Prep Swimming Results, Saturday, Dec. 11

Southwestern League Relays

Girls

Saturday at El Pomar Nataorium

TEAM SCORES

1. Durango, 602; 2. Montrose, 566; 3. Fruita Monument, 470; 4. Grand Junction, 356; 5. Palisade, 285; 6. Gunnison, 268; 7. Glenwood; 260; 8. Moffat County 226; 9. Delta, 189; 10. Aspen, 177; 11. Montezuma Cortez, 98.

EVENT RESULTS

100 freestyle: 1. Durango B, 1:02.53; 2. Fruita B, 1:04.16; 3. Palisade A, 1:12.28; 4. Montezuma Cortez A, 1:14.15; 5. Palisade B, 1:26.30; 6. Durango A, 2:05.34; 7. Montrose A, 2:06.75; 8. Delta B, 2:07.29; 9. Fruita A, 2:08.35; 10. Delta A, 2:18.44.

200 medley: 1. Montrose A, 2:02.27; 2. Durango A, 2:06.26; 3. Moffat County A, 2:06.91; 4. Gunnison A, 2:07.91; 5. Durango B, 2:09.74; 6. Fruita A, 2:10.04; 7. Glenwood A, 2:13.90; 8. Aspen A, 2:15.83; 9. Grand Junction A, 2:25.98; 10. Delta A, 2:29.71.

200 freestyle: 1. Moffat County A, 1:51.38; 2. Durango B, 1:52.45; 3. Durango A, 1:54.34; 4. Gunnison A, 1:55.51; 5. Montrose A, 2:16.48; 6. Fruita A, 2:20.04; 7. Fuita B, 2:20.92; 8. Aspen A,2:21.61; 9. Grand Junction A, 2:25.98; 10. Gunnison B, 2:33.84.

400: 1. Montrose A, 4:30.42; 2. Glenwood A, 4:46.15; 3. Durango A, 4:51.49; 4. Montrose B, 4:56.11; 5. Grand Junction A, 5:09.64; 6. Palisade A, 5:24.98; 7.Durango B, 5:35.57; 8. Aspen A, 5:44.70; 9. Fruita A, 5:55.37.

200 fly/free: 1. Montrose A, 1:51.50; 2. Moffat County A, 1:56.96. 3. Gunnison A, 2:16.85; 4. Grand Junction A, 2:17.26; 5. Palisade A, 2:32.50; 6. Glenwood A, 2:33.94; 7. Montezuma Cortez A, 2:38.93; 8. Fruita A, 2:47.86; 9. Frutia B, 3:08.64.

200 bk/br: 1. Montrose A, 2:13.03; 2. Durango A, 2:25.19; 3. Durango B, 2:28.12; 4. Grand Junction A, 2:34. 66; 5. Glenwood A, 2:35.43; 6. Fruita A, 2:40.59; 7. Aspen A, 2:46.83; 8. Fruita B, 1:34.31; 9. Grand Junction B, 3:06.38; 10. Moffat County A, 3:16.96.

500 crescendo: 1. Montrose A, 5:17.31; 2. Durango A, 5:47.40; 3. Gunnison A, 5:53.72; 4. Moffat County A, 5:54.64; 5. Montrose B, 5:55.59; 6. Grand Junction A, 5:57.89; 7. Palisade A, 5:58.44; 8. Glenwood A, 5:58.80; 9. Fruita A, 6:03.40; 10. Montezuma Cortez A, 6:16.44.

200 butterfly: 1. Montrose A, 2:04.82; 2. Durango A, 2:17.68; 3. Glenwood A, 2:24.86; 4. Grand Junction A, 2:25.37; 5. Gunnison A, 2:25.71; 6. Palisade A. 2:27.84; 7. Fruita A, 2:28.12; 8. Aspen A, 2:49.41; 9. Fruita B, 3:00.99.

200 backstroke: 1. Montrose A,2:04.41; 2. Durango A,2:07.72; 3. Montrose B, 2:17.97; 4. Fruita B, 2:26.29; 5. Fruita A, 2:27.07; 6. Grand Junction A, 2:34.73; 7. Durango B, 2:37.24; 8. Glenwood A, 2:41.31; 9. Delta A, 2:43.96; 10. Palisade A, 3:16.16.

200 breaststroke: 1. Montrose A, 2:20.67; 2. Gunnison A, 2:38.11; 3. Grand Junction A, 2:45.43; 4. Montrose B, 2:47.21; 5. Durango A, 2:48.45; 6. Fruita A, 2:54.65; 7. Glenwood A, 3:03.14; 8. Durango 3:07.24; 9. Aspen A, 3:12.74.

400 freestyle: 1. Montrose A, 3:57.69; 2. Durango A, 3:58.24; 3. Moffat County A, 4:06.88 ; 4. Gunnison A, 4:12.67; 5. Durango B, 4:16.07; 6. Fruita A, 4:20.14; 7. Palisade A, 4:35.21; 8. Glenwood A, 4:44.87; 9. Montezuma Cortez A, 4:52.04; 10. Delta A, 5:04.43.

100 medley: 1. Durango A, 1:01.40; 2.Montrose A, 1:07.16; 3. Moffat County A, 1:14.56; 4. Palisade A, 1:24.50; 5. Gunnison A, 1:25.89; 6. Glenwood A, 1:28.69; 7. Fruita A, 4:06.69; 8. Grand Junction A, 4:39.69; 9. Delta A, 4:44.20; 10. Palisade B, 4:49.04.

Diving: 1. Jamie Fletcher, Aspen, 86.40; 2. Gillian McLean, Grand Junction, 82.70; 3. Heather Jenkins, Grand Junction, 75.85;  4. Lilly Poush, Palisade, 68.50; 5. Bryn Marah, Delta, 63.55; 6. Gabby Young, Delta, 63.35; 7. Anna King, Aspen, 59.80; 8. Rebekah Davignon, Delta, 55.35; 9. McKaelynn Becker, Delta, 48.80; 10. Chrissi Gillispie, Grand Junction, 47.45.

Fruita Monument Quad

Friday at El Pomar

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. Durango A, 2:05.55; 2. Fruita A, 2:06.75; 3. Durango C, 2:07.29; 4. Aspen A, 2:08.35; 5. Durango B, 2:16.22; 6. Fruita B, 2:17.89; 7. Durango D, 2:18.44; 8. Fruita C, 2:26.52; 9. Fruita D, 2:37.35; 10. Montezuma Cortez A, 2:42.81.

200 freestyle:  1. Hannah Gardenswartz, Aspen, 1:58.80; 2. Hannah Champman, Durango, 2:07.92; 3. Maeselle LaPaz, Montezuma Cortez, 2:25.47; 4. Jordan Warren, Durango, 2:29.20; 5. Kiaja Thomas, Fruita, 2:34.59; 6. Laura Gladden, Fruita, 2:37.77; 7. Ashley Bond, Fruita, 2:38.40; 8. Katie Armbrecht, Durango, 2:39.14; 9. Miranda Wertz, Fruita, 2:46.51; Tiffany Howitt, Fruita, 2:50.47.

200 individual medley: 1. Madison Temple, Fruita, 2:22.68; 2. Claire Collier, Aspen, 2:26.46; 3. Haley Cotgageorge, Durango, 2:27.21; 4. Kayla McCarthy, Durango, 2:35.10; 5. Molly Rosenstein, Aspen, 2:42.40; 6. Megan Deaver, Durango, 2:44.15; 7. Rydell Stottlemeyer, Durango, 2:47.33; 8. Lyndee Hyatt, Fruita, 2:59.59; 9. Katie Pannell, Durango, 3:05.74; 10. Kaitlin Barela, Durango, 3:14.46.

50 freestyle:  1. Erika Pitcher, Durango, 26.59; 2. Leah Temple, Fruita, 26.90; 3. Melissa Hoffman, Fruita, 28.13; 4. Shannon Peirce, Aspen, 28.17; 5. Robin Fox, Durango, 28.30; 6. Lauren Dody, Durango, 28.35; 7. Megan Deaver, Durango, 29.13; 8. Jamie Pannell, Durango, 29.35; 9. Emily Harris, Montezuma Cortez, 29.62; 10. Lindsay Sher, Aspen, 31.26.

Diving:  1. Jamie Fletcher, Aspen, 152.75; 2. Anna King, Aspen, 120.40; 3. Krista Hinton, Fruita, 93.50.

100 butterfly: 1. Danielle Mulkey, Fruita, 42.05; 2. Claire Collier, Aspen, 1:05.15; 3. Hannah Champman, Durango, 1:08.50; 4. Lauren Dody, Durango, 1:08.55; 5. Kailey Shabelski, Fruita, 1:15.37; 6. Rydell Stottlemeyer, Durango, 1:17.48; 7. Madison Temple, Fruita, 1:26.51; 8. Mary Beasley, Aspen, 1:37.61; 9. Brynna King, Fruita, 1:39.58; 10. Jamie Haas, Fruita, 1:41.24.

100 freestyle: 1. Devin Edwards, Fruita, 35.28; 2. Leah Temple, Fruita, 1:00.75; 3. Erika Pitcher, Durango, 1:02.79; 4. Bonne Matheson, Durango, 1:03.10; 5. Kiaja Thomas, Fruita, 1:05.23; 6. Melissa Hoffman, Fruita, 1:06.94; 7. Keely Roberts, Aspen, 1:08.06; 8. Laura Gladden, Fruita, 1:09.83; 9. Lyndsie Crawford, Fruita, 1:10.66; 10. Becca Arotin, Fruita, 1:10.85.

500 freestyle: 1. Katie Armbrecht, Durango, 5:45.58; 2. Carly Merryman, Durango, 6:09.10; 3. Maeselle LaPaz, Montezuma Cortez, 6:32.75; 4. Ashley Bond, Fruita, 7:07.45; 5. Danielle Erickson, Durango, 7:43.14; 6. Allie Garrett, Aspen, 8:05.75; 7. Hannah Gardenswartz, Aspen, 8:18.42; 8. Kaitlyn Lewis, Fruita, 8:54.13.

200 freestyle relay: 1. Durango B, 1:49.74; 2. Fruita A, 1:51.86; 3. Durango C, 1:52.00; 4. Durango A, 1:52.88; 5. Aspen A, 2:04.09; 6. Fruita B, 2:11.19; 7. Aspen B, 2:18.53; 8. Fruita C, 2:25.07; 9. Fruita F, 2:42.20; 10. Montezuma Cortez A, 2:48.54.

100 backstroke: 1. Aryana Lee, Montezuma Cortez, 56.26; 2. Haley Cotgageorge, Durango, 1:05.74; 3. Shannon Peirce, Aspen, 1:10.66; 4. Teddi Larson, Fruita, 1:11.14; 5. Danielle Erickson, Durango, 1:13.03; 6. Carly Merryman, Durango, 1:13.10; 7. Robin Fox, Durango, 1:13.14; 8. Lyndsie Crawford, Fruita, 1:15.81; 9. Brooke Kniffin, Durango, 1:16.03; 10. Lyndee Hyatt, Fruita, 1:17.37.

100 breaststroke: 1. Bonne Matheson, Durango, 1:17.38; 2. Jamie Pannell, Durango, 1:17.67; 3. Keely Roberts, Aspen, 1:20.92; 4. Kayla McCarthy, Durango, 1:21.10; 5. Kailey Shabelski, Fruita, 1:24.94; 6. Molly Rosenstein, Aspen, 1:25.92; 7. Jordan Warren, Durango, 1:26.73; 8. Brooke Kniffin, Durango, 1:30.86; 9. Katie Pannell, Durango, 1:32.41; 10. Becca Arotin, Fruita, 1:33.67.

400 freestyle relay: 1. Durango A, 4:06.69; 2. Aspen A, 4:39.69; 3. Fruita A, 4:44.20; 4. Montezuma Cortez A, 4:49.04; 5. Fruita B, 4:57.79; 6. Durango B, 5:11.23; 7. Fruita C, 5:31.90; 8. Aspen B, 5:53.39.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy