Prep wrestling poll, Dec. 14, 2010

On the Mat Rankings

As of Dec. 12

Class 5A

1. Coronado; 2. Pomona; 3. Greeley West; 4. Pine Creek; 5. Loveland; 6. Ponderosa; 7. Mountain Range; 8. Fort Collins; 9. Legacy; 10. Chatfield.

103 pounds — 1. Josh Rosales, Pomona; 2. Josh Fedrico, Grandview; 3. Raul Ortega, Brighton; 4. Kevin Nguyen, Aurora Central; 112 — 1. Adrian Cordova, Coronado; 2. Lucas Vagher, Pomona; 3. Clayton Vickers, Arvada West; 4. Kyndall, Rutz, ThunderRidge; 119 — 1. Geordan Martinez, Pine Creek; 2. Austin Marvel, Pomona; 3. Anthony Apodaca, Mountain Range; 4. Jacob Mondragon, Fountain-Fort Carson; 125 — 1. Josh Martinez, Pine Creek; 2. Chris Buccieri, Cherokee Trail; 3. Dylon Thompson, Grand Junction; 4. Sam Jones, Ponderosa; 130 — 1. Joseph Martinez, Greeley West; 2. Cesar Valenzuela, Centaurus; 3. Raymond Robledo, Pomona; 4. Antonio Alarid, Fossil Ridge; 135 — 1. Carter McElhaney, Coronado; 2. Jordan Hendrickson, Loveland; 3. Conner Cassaday, Legacy; 4. Adam Barela, Fort Collins; 140 — 1. Tony Pena, Chatfield; 2. Garrett Vasquez, Loveland; 3. Cory Mitze, Mountain Range; 4. Archie Colgan, Pomona;

145 — 1. Jesse Hoffschneider, Grand Junction; 2. Alonso Wong, Mountain Range; 3. Jesse Carlson, Legacy; 4. Andrew Muniz, Arvada West; 152 — 1. Jesse Werth, Fort Collins; 2. Sam Kreimier, Loveland; 3. Cody Harris, Denver East; 4. David Leach, ThunderRidge; 160 — 1. Nick Burghardt, Coronado; 2. Zach Short, G.J. Central; 3. John Crowley, Regis; 4. Justin Frazer, Pomona; 171 — 1. Dezmon Fernandez, Legacy; 2. Ethan Olson, Coronado; 3. Jay Seefeld, Rocky Mountain; 4. Brendan Vinyard, Legend; 189 — 1. Austin Gabel, Ponderosa; 2. Nathan Burak, Coronado; 3. Gus Marker, Castle View; 4. Josh Schoenberger, Fountain-Fort Carson; 215 — 1. Tanner Harms, Cherry Creek; 2. Jared Rieck, Coronado; 3. Aaron Norris, Chatfield; 4. Matt Dreiling, Mountain Range; 285 — 1. Connor Medbery, Loveland; 2. Tony Campton, Columbine; 3. Jeremy Todd, Heritage; 4. Cameron Morton, Bear Creek.

Class 4A

1. Broomfield; 2. Roosevelt; 3. Windsor; 4. Montrose; 5. Pueblo Central; 6. Thompson Valley; 7. Discovery Canyon; 8. Palisade; 9. Pueblo South; 10. Delta.

103 pounds — 1. Mykal DeHerrera, Delta; 2. Joel Salomon, Windsor; 3. Jeremy Baca, Pueblo Central; 4. Bryan Romero, Pueblo Centennial; 112 — 1. Alex Baca, Pueblo Central; 2. AJ Rees, Discovery Canyon; 3. Rudy Peterson, Durango; 4. Ryan Osse, Wheat Ridge; 119 — 1. Sonny Espinoza, Pueblo Central; 2. Mike Ashton, Frederick; 3. Justin Ray, Palisade; 4. Ryan Daves, Cortez; 125 — 1. Courtland Hacker, Broomfield; 2. Tim Urenda, Pueblo South; 3. Tanner Taylor, Thompson Valley; 4. Jace Lopez, Roosevelt; 130 — 1. CJ York, Roosevelt; 2. Drew Schumann, Montrose; 3. Daniel Salazar, Palisade; 4. Cody Weitzel, Valor Christian; 135 — 1. Clayton Garza, Elizabeth; 2. Presley Papachek, Roosevelt; 3. Aaron Shaffer, Longmont; 4. Kordell Bradshaw, Montrose; 140 — 1. Nick Swanson, Wheat Ridge; 2. Nick Babcock, Broomfield; 3. Clay Bunker, Erie; 4. Josh Donkle, Windsor;

145 — 1. Nathanial Garcia, Windsor; 2. Kyle McNally, Thompson Valley; 3. Mason Marick, Roosevelt; 4. Nathan Trujillo, Delta; 152 — 1. Travis Himmelman, Conifer; 2. Brandon Hoffman, Fort Morgan; 3. Charlie Griffiths, Moffat County; 4. Raul Maldanaldo, Roosevelt; 160 — 1. Devante Johnson, Mesa Ridge; 2. Tyler Flournoy, Woodland Park; 3. Matt Kottenstette, Eagle Valley; 4. Juan Sanchez, Roosevelt; 171 — 1. Connor King, Broomfield; 2. Bryce Gaber, Montrose; 3. Brayden Zink, Sterling; 4. Marcos Peralta, Arvada; 189 — 1. Dwight Howes, Arvada; 2. Alex Graham, Skyline; 3. Rip Price, Air Academy; 4. D.J. Hightower, Widefield; 215 — 1. Jordan Martinez, Skyline; 2. Danny Stout, Wasson; 3. Brian Gelston, Air Academy; 4. Braulio Mendez, Mitchell;  285 — 1. Jack Kuck, Windsor; 2. Patrick Smith, Pueblo East; 3. Joey Dupre, Palisade; 4. Terrell Stanley, Widefield.

Class 3A

1. Berthoud; 2. Alamosa; 3. Valley; 4. Centauri; 5. Lamar; 6. Olathe; 7. La Junta; 8. Strasburg; 9. Hotchkiss; 10. Salida.

103 pounds — 1. Drew Romero, La Junta; 2. Trenton Piatt, Olathe; 3. Dillon Bellino, Florence; 4. Channing Lewis, Eaton; 112 — 1. Will Casey, Estes Park; 2. Michael Sandoval, Lamar; 3. Andrew Weakland, Valley; 4. Eli Perez, Buena Vista; 119 — 1. Corbin Bennetts, Buena Vista; 2. Kurtis Romero, La Junta; 3. Kegan Gavaldon, Berthoud; 4. Darin Sisneros, Alamosa; 125 — 1. Ben Polkowske, Centauri; 2. Zach Shank, Olathe; 3. Andrew Garcia, Academy; 4. Kris Trujillo, Highland; 130 — 1. Evan Boyer, Valley; 2. Darrick Adame, Lamar; 3. Drake Sisneros, Alamosa; 4. Jacob Haney, Strasburg; 135 — 1. Robbie Workman, Berthoud; 2. Curtis Blasberg, La Junta; 3. Zane Leaf, Classical Academy; 4. Andre Rodriguez, Valley; 140 — 1. Darrian Adame, Lamar; 2. Alex Sadlo, Berthoud; 3. Larry Schmueser, Rifle; 4. Pablo Ortiz, Alamosa;

145 — 1. Ryan Spor, Hotchkiss; 2. Micah Keys, Centauri; 3. Jordan Ross, Strasburg; 4. Sean Maik, La Junta; 152 — 1. Aaron Velasquez, Bayfield; 2. Dakoda Curtis, Alamosa; 3. Jeremy Smith, Centaui; 4. Hunter Gonzales, Valley; 160 — 1. Iver Sandoval, Centauri; 2. Austin Trujillo, Valley; 3. Caleb Copeland, Bennett; 4. Ryan Roper, Gunnison; 171 — 1. Kyle Piatt, Olathe; 2. Elliott Copeland, Bennett; 3. Freddie Erebia, Highland; 4. Nathan Olin, Valley; 189 — 1.  Mario Garcia, Dolores Huerta; 2. Shay Hansen, Brush; 3. Brian Macchione, Middle Park; 4. Casey Couch, Berthoud; 215 — 1. Clint Myers, Salida; 2. JT Pickert, Berthoud; 3. Josh Martinez, Florence; 4. Miguel Gomez, Valley; 285 — 1. Kyle Douglass, Hotchkiss; 2. Cole Ford, Stasburg; 3. Oliver Reed, Buena Vista; 4. Tyler Brack, Bennett.

Class 2A

1. Burlington; 2. Fowler; 3. Rocky Ford; 4. Holly; 5. Hayden; 6. Crowley County; 7. Akron; 8. Paonia; 9. Yuma; 10. Ignacio.

103 pounds — 1. Ray Rodriguez, Rocky Ford; 2. Brandon Grasmick, Fowler; 3. Daniel Walsh, Burlington; 4. Lauryn Bruggink, Soroco; 112 — 1. Jacob Garcia, Rocky Ford; 2. Miguel Torres, Burlington; 3. David Torres, Manzanola; 4. Wyatt Wade, Dolores; 119 — 1. Alex Pena, Ignacio; 2. T-Lane Mazzola, Hayden; 3. Adam Baca, Rocky Ford; 4. Jason Carwin, Fleming; 125 — 1. Mark Edmonds, Holyoke; 2. Alex Klopp, Yuma; 3. Cole Baughman, Dove Creek; 4. Nick Hammes, Holly; 130 — 1. Jake Milberger, Fowler; 2. Robert Darnell, Holly; 3. Chad Terry, Hayden; 4. Keegan Arnold, Nucla; 135 — 1. Colin Eberhart, Burlington; 2. Michael Smithey, Rocky Ford; 3. Dillon Quintana, Centennial; 4. Jeremy Burke, Fowler; 140 — 1. Ty Pfeiff, Crowley County; 2. Skyler Dittmer, Holyoke; 3. Tray Sickels, Nucla; 4. Adrian Lopez, Paonia;

145 — 1. Buddy Watson, Wiggins; 2. Casey Haga, Ignacio; 3. Trenton Rico, Burlington; 4. Ethan Wright, Fowler; 152 — 1. Layne Crumley, Akron; 2. Donnie White, Fowler; 3. Brent Harris, Norwood; 4. Cole Barlow, Rangely; 160 — 1. Seth Knob, Nucla; 2. Chase Hill, West Grand; 3. Jourdan Hottinger, Akron; 4. Blake Bartlett, Peyton; 171 — 1. Mikey Lozano, Holly; 2. William Lutz, Rocky Ford; 3. Terrell Stafford, Baca County; 4. Justin Hardy, Meeker; 189 — 1. Nick Lovell, Yuma; 2. Tuff Gibson, Merino; 3. Cole Briegel, Burlington; 4. Adam Montoya, Fowler; 215 — 1. Trayben Letlow, Hayden; 2. Zach Jackson, Wray; 3. Caleb Christensen, Akron; 4. Tyson Mitchek, Cheyenne Wells; 285 — 1. Chance Waite, Limon; 2. Zack Solaas, Paonia; 3. Andrew Lightsey, Fleming; 4. Jack Roberts, Nucla.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy