Prep swimming results, Dec. 5, 2010

SWL Relays

Saturday at Orchard Mesa

TEAM SCORES

1. Durango, 404; 2. Montrose, 325; 3. Aspen, 202; 4. Grand Junction, 166; 5. Glenwood Springs, 144; 6. Gunnison, 134; 7. Fruita Monument, 124; 8. Moffat County, 122; 9. Delta, 104; 10. Palisade/Central 54.

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. Montrose A (Rashyll Leonard, Logan Morris, Alyssa Aragon, Amanda Winslow) 2:09.95; 2. Durango A (Kendall Kniffin, Bonne Matheson, Hannah Chapman, Anne Marie Pettinato) 2:06.28; 3. Durango B (Megan Piccoli, Jamie Pannell, Erika Pitcher. Kelsea Anderson) 2:08.92.

200 freestyle relay: 1. Durango A (Katie Ambrecht, Kelsea Anderson, Hannah Chapman, Anne Marie Pettinato) 1:51.09; 2. Gunnison (Katelyn Barrett, Adrianne Eager, Mackenzie Morgan, Lisa Lucas) 1:56.99; 3. Aspen (Hannah Gardenswartz, Allie Garrett, Lindsay Sher, Sabre Rafelson) 2:18.85.

400 yard IM relay: 1. Montrose A (Emily Stucky, Ashley Aragon, Jenny Nocas, Logan Morris) 4:34.44; 2. Durango A (Megan Deaver, Jordan Warren, Lauren Dody, Hannah Chapman) 4:49.12; 3. Moffat County (Luci Franklin, Tasha Romney, Hannah Kirk, Eryn Leonard) 5:03.57.

200 yard 50 fly/50 fr alt relay: 1. Montrose A (Ashley Aragon, Brooke Gaber, Alyssa Aragon, Rashyll Leonard) 1:57.53; 2. Durango A (Sheyanne Hunsinger, Haley Catgageorge, Ericka Pitcher, Carly Merryman) 1:59.67; 3. Glenwood Springs (Clara Thorsen, Kierra Kalakewich, Hanah Grumbley, Lily Thorsen) 2:01.88.

200 yard 50 bk/50 br alt relay: 1. Durango A (Danielle Erickson, Carly Merryman, Brennan Stottlemyer, Megan Deaver) 2:25.13; 2. Aspen (Shannon Peirce, Keely Roberts, Claire Collier, Molly Rosenstein) 2:26.24; 3. Gunnison (Andrea Meldrum, Kate Buscovich, Lisa Lucas, Taylor Ferraro) 2:29.72.

500 yard 50-100-150-200 relay: 1. Montrose A (Jenny Nocas, Brooke Gaber, Emily Stucky, Amanda Winslow) 5:10.00; 2. Durango A (Anne Marie Pettinato, Kelsea Anderson, Katie Ambrecht, Sheyanne Hunsinger) 5:18.93; 3. Glenwood Springs (Rachel Sobke., Hanah Grumbley, Rebecca Carcaterra, Ashley Roper) 5:26.93.

200 yard butterfly relay: 1. Montrose A (Emily Stucky, Ashley Aragon, Alyssa Aragon, Jenny Nocas) 2:02.31; 2. Durango A (Erika Pitcher, Hannah Chapman, Jennie Fischer, Megan Piccoli) 2:08.31; 3. Aspen (Claire Collier, Molly Rosenstein, Ali Kerr, Kaitlin Gerson) 2:08.43.

200 yard backstroke relay: 1. Montrose A (Alyssa Aragon, Rashyll Leonard, Amanda Winslow, Ashely Aragon) 2:08.57; 2. Durango A (Danielle Erickson, Kendall Kniffin, Shelagh O’Kane, Haley Catgageorge) 2:17.28; 3. Montrose B (Sera Roman, Acacia Sharrow, Mallory Haulman, Cassie Regan) 2:45.24.

200 yard breastroke relay: 1. Montrose A (Logan Morris, Jenny Nocas, Brooke Gaber, Amanda Winslow) 2:27.00; 2. Durango A (Bonne Matheson, Jamie Pannell, Jordan Warren, Carly Merryman) 2:33.31; 3. Gunnison (Adrianne Eager, Taylor Ferraro, Kate Buscovich, Andrea Meldrum) 2:40.17.

400 freestyle relay: 1. Montrose A (Emily Stucky, Rashyll Leonard, Brooke Gaber, Logan Morris) 3:58.26; 2. Durango A (Haley Catgageorge, Sheyanne Hunsinger, Kendall Kniffin, Katie Ambrecht) 4:05.60; 3. Glenwood (Ashely Roper, Kierra Kalakewich, Keevyn Scholl, Bryann Milhorn) 4:15.59.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy