Prep swimming results, Dec. 12, 2009

Montrose Invitational

Saturday at Montrose

TEAM SCORES

1. Durango High School, 666; 2. Centennial High School, 578.5; 3. Montrose High School, 392.5; 4. Aspen High School, 203; 5. Gunnison High School, 158; 6. McHs, 134; 7. Fruita Monument High School,  107; 8. Grand Junction High School A, 86; 9. Grand Junction High School B, 22; 10. Delta High School, 19; 11. Montezuma- Cortez High School, 16; 12. Montrose High School 9.

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. Centennial High School, 2:02.73; 2. Montrose High School, 2:04.03; 3. Durango High School, 2:04.48.

200 freestyle:  1. Rashyll Leonard, MTRS, 2:09.43; 2. Katie Ambercht, DHS, 2:09.56; 3. Sheyanne Hunsinger, DHS, 2:10.71.

100 individual medley: 1. Alyssa Aragon, MTRS, 1:07.83; 2. Sara Thompson, CENT, 1:10.12; 3. Kaitlin Brewer, CENT, 1:11.99

200 individual medley: 1. Jillian Hayes, CENT, 2:18.17; 2. Hannah Chapman, DHS, 2:26.17; 3. Eryn Leonard, Unattached, 2:26.99.

400 individual medley: 1. Jillian Hayes, CENT, 5:04.68; 2. Kayla McCarthy DHS, 5:17.76; 3. Alyssa Aragon, MTRS, 5:18.32.

50 freestyle: 1. Erika Pitcher, DHS, 26.69; 2. Katie Ambercht, DHS, 27.03; 3. Anne Marie Pettinato, DHS, 27.33.

100 freestyle: 1. Alyssa Aragon, MTRS, 59.32; 2. Anna DeRose, CENT, 1:00.22; 3. Amanda Winslow MTRS, 1:00.22.

1,000 freestyle: 1. Sheyanne Hunsinger, DHS, 11:59.8; 2. Lisa Lucas, GHS, 12:07.66; 3. Katie Ambrecht, DHS, 12:19.32

Diving:  1. Genna Bradley, Unattached, 350.17; 2. Melissa Ashwood, GHS, 260.70; 3. Gillian McLean D51G5 214.20.

50 butterfly: 1. Erika Pitcher, DHS, 28.67; 2. Anna DeRose, CENT, 30.27; 3. Julia Gurule, CENT, 30.90.

100 butterfly: 1. Erika Pitcher, DHS, 1:05.77; 2. Anna DeRose, CENT, 1:07.00; 3. Eryn Leonard, Unattached, 1:07. 05.

200 butterfly: 1. Jillian Hayes, CENT, 2:21.15; 2. Erika Pitcher, DHS2:42.98; 3. Hannah Chapman, DHS, 2:44.40.

500 freestyle: 1. Sheyanne Hunsinger, DHS, 5:44.82; 2. Jillian Hayes, CENT, 5:48.56; 3. Amanda Winslow, MTRS, 5:53.67.

200 freestyle relay: 1. Durango High School, 1:48.41; 2. Centennial High School A, 1:51.94; 3. Centennial High School B, 1:52.47.

50 backstroke: 1. Rennan Stottlemyer, DHS 33.22: 2. Tori Spinuzzi, CENT, 34.63; 3. Athena Kalipolites, CENT, 35.54.

100 backstroke: 1. Claie Collier, ASPN, 1:07.17; 2. Haley Catgageorge DHS, 1:08.60; 3. Sara Thompson, CENT, 1:08.63.

200 backstroke: 1. Rashyll Leonard, MTRS, 2:20.83; 2. Claire Collier, ASPN, 2:26.08; 3.Sara Thompson, CENT, 2:29.59 .

50 breaststroke: 1. Brooke Gaber, MTRS, 34.97; 2. Kristina Lang, CENT, 36.48; 3. Julia Gurule, CENT, 37.81

100 breaststroke: 1. Brooke Gaber, MTRS, 1:14.43; 2. Keely Roberts, ASPN, 1:19.32; 3. Kayla McCarthy DHS, 1:19.62.

200 breaststroke: 1. Rashyll Leonard, MTRS, 2:46.36; 2. Kayla McCarthy, DHS, 2:47.24; 3. Jenny Nocas, MTRS, 2:52.12.

400 freestyle relay: 1. Durango High School, 4:01.41; 2. Centennial High School 4:03.29; 3. Montrose High School, 4:03.41.

*State qualifying time

Glenwood Springs 146, Central/Palisade 28

Saturday at Glenwood

EVENT RESULTS

200 medley relay: 1. GS (Kierra Kalakewich, Lily Thorsen, Clara Thorsen, Ashley Roper), 2:08.6; 2. GS (Alida Eide, Sarah Rippy, Bryann Milhorn, Abril Loya), 2:29.54; 3. P/C (Courtney Wear, Achelle Gallagher, Kirsten Bishop, Kalli River-Mann), 2:38.64

200 freestyle:  1. Lily Thosen, GS, 2:12.93; 2. Keevyn Scholl, GS, 2:14.59; 3. Sarah Kem, P/C, 2:51.56.

200 individual medley: 1. Hannah Grumley, GS, 2:26.81; 2. Rachel Sobke, GS, 3:09.28; 3. Bishop, P/C, 3:13.9

50 freestyle: 1. Roper, GS, 26:43; 2. Kalakewich, GS, 27.98; 3. Abril Loya, GS, 30:46.

Diving: 1. Alexandra DeLeo, GS, 130.25; 2. Milhorn, GS, 116.10: 3. Allison Rippy, GS, 104.95.

100 butterfly: 1. Rebecca Carcaterr, GS, 1:15.34; 2. Kristen Bishop, P/C, 1:29.25.

100 freestyle: 1. Scholl, GS, 59.96; 2. Kalakewich, GS, 1:04.04; 3. Abril Loyla, GS, 1:12.71.

500 freestyle: 1. Roper, GS, 5:46.12; 2. Mackenzie Hill, GS, 7:38.37; 3. Jenna Sobke, GS, 7:51.74.

200 freestyle relay: 1. GS (Carcaterra, Lily Thorsen, Scholl, Grumley), 1:52.50; 2. GS (Kalakewich, Rachel Sobke, Eide, Loya), 3. GS (Milhorn, Rippy, Casey, Howard), 2:26.71.

100 backstroke: 1. Eide, GS, 1:25.50; 2.  Wear, P/C, 1:37.65; 3. Benavidez, P/C, 1:44.05.

100 breaststroke: 1. Lily Thorsen, GS, 1:19.40; 2. Carcaterra, GS, 1:22.25; 3. Rippy, GS, 1:34.94.

400 freestyle relay: 1. GS (Grumley, Carcaterra, Scholl, Roper), 4:14.44; 2. P/C (Kem, River-Mann, Swim, Bishop), 5:18.27; 3. GS (Sobke, DePriest, Loya, Jensen), 6:25.01.

*State qualifying time


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy