Swimming results, Sat. Feb. 20, 2010

WSL Winter Championships

Saturday at El Pomar Natatorium

TEAM SCORES

1. Montrose Marlins, 1,150; 2. Sopris Swimming, 913; 3. Grand Junction Dolphins, 873; 4. Durango Swim Club, 702; 5. Aspen Swim Club, 508; 6. Una, 102; 7. Grand Valley Wave, 17.

EVENT RESULTS

All Distances in Yards

Girls 10-under 100 Free Relay: 1. Montrose (Chandler, Fields, E. Gentry, H. Gentry) 1:04.35; 2. Soprus (Vanderhoofen, Fetzko, Kendall Knott, Helm), 1:06.04; 3 Grand Junction (Colaizzi, Svaldi, Thomas, Mayer) 1:09.52.

Boys 10-under 100 Free Relay:  1. Montrose A (N. Stangebye, M. Stangebye, Christianson, Weig) 1:06.56; 2. Montrose B (King, C Lodato, Howerton, LLodato) 1:18.66.

Girls 200 Medley Relay: 1. Aspen (Gerson, Purnell, Collier, Gerson) 2:02.94; 2. (tie) Durango (Cotgageorge, Matheson, Chapman, Dody), Montrose (Gabriel, Foulk, Hurford, Krebs) 2:05.48.

Boys 200 Medley Relay: 1. Grand Junction (Pearo, Scott, Matthews, Neste) 1:55.02; 2. Montrose (Slone, Cooper, Hurford, Zentmeyer) 1:58.62; 3. Aspen (Bryant, Zimet, Bryant, Slater) 2:10.5.

Girls 8-under 100 IM: 1. Mechling, Soprus, 1:40.54; 2. Gentry, Montrose, 1:51.38; 3. Chandler, Montrose, 1:56.27.

Girls 9-10 100 IM: 1. Fetzko, Soprus, 1:21.41; 2. Gentry, Montrose, 1:25.35; 3. Colaizzi, Grand Junction, 1:25.58.

Boys 8-under 100 IM: 1. Stangebye, Montrose, 1:42.32.

Boys 9-10 100 IM: 1. Hamilton, Durango, 1:17.28; 2. Peterson, Bowers, Aspen, 1:24.19; 3. Stangebye, Montrose, 1:30.16.

Girls 11-12 50 Butterfly: 1. Kidd, Grand Junction, 29.75; 2. Peterson, Soprus, 34.54; 3. Sandbach, Aspen, 35.02.

Boys 11-12 50 Butterfly: 1. Hurford, Montrose, 30.56; 2. Matheson, Durango, 38.27; 3. Befus, Montrose, 39.12.

Girls 8-under 100 Backstroke: 1. Swan, Soprus, 1:56.87.

Girls 9-10 100 Backstroke: 1. Colaizzi, Grand Junction, 1:28.72; 2. Fields, Montrose, 1:31.88; 3. Arthur, Aspen, 1:32.51.

Boys 9-10 100 Backstroke: 1. Hecksel, Soprus, 1:22.55; 2. Norris, Grand Junction, 1:33.31; 3. Weig, Montrose, 1:36.91.

Girls 12-under 200 Butterfly: 1. Mechling, Soprus, 2:54.22.

Girls 13-14 200 Butterfly: 1. Morris, Unattatched, 2:25.26.

Girls 15-over 200 Butterfly: 1. Deters, Grand Junction, 2:48.11.

Boys 12-under 200 Butterfly: 1. Thorsen, Soprus, 3:00.48; 2. McMahon, Soprus, 2:30.6.

Boys 13-14 200 Butterfly: 1. Matthews, Grand Junction, 2:16.76; 2. Cassidy, Soprus, 2:30.6.

Boys 15-over 200 Butterfly: 1. Cooper, Montrose, 22:19.68; 2. Neste, Grand Junction, 2:19.92; 3. Young, Grand Junction, 2:30.15.

Girls 8-under 25 Butterfly: 1. Mechling, Soprus, 20.89; 2. Gentry, Montrose, 22.59; 3. Stottlemyer, Durango, 23.3.

Boys 8-under 25 Butterfly: 1. Stangebye, Montrose, 21.21; 2. Howerton, Montrose, 26..37.

Girls 12-under 100 Freestyle: 1. Kidd, Grand Junction, 1:00.01; 2. Tuttle, Soprus, 1:04.98; 3. Beightel, Soprus, 1:06.58.

Girls 13-14 100 Freestyle: 1. Morris, Unassigned, 57.02 2. Hurfrod, Montrose, 57.29; 3. Thorsen, Soprus, 59.44.

Girls 15-over 100 Freestyle: 1. Kroening, Durango, 57.00; 2. Chapman, Durango, 58.71; 3. Dody, Durango, 59.79.

Boys 12-under 100 Freestyle: 1. Hurford, Montrose, 1:01.32; 2. Matheson, Durango, 1:07.32; 3. Bryant, Aspen, 1:11.28.

Boys 13-14 100 Freestyle: 1. M Bryant, Aspen, 55.19; 2. Rubenstein, Durango, 55.22; 3. Mathews, Grand Juunction, 55.26.

Boys 15-over 100 Freestyle: 1. Neste, Grand Junction, 53.08; 2. Pearo, Grand Junction, 54.93; 3. Zimet, Aspen, 55.39.

Girls 9-10 50 Butterfly: 1. Fetzko, Sopris, 35.53; 2. Chandler, Montrose, 39.71; 3. H. Gentry, Montrose, 41.27.

Boys 9-10 50 Butterfly: 1. Hamilton, Durango, 36.34; 2. Bowers, Aspen, 38.06; 3. Stottlemyer, Durangon 41.23.

Girls 12-under 200 IM: 1. H. Morris, Una, 3:01.20; 2. Vanderhoof, Sopris, 3:05.30; 3. Ferrell, Grand Junction, 3:12.85.

Girls 13-14 200 IM: 1. L. Morris, Una, 2:19.49; 2. Hurford, Montrose, 2:20.6; 3. Gerson, Aspen, 2:25.81.

Girls 15-over 200 IM: 1. Kroening, Durango, 2:30.04; 2. Rosenstein, Aspen, 2:33.95; 3. Purnell, Aspen 2:37.62.

Boys 12-under 200 IM: 1. Matheson, Durango, 2:57.02; 2. Befus, Montrose, 2:57.26; 3. McCay, Montrose, 3:59.02.

Boys 13-14 200 IM: 1. Rubenstein, Durango, 2:27.1; 2. Cassidy, Sopris, 2:28.91; 3. Zentmeyer, Montrose, 2:29.28.

Boys 15-over 200 IM: 1. Neste, Grand Junction, 2:15.4; 2. Cooper, Montrose, 2:23.35; 3. Slone, Montrose, 2:24.74.

Girls 8-under 25 Backstroke: 1. E. Gentry, Montrose, 20.95; 2. MacAskill, Grand Junction, 23.59; 3. Stottlemyer, Durango, 24.12.

Boys 8-under 25 Backstroke: 1. Stangebye, Montrose, 21.2; 2. Howerton, Montrose, 22.13; 3. Lodato, Montrose, 32.77.

Girls 12-under 100 Breaststroke: 1. Joyner, Durango, 44.6; 2. Omerigic, Grand Valleym 51.55; 3. Mechling, Sopris, 1:17.09.

Girls 13-14 100 Breaststroke: 1. L. Morris, Una, 1:11.81; 2. Hurford, Montrose, 1:14.89; 3. Gabriel, Montrose, 1:19.

Girls 15-over 100 Breaststroke: 1. Purnell, Aspen, 1:17.48; 2. Chapman, Durango, 1:20.89; 3. Rosenstein, Aspen, 1:22.95.

Boys 12-under 100 Breaststroke: 1. Peters, Grand Junction, 1:29.55; 2. H. Bryant, Aspen, 1:34.6; 3. Zentmeyer, Montrose, 1:42.15.

Boys 13-14 100 Breaststroke: 1. M. Bryant, Aspen, 1:13.26; 2. Zentmeyer, Montrose, 1:19.72; 3. Cary, Montrose, 1:24.96.

Boys 15-over 100 Breaststroke: 1. Cooper, Montrose, 1:07.89; 2. Zimet, Aspen, 1:12.95; 3. Scott, Grand Junction, 1:12.96.

Girls 8-under 50 Backstroke: 1. Mechling, Sopris, 50.77; 2. Chandler, Montrose, 50.79; 3. Swan, Sopris, 52.59.

Girls 9-10 50 Backstroke: 1. H. Gentry, Montrose, 39.09; 2. Arthur, Aspen, 41.59; 3. Chandler, 41.6.

Boys 8-under 50 Backstroke: 1. Kelley, Sopris, 45.48.

Boys 9-10 50 Backstroke: 1. Norris, Grand Junction, 43.17; 2. Christianson, Montrose, 46.21; 3. King, Montrose, 48.32

Girls 11-12 50 Backstroke: 1. Mummery, Durango, 36.24; 2. Hill, Montrose, 36.91; 3. H. Morris, 38.39.

Boys 11-12 50 Backstroke: 1. D. Hurford, Montrose, 34.39; 2. Christianson, Montrose, 39.82; 3. Landis, Aspen, 42.06.

Girls 9-10 200 Freestyle: 1. Fetzko, Sopris, 2:26.21; 2. Colaizzi, Grand Junction, 3:02.92; 3. Knott, Sopris, 3:15.38.

Boys 9-10 200 Freestyle: 1. Hamilton, Durango, 2:27.37; 2. Hecksel, Sopris, 2:39.62; 3. Stottlemyer, Durango, 2:41.85.

Girls 12-under 200 Backstroke: 1. Kidd, Grand Junction, 2:26.83; 2. Mechling, Sopris, 2:30.48; 3. Tuttle, Sopris, 2:36.24.

Girls 13-14 200 Backstroke: 1. Cotgageorge, Durango, 2:23.01; 2. Collier, Aspen, 2:24.9; 3. Gabriel, Montrose, 2:28.94.

Girls 15-over 200 Backstroke: 1. Dody, Durango, 2:34.06.

Boys 12-under 200 Backstroke: 1. Throsen, Sopris, 2:44.31; 2. Peters, Grand Junction, 2:49.09; 3. McMahon, Sopris, 2:50.54.

Boys 13-14 200 Backstroke: 1. Mathews, Grand Junction, 2:15.95; 2. M. Bryant, Aspen, 2:16.02; 3. Rubenstein, Durango, 2:18.87.

Boys 15-over 200 Backstroke: 1. Pearo, Grand Junction, 2:13.91; 2. Slater, Aspen, 3:25.93.

Girls 9-10 100 Breaststroke: 1. Svaldi, Grand Junction, 1:41.3; 2. Fields, Montrose, 1:42.61; 3. Joyner, Durango, 1:47.93.

Boys 9-10 100 Breaststroke: 1. Weig, Montrose, 1:40.6; 2. Hecksel, Sopris, 1:42.41; 3. Stottlemyer, Durango, 1:48.03.

Girls 12-under 500 Freestyle: 1. Tuttle, Sopris, 6:15.15; 2. Taylor, Durango, 6:44.31; 3. Earl, Durango, 7:13.23.

Girls 13-14 500 Freestyle: 1. Gerson, Aspen, 5:34.5; 2. Thorsen, Sopris, 5:54.81; 3. Latek, Grand Junction, 6:19.46.

Girls 15-over 500 Freestyle: 1. Kroening, Durango, 5:54.92; 2. Chapman, Durango, 6:03.26.

Boys 14-under 500 Freestyle: 1. Cassidy, Sopris, 5:44.05; 2. Thorsen, Sopris, 6:28.28; 3. Peters, Grand Junction, 6:30.46.

Boys 15-over 500 Freestyle: 1. Zimet, Aspen, 5:34.29; 2. Young, Grand Junction, 5:43.94; 3. Slone, Montrose, 5:54.52.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy