Prep swimming results, Feb. 11, 2011

Class 4A State Championships

Friday at Mountain View Aquatic Center

PRELIMINARIES

200 medley relay: 1. Thompson Valley, 1:51.31; 2. Montrose (Emily Stucky, Logan Morris, Christine Huford, Rashyll Leonard), 1:51.36; 3. Broomfield, 1:51.63; 4. D’Evelyn, 1:53.60; 5. Pueblo South, 1:54.96; 6. Coronado, 1:55.11; 7. Air Academy, 1:55.37; 8. Cheyenne Mountain, 1:55.53.

200 freestyle: 1. Lexie Malazdrewicz, Evergreen, 1:56.52; 2. Colleen Olson, D’Evelyn, 1:57.11; 3. Ashley Forsyth, Cheyenne Mountain, 1:57.12; 4. Lauren Abruzzo, Kent Denver, 1:57.55; 5. Madeleine Smith, D’Evelyn, 1:57.85; 6. Molly Lonneman,  D’Evelyn, 1:58.00; 7. Allie Pfauth, Thompson Valley, 1:59.23; 8. Nicole Hlavacek, Thompson Valley, 2:00.04.

200 individual medley: 1. Mackenzie Stein, Green Mountain, 2:04.34; 2. Katalena Laufasa-Duncan, Broomfield, 2:10.80; 3. Jacinda Whittenburg, D’Evelyn, 2:11.49; 4. Jessie Modlich, Thompson Valley, 2:11.64; 5. Hannah Abelein, Mountain View, 2:12.36; 6. Sam Moss, Thompson Valley, 2:12.79; 7. Kellyn Craig, Denver South, 2:12.82; 8. Lizzie Bergquist, Thompson Valley, 2:13.58.

50 freestyle: 1. Emily Stucky, Montrose, 24.93; 2. Mary Saiz, Pueblo South, 25.01; 3. Taylor Kay, Coronado, 25.24; 4. Marina Fonseca, Thompson Valley, 25.28; 5. Jessica Reed-Baum, Mountain View, 25.34; 6. Kate Hewson, Estes Park, 25.35; 7. Caroline Joyce, Niwot, 25.48; 8. Christine Hurford, Montrose, 25.55.

100 butterfly: 1. Mackenzie Stein, Green Mountain, 56.83; 2. Andrea Rice, Air Academy, 58.92; 3. Danielle Wahl, Cheyenne Mountain, 59.53; 4. Christine Hurford, Montrose, 59.95; 5. Sam Moss, Thompson Valley, 1:00.04; 6. Haley Bertoldo, Pueblo West, 1:00.30; 7. Allie Jacobs, Coronado, 1:00.35; 8. Caroline Joyce, Niwot, 1:00.41.

100 freestyle: 1. Emily Stucky, Montrose, 53.71; 2. Heather Shaver, Broomfield, 54.01; 3. Colleen Olson, D’Evelyn, 54.02; 4. Jessica Reed-Baum, Mountain View, 55.03; 5. Taylor Kay, Coronado, 55.33; 6. Alanna Erickson, Fountain Valley, 55.51; 7. Molly Lonneman, D’Evelyn, 55.62; 8. Amanda Siedem, Silver Creek, 55.72.

500 freestyle: 1. Lexie Malazdrewicz, Evergreen, 5:10.31; Ashley Forsyth, Cheyenne Mountain, 5:10.82; 3. Danielle Wahl, Cheyenne Mountain, 5:12.74; 4. Nicole Hlavacek, Thompson Valley, 5:13.03; 5. Lauren Abruzzo, Kent Denver, 5:15.63; 6. Allie Pfauth, Thompson Valley, 5:17.92; 7. Jenn Belz, Mullen, 5:19.17; 8. Madeleine Smith, D’Evelyn, 5:19.42.

200 freestyle relay: 1. Niwot, 1:41.40; 2. Thompson Valley, 1:42.02; 3. Montrose (Amanda Winslow, Alyssa Aragon, Jenny Nocas, Brooke Gaber), 1:42.59; 4. D’Evelyn, 1:42.61; 5. Mountain View, 1:42.98; 6. Coronado, 1:43.63; 7. Broomfield, 1:43.74; 8. Cheyenne Mountain, 1:44.73.

100 backstroke: 1. Katalena Laufasa-Duncan, Broomfield, 58.18; 2. Mary Saiz, Pueblo South, 58.39; 3. Jessi Modlich, Thompson Valley, 59.80; 4. Haley Bertoldo, Pueblo West, 1:00.38; 5. Emily Bauer, Cheyenne Mountain, 1:01.04; 6. Lexie Roach, Broomfield, 1:01.21; 7. Kendall Bundy, Denver South, 1:01.42; 8. Erica Norton, Pueblo South, 1:01.77.

100 breaststroke: 1. Logan Morris, Montrose, 1:06.36; 2. Kellyn Craig, Denver South, 1:07.06; 3. Heather Shaver, Broomfield, 1:07.90; 4. Kristin Walker, Air Academy, 1:08.67; 5. Jenny Nocas, Montrose, 1:09.45; 6. Tenley Barr, St. Mary’s, 1:09.50; 7. Jacinda Whittenburg, D’Evelyn, 1:09.78; 8. Sydney Buckley, Cheyenne Mountain, 1:09.83.

400 freestyle relay: 1. Deviling, 3:38.93; 2. Montrose (Emily Stucky, Christine Hurford, Rashyll Leonard, Alyssa Aragon), 3:41.54; 3. Thompson Valley, 3:43.45; 4. Broomfield, 3:43.67; 5. Cheyenne Mountain, 3:45.54; 6. Niwot, 3:47.18; 7. Pueblo South, 3:48.59, 8. Silver Creek, 3;48.97.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy