Prep swimming results, March 19, 2011

Montrose Invitational

Saturday at Montrose

TEAM SCORES

1. Cherry Creek, 694; 2. Montrose, 509; 3. District 51, 417; 4. Durango, 242; 5. Pueblo East, 184; 6. Glenwood Springs, 132; 7. Moffat County, 96; 8. Pueblo Centennial, 41.

EVENT RESULTS

200 freestyle relay: 1. Cherry Creek (Luke Williams, Jarred Vitcenda, Ryan Longton, John Mattern), 1:36.99; 2. Montrose, 1:37.87; 3. District 51, 1:38.08; 4. Cherry Creek B, 1:39.07; 5. Durango, 1:41.45; 6. Pueblo East, 1:41.49.4200 freestyle:  1. ; 2. ; 3. ; 4. ; 5. ; 6. .

400 individual medley: 1. Carlos Matthews, D51, 4:38.84; 2. Josh Zimmerman, Ccrk, 4:46.63; 3. Ryan Longton, Ccrk, 4:49.49; 4. Mike Barnosky, M, 4:57.84; 5. Logan Young, D51, 5:05.09; 6. Alex Rusakevich, Ccrk, 5:16.82.

50 freestyle:  1. Kostya Callihan, M, 24.07; 2. Cyrus Pearo, D51, 24.41; 3. Luke Williams, Ccrk, 24.70; 4. Jarred Vitcenda, Ccrk, 24.76; 5. Matt Erickson, Dur, 25.33; 6. Chuck Williams, Ccrk, 25.72.

Diving:  1. Kyle Rogers, M, 381.35; 2. Drew Herder, M, 315.50; 3. Nick Stubler, D51, 228.75; .

100 individual medley: 1. Tyler Fair, 1:00.49, D51, 1:00.49; 2. Joe Ladd, Ccrk, 1:00.91; 3. Zach Ballon, Ccrk, 1:02.70; 4. Derek Slone, M, 1:03.34; 5. Jarred Vitcenda, Ccrk, 1:03.58; 6. Matt Hulstine, MC, 1:05.13.

100 butterfly: 1. Jack Wright, PEST, 54.91*; 2. Cyrus Pearo, D51, 57.34*; 3. Kostya Callihan, M, 58.40; 4. Dustin Cooper, M, 1:00.39; 5. Luke Williams, Ccrk, 1:00.68; 6. Jesse Rubenstein, Dur, 1:04.17.

500 freestyle: 1. Carlos Matthews, D51, 5:16.23; 2. Konnor De Venecia, Ccrk, 5:17.23; 3. Jesse Rubenstein, Dur, 5:17.25; 4. Max Bryant, GS, 5:22.50; 5. Jack Cassidy, GS, 5:26.41; 6. Conner Buttermore, Ccrk, 5:26.61

100 backstroke: 1. John Mattern, Ccrk, 59.29*; 2. Jack Wright, PEST, 58.56; 3. Tyler Fair, D51, 59.02; 4. Grant Adkins, Ccrk, 1:00.08; 5. Konnor De Venecia, Ccrk, 1:01.42; 6. Dan Hartley, Ccrk, 1:02.79.

200 breaststroke: 1. Dustin Cooper, M, 2:23.72; 2. Mike Barnosky, M, 2:24.92; 3. Matt Hulstine, MC, 2:24.96; 4. Ryan Longton, Ccrk, 2:28.56; 5. Josh Miller, Dur, 2:32.57; 6. Geoff Moore, GS, 2:46.81.

50 breaststroke: 1. John Mattern, Ccrk, 29.22; 2. Zach Ballon, Ccrk, 31.31; 3. Kimani Robinson, D51, 31.76; 4. Josh Miller, Dur, 31.81; 5. Ryon Rowan, M, 33.24; 6. Je Houng Yoo, PEST, 33.55.

400 freestyle relay: 1. Cherry Creek B, 4:03.82; 2. Montrose, 4:09.17; 3. Durango, 4:18.30; 4. Cherry Creek C, 4:19.59; 4. Montrose, 4:19.59; 6. Cherry Creek D, 4:27.28.

*State qualifying time


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy