Prep swimming results, Feb. 12, 2011

Class 5A State Championships

Finals at EPIC, Fort Collins

TEAM SCORES

1. Regis Jesuit 356.5; 2. Cherry Creek 337; 3. Fairview 166; 4. Fossil Ridge 137; 5. Boulder 129; 6. Smoky Hill 121; 7.  Arapahoe 117; 8. Monarch 110; 9. Rock Canyon 110; 10. Lewis-Palmer 107; 11. Ralston Valley 98; 12. Grandview 78; 13. Heritage 74; 14. Chaparral 59; 15. Denver East 48.5; 16. Mountain Vista 39; 17. Loveland 37; 18. Columbine 34; 19. Legend 24; 20. Ponderosa 19; 21. Rampart 15; 22. ThunderRidge 14; 23. Doherty 14; 24. Grand Junction 13; 25.  Highlands Ranch 9; 26. Gateway 9; 27. George Washington 8; 28.  Arvada West 7; 29. Palmer 6; 30. Douglas County 3; 31. Fort Collins 2.

200 medley relay: 1. Regis Jesuit 1:44.55; 2.  Fairview 1:48.08; 3.  Smoky Hill 1:48.53; 4. Monarch 1:48.58; 5. Cherry Creek 1:49.42; 6. Lewis-Palmer 1:50.18; 7. Arapahoe 1:50.79; 8. Heritage 1:51.22.

200 freestyle: 1. Jordan Mattern, Cherry Creek, 1:47.33 (state record); 2. Hillary Thomas, Regis Jesuit, 1:49.53; 3. Abigail Houck, Fairview, 1:51.71; 4. Emily Mayo, Arapahoe, 1:53.73; 5. Madison Dirks, Grandview, 1:54.29; 6. Erin Metzger-Seymour, Ralston Valley, 1:54.58; 7. McKenna Newsum-Schoenberg, Cherry Creek, 1:54.75; 8. Allison Arnold, Legend, 1:56.25.

200 individual medley: 1. Sammie Guay, Fossil Ridge, 2:05.40; 2. Maggie Burkhardt, Denver East, 2:06.66; 3. Alex Todd, Regis Jesuit, 2:08.68; 4. Amanda Sanders, Monarch, 2:09.08; 5. Makenna Wilson, Chaparral, 2:09.59; 6. Kelse Johnson, Smoky Hill, 2:09.91; 7. Amanda Richey, Boulder, 2:10.02; 8. Kristen Haeger, Ralston Valley, 2:10.86.

50 freestyle: 1. Missy Franklin, Regis Jesuit, 22.41 (state record); 2. Bonnie Brandon, Cherry Creek, 23.03; 3. Caroline Piehl, Smoky Hill, 23.45; 4. Rhianna Williams, Fossil Ridge, 23.66; 5. Anna Labozan, Monarch, 24.11; 6. McKenna DeBever, Regis Jesuit, 24.20; 7. Siobham Hengemuhle, Boulder, 24.43; 8. Kassy Brisch, Heritage, 24.44.

Diving: 1. Michal Bower, Loveland, 465.75; 2. Breanna Hemming, Ponderosa, 406.45; 3. Chandler Marshall, Lewis-Palmer, 404.65; 4. Chanley Burge, Loveland, 385.25; 5. Ashley Heline, ThunderRidge, 372.10; 6. Mercedes Clements, Columbine, 367.30; 7. Zoe Morgan, Cherry Creek, 354.20; 8. Gillian Mclean, Grand Junction, 353.05.

100 butterfly: 1. Alex Todd, Regis Jesuit, 55.15; 2. Jordan Mattern, Cherry Creek, 55.33; 3. Madison Dirks, Grandview, 57.16; 4. Miranda Morton, Regis Jesuit, 57.24; 5. Delaney Lanker, Regis Jesuit, 57.37; 6. Erin Metzger-Seymour, Ralston Valley, 57.52; 7. Ashley Horodyski, Columbine, 58.20; 8. Abby Dorfman, Cherry Creek, 58.22.

100 freestyle: 1. Bonnie Brandon, Cherry Creek, 49.61 (state record); 2. Caroline Piehl, Smoky Hill, 50.18; 3. Hillary Thomas, Regis Jesuit, 51.30; 4. Rhianna Williams, Fossil Ridge, 51.59; 5. McKenna DeBever, Regis Jesuit, 52.09; 6. Karin Roh, Lewis-Palmer, 52.48; 7. Fiona Kane, Cherry Creek, 52.65; 8. Elaine Powell, Cherry Creek, 52.95.

500 freestyle: 1. Abigail Houck, Fairview, 5:00.83; 2. Amanda Richey, Boulder, 5:03.82; 3. Emily Mayo, Arapahoe, 5:05.38; 4. Maggie Burkhardt, Denver East, 5:05.52; 5. McKenna Newsum-Schoenberg, Cherry Creek, 5:08.84; 6. Allison Arnold, Legend, 5:09.63; 7. Kristen Haeger, Ralston Valley, 5:09.66; 8. Maddie Myers, Ralston Valley, 5:09.77.

200 freestyle relay: 1. Cherry Creek 1:34.40 (state record); 2. Regis Jesuit 1:37.99; 3. Fairview 1:39.03; 4. Smoky Hill 1:39.13; 5. Boulder 1:39.83; 6. Grandview 1:40.16; 7. Rock Canyon 1:41.65; 8. Heritage dq.

100 backstroke: 1. Missy Franklin, Regis Jesuit, 52.30 (state record); 2. Anna Labozan, Monarch, 56.05; 3. Makenna Wilson, Chaparral, 57.11; 4. Elizabeth Glenn, Cherry Creek, 57.19; 5. Sarah James, Doherty, 57.33; 6. Emily Campbell, Fossil Ridge, 57.92; 7. Elizabeth Oster, Cherry Creek, 58.55; 8. Delaney Lanker, Regis Jesuit, 59.33.

100 breaststroke: 1. Courtney Fosse, Fairview, 1:04.04; 2. Laura Day, Lewis-Palmer, 1:04.41; 3. Amanda Sanders, Monarch, 1:06.63; 4. Kara Schweitzer, Rock Canyon, 1:07.33; 5. Bayley Krell, Arapahoe, 1:07.46; 6. Jackie Macke, Regis Jesuit, 1:08.05; 7. Meagan Smith, Regis Jesuit, 1:08.06; 8. Miranda Reetz, Arapahoe, 1:08.47.

400 freestyle relay: 1. Regis Jesuit 3:22.42; 2. Cherry Creek 3:24.39; 3. Boulder 3:34.05; 4. Fossil Ridge 3:34.06; 5. Ralston Valley 3:35.49; 6. Heritage 3:38.30; 7. Fairview 3:38.86; 8. Rock Canyon 3:39.70

Class 4A State Championships

At Mountain View Aquatic Center

TEAM SCORES

1. Thompson Valley 319; 2. D’Evelyn 227; 3. Montrose 210; 4. Cheyenne Mountan 205; 5. Broomfield 190; 6. Mountain View 126; 7. Pueblo South 107; 8. Coronado 104; 9. Niwot 103.5; 10. Mullen 86; 11. Air Academy 71.5; 12. Denver South 69; 13. Green Mountain 64; 14. Silver Creek 61; 15. Evergreen 54; 16. Fountain Valley 50; 17. Estes Park 47; 18. St. Mary’s Academy 35; 19. Windsor 31; 20. Kent Denver 30; 21. Pueblo West 27; 22. Discovery Canyon 24; 23. St. Mary’s 23; 24. Arvada 18; 25. Valor Christian 18; 26. Moffat County 11; 27. Goden 4; 28. Glenwood Springs 3; 29. La Junta 2; 30. Skyline 2; 31. Manitou Springs 1; 32. Aspen 1; 33. Gunnison 1.

200 yard medley relay: 1. Thompson Valley 1:49.13z; 2. Montrose (Emily Stucky, Logan Morris, Christine Hurford, Rashyll Leonard), 1:49.49; 3. Broomfield 1:50.12, 4. D’Evelyn, 1:52.97; 5. Pueblo South, 1:53.52; 6. Coronado, 1:55.71; 7. Air Academy, 1:57.06; 8. Cheyenne Mountain, 1:57.57.

200 freestyle: 1. Lexie Malazdrewicz, Evergreen, 1:52.78c; 2. Ashley Forsyth, Cheyenne Mountain, 1:54.68; 3. Colleen Olson, D’Evelyn, 1:56.26; 4. Lauren Abruzzo, Kent Denver, 1:56.59; 5. Madeleine Smith, D’Evelyn, 1:57.47; 6. Molly Lonneman, D’Evelyn, 1:58.81; 7. Nicole Hlavacek, Thompson Valley, 1:59.71; 8. Allie Pfauth, Thompson Valey, 2:00.24; 15. Amanda Winslow, Montrose, 2:03.88.

200 individual medley: 1. Makenzie Stein, Green Mountain, 2:02.33; 2. Jessi Modlich, Thompson Valley, 2:09.91; 3. Katalena Lafausa-Duncan, Broomfield, 2:10.76; 4. Lizzie Bergquist, Thompson Valley, 2:11.09; 5. Hannah Abelein, Mountain View, 2:12.02; 6. Sam Moss, Thompson Valley, 2:12.07; 7. Kellyn Craig, Denver South, 2:13.14; 8. Jacinda Whittenburg, D’Evelyn, 2:13.18; 13. Logan Morris, Montrose, 2:16.06.

50 freestyle: 1. Emily Stucky, Montrose, 24.35; 2. Mary Saiz, Pueblo South, 24.74; 3. Marina Fonseca, Thompson Valley, 24.93; 4. Jessica Reed-Baum, Mountain View, 25.09; 5. Taylor Kay, Cornado, 25.20; 6. Kate Hewson, Estes Park, 25.41; 7. Christine Hurford, Montrose, 25.52; 8. Caroline Joyce, Niwot, 25.61.

Diving: 1. Alexa Beckwith, St. Mary’s, 440.50; 2. Maia Presti, Fountain Valley, 401.56; 3. Erin Chavet, Thompson Valley, 395.10; 4. Cat Badillo, St. Mary’s 385.10; 5. Mikaela Hutchinson, Mullen, 383.25; 6. Mikhaila Eckhardt, Windsor, 378.35; 7. Kayla Lucas, Arvada, 374.50; 8. Kathleen Hale, Cheyenne Mountain, 348.90.

100 butterfly: 1. Mackenzie Stein, Green Mountain, 55.64; 2. Sam Moss, Thompson Valley, 58.59; 3. Andrea Rice, Air Academy, 58.72; 4. Christine Hurford, Montrose, 59.49; 5. Danielle Wahl, Cheyenne Mountain, 59.65; 6. Haley Bertoldo, Pueblo West, 59.93; 7. Allie Jacobs, Coronado, 59.98; 8. Caroline Joyce, Niwot, 1:00.09.

100 freestyle: 1. Emily Stucky, Montrose, 52.55; 2. Heather Shaver, Broomfield, 53.76; 3. Colleen Olson, D’Evelyn, 54.07; 4. Jessica Reed-Baum, Mountain View, 54.64; 5. Alanna Erickson, Fountain Valley, 55.13; 6. Taylor Kay, Coronado, 55.45; 7. Molly Lonneman, D’Evelyn, 55.58; 8. Amanda Siedem, Silver Creek, 55.79; 15. Rashyll Leonard, Montrose, 56.37.

500 freestyle: 1. Lexie Malazdrewicz, Evergreen, 5:02.60; 2. Danielle Wahl, Cheyenne Mountain, 5:06.50; 3. Ashley Forsyth, Cheyenne Mountain, 5:08.78; 4. Lauren Abruzzo, Kent Denver, 5:09.35; 5. Nicole Hlavacek, Thompson Valley, 5:14.60; 6. Jenn Belz, Mullen, 5:18.12; 7. Madeleine Smith, D’Evelyn, 5:20.26; 8. Allie Pfauth, Thompson Valley, 5:22.49.

200 freestyle relay: 1. Thompson Valley 1:39.55; 2. D’Evelyn, 1:40.05; 3. Niwot, 1:40.10; 4. Coronado, 1:41.76; 5. Mountain View 1:42.59; 6. Montrose (Amanda Winslow, Alyssa Aragon, Jenny Nocas, Brooke Gabler), 1:42.84; 7. Broomfield, 1:43.93; 8. Cheyenne Mountain, 1:44.00.

100 backstroke: 1. Mary Saiz, Pueblo South, 59.60; 2. Katalena Lafausa-Duncan, Broomfield, 59.00; 3. Jessi Modlich, Thompson Valley, 59.02; 4. Emily Bauer, Cheyenne Mountain, 1:00.12; 5. Haley Bertoldo, Pueblo West, 1:00.79; 6. Kendall Bundy, Denver South, 1:01.31; 7. Lexie Roach, Broomfield, 1:01.43; 8. Erica Norton, Pueblo South, 1:01.64; 13. Rashyll Leonard, Montrose, 1:03.50.

100 breaststroke: 1.  Logan Morris, Montrose, 1:05.14; 2. Kellyn Craig, Denver South, 1:05.96; 3. Heather Shaver, Broomfield, 1:07.57; 4. Tenley Barr, St. Mary’s, 1:08.68; 5. Kristin Walker, Air Academy, 1:08.76; 6. Jenny Nocas, Montrose, 1:09.64; 7. Jacinda Whittenburg, D’Evelyn, 1:11.07; 8. Sydney Buckley, Cheyenne Mountain , 1:11.32; 13. Brooke Gaber, Montrose, 1:10.59; 14. Keevyn Scholl, Glenwood Springs, 1:10.61.

400 Freestyle relay: 1. D’Evelyn 3:36.36; 2. Montrose, 3:36.60; 3. Thompson Valley, 3:38.03; 4. Broomfield, 4:42.21; 5. Cheyenne Mountain, 3:44.42; 6. Silver Creek, 3:45.88;  7. Niwot, 3:46.04; 8. Pueblo South, 3:46.20


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy