Regional softball pairings, Oct. 6, 2013

Class 5A Regionals

Note: In all regions, Game 3 pairs first-round losers at 12:15 p.m. Game 4 pairs first-round winners at 12:15 p.m., winner advances to state tournament. Game 5 pairs Game 3 winner vs. Game 4 loser at 2:30 p.m. for second state tournament berth.

All Games Oct. 12

Region 1 at Douglas County

Game 1: 32) Denver East (12-6) at 1) Douglas County (17-2), 10 a.m.

Game 2: 16) Standley Lake (9-10) vs. 17) Rampart (16-3), 10 a.m.

Region 2 at Brighton

Game 1: 25) Central (12-7) at 8) Brighton (18-1), 10 a.m.

Game 2: 24) Chaparral (8-11) vs. 9) Eaglecrest (17-2), 10 a.m.

Region 3 at Dakota Ridge

Game 1: 28) Fruita Monument (11-8) at 5) Dakota Ridge (16-3), 10 a.m.

Game 2: 21) Greeley West (12-7) vs. 12) Chatfield (11-8), 10 a.m.

Region 4 at Fossil Ridge

Game 1: 29) Highlands Ranch (9-10) at 4) Fossil Ridge (18-1), 10 a.m.

Game 2: 20) Columbine (11-8) vs. 13) Grand Junction (15-4), 10 a.m.

Region 5 at Legend

Game 1: 30) Pomona (8-10) at 3) Legend (15-4), 10 a.m.

Game 2: 19) Rocky Mountain (12-7) vs. 14) Castle View (11-8), 10 a.m.

Region 6 at Legacy

Game 1: 27) Prairie View (13-5) at 6) Legacy (14-5), 10 a.m.

Game 2: 22) Arvada West (9-9) at 11) Grandview (15-4), 10 a.m.

Region 7 at Ralston Valley

Game 1: 26) ThunderRidge (8-11) at 7) Ralston Valley (14-5), 10 a.m.

Game 2: 23) Mountain Range (11-8) vs. 10) Loveland (13-4), 10 a.m.

Region 8 at Rock Canyon

Game 1: 31) Westminster (12-5) at 2) Rock Canyon (15-4), 10 a.m.

Game 2: 18) Fort Collins (12-6) at 15) Pine Creek, 16-3, 10 a.m.

Class 4A Regionals

Note: In all regions, Game 3 pairs first-round losers at 12:15 p.m. Game 4 pairs first-round winners at 12:15 p.m., winner advances to state tournament. Game 5 pairs Game 3 winner vs. Game 4 loser at 2:30 p.m. for second state tournament berth.

All Games Oct. 12

Region 1 at Wheat Ridge

Game 1: 32) Mead (9-10) at 1) Wheat Ridge (18-1), 10 a.m.

Game 2: 17) Montrose (14-5) vs. 16) Palmer Ridge (13-6), 10 a.m.

Region 2 at Berthoud

Game 1: 25) Pueblo South (10-9) at 8) Berthoud (14-5), 10 a.m.

Game 2: 24) Air Academy (10-9) vs. 9) Valor Christian (15-4), 10 a.m.

Region 3 at Discovery Canyon High School

Game 1: 28) Green Mountain (9-0) at 5) Discovery Canyon (14-5), 10 a.m.

Game 2: 21) Woodland Park (16-3) vs. 12) Thompson Valley (13-5), 10 a.m.

Region 4 at Pueblo East

Game 1: 29) Kennedy (10-3) at 4) Pueblo East (15-3-1), 10 a.m.

Game 2: 20) Weld Central (17-2) vs. 13) D’Evelyn (12-7), 10 a.m.

Region 5 at Ponderosa

Game 1: 30) Widefield (10-8) at 3) Ponderosa (15-4), 10 a.m.

Game 2: 19) Falcon (10-8) vs. 14) Pueblo West (13-6), 10 a.m.

Region 6 at Broomfield

Game 1: 27) Delta (15-4) at 6) Broomfield (12-6), 10 a.m.

Game 2: 22) Pueblo Central (10-9) vs. 11) Silver Crek (13-6), 10 a.m.

Region 7 at Frederick

Game 1: 26) Pueblo County (10-9) at Frederick (13-6), 10 a.m.

Game 2: 23) Roosevelt (11-8) at 10) Mountain View (13-6), 10 a.m.

Region 8 at Erie

Game 1: 31) Evergreen (9-9) at 2) Erie (16-2-1), 10 a.m.

Game 2: 18) Thomas Jefferson (18-1) at 15) Mullen (12-7), 10 a.m.

 

Class 3A Regionals

Note: In all regions, first-round winners play at 2:30 p.m. Top two teams advance to state tournament.

All Games Oct. 12

Region 1 at Holy Family

Game 1: 2) Grand Valley (13-6) at 3) Holy Family (16-2), 10 a.m.

Game 2: 15) Cedaredge (14-5) vs. 10) Rocky Ford (6-13), 12:15 p.m.

Region 2 at Lamar

Game 1: 21) Peak to Peak (7-12) at 4) Lamar (15-3-1), 10 a.m.

Game 2: 16) Ft. Lupton (9-10) vs. 9) Eaton (11-7-1), 12:15 p.m.

Region 3 at Strasburg

Game 1: 24) Wray (7-10) at Strasburg (19-0), 10 a.m.

Game 2: 13) Platte Valley (9-6) vs. Dolores Huerta (9-6), 12:15 p.m.

Region 4 at Burlington

Game 1: 18) The Classical Academy (6-8) at 7) Burlington (14-5), 10 a.m.

Game 2: 19) Lyons (5-14) vs. 6) La Junta (12-6), 12:15 p.m.

Region 5 at Basalt

Game 1: 20) Gunnison (8-11) vs. 5) Valley (12-7), 10 a.m.

Game 2: 17) Faith Christian (6-12) at 8) Basalt (14-4), 12:15 p.m.

Region 6 at Sterling

Game 1: 23) Bishop Machebeuf (8-10) at 2) Sterling (15-4), 10 a.m.

Game 2: 14) Brush (7-12) vs. 11) Florence (11-8), 12:15 p.m.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy