Vela Bair, Hotchkiss, 23:33; 12. Mackennon Broyles, Delta, 24:23; 13. Kyla Ownbey, Delta, 24:34; 14. Erin Jones, Hotchkiss, 24:40; 15. Morgan Haynie, Central, 24:58; 16. Emma Beckstead, Central, 25:03; 17. Nikki Buhrdorf, Hotchkiss, 25:14; 18. Jessie Hild, Telluride, 25:19; 19. Chelsy Reed, Hotchkiss, 26:03; 20. Dakota Baldozier, Hotchkiss, 26:19; 21. Julia Stinson, Delta, 26:23; 22. Taylor Schoenebaum, Ouray, 26:44; 23. Vanessa Pinela, Delta, 26:54; 24. Leda Stinson, Delta, 28:14; 25. Sarah Glidden, Delta, 28:45; 26. Dorsi Valle, Telluride, 28:55; 27. Aspen Spiker, Delta, 30:33; 28. Kara Riddle, Central, 31:18; 29. Alexandra Arias, Delta, 31:44; 30. Dakota Wheatley, Delta, 34:12; 31. Chidra Degenhardt, Ouray, 34:18; 32. Laura Edigi, Hotchkiss, 34:28.

Boys Team Scores

1. Delta 20; 2. Hotchkiss 33; 3. Telluride 37; 4. Cental 66; 5. Grand Valley 107; 6. Ouray 167.

Individual Results

1. Jacob Ames, Delta, 18:08; 2. Daniel DeLaRosa, Delta, 18:19; 3. Dustin Ownbey, Delta, 18:47; 4. Trevor Walters, Hotchkiss, 19:08; 5. Dylan Newell, Telluride, 19:22; 6. Kurt Katzdorn, Hotchkiss, 19:41; 7. Brooks Rogers, Telluride, 20:01; 8. Jason Sturgis, Hotchkiss, 20:03; 9. Sebastian Nevin, Central, 20:05; 10. Isaiah Martinez, Grand Valley, 20:55; 11. Sid Brown, Central, 20:56; 12. Alfred Stauder, Telluride, 21:01; 13. Cameron Bowman, Telluride, 21:07; 14. Jacob Davignon, Delta, 21:09; 15. Vikash Hypio, Hotchkiss, 21:10; 16. Joe McChesney, Hotchkiss, 21:20; 17. Taylor Schreiner, Hotchkiss, 21:27; 18. Orrii Boese, Central, 21:37; 19. Sergio Andrade, Delta, 22:05; 20. D.J. Royer, Telluride, 22:09;

21. Jorge Olivas, Delta, 22:10; 22. Jacob Helleckson, Hotchkiss, 22:19; 23. Dustin Wiest, Grand Valley, 22:19; 24. Nathan Loomis, Telluride, 22:30; 25. Luis Pena, Grand Valley, 22:34; 26. Adam Malcolm, Delta, 22:37; 27. Jeremiah Baier, Delta, 22:41; 28. Tony Marquez, Central, 22:46; 29. Mason Oxford, Hotchkiss, 22:56; 30. Iaaiah Reyez, Central, 22:57; 31. Tyrell Clock, Hotchkiss, 22:57; 32. Shane Barks, Central, 23:02; 33. Jake Cantor, Telluride, 23:04; 34. Ben Smith, Hotchkiss, 23:07; 35. Uriah Gregorich, Central, 23:09; 36. Ethan Ferguson, Hotchkiss, 23:22; 37. Garrett Morgan, Hotchkiss, 23:24; 38. J. Jernberg, Delta, 23:25; 39. Zane DeZeeuw, Ouray, 23:26; 40. Nicholas Pieper, Ouray, 23:38;

41. Levi Lokey, Ouray, 23:42; 42. Cory Page, Telluride, 23:44; 43. William Gilliam, Delta, 23:59; 44. Kaleb Bayles, Hotchkiss, 24:02; 45. Jordan McCabe, Central , 24:06; 46. Mikey Lynch, Telluride, 24:08; 47. Patrick Link, Ouray, 24:16; 48. Lars Knutson, Hotchkiss, 24:19; 49. Jonathan Marbas, Grand Valley, 24:26; 50. Keegan Palmer, Hotchkiss, 24:33; 51. Steven Glidden, Delta, 26:15; 52. Eddie Cambria, Hotchkiss, 26:36; 53. Jason Husmann, Delta, 28:04; 54. Michaell Rossini, Central, 33:21.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy