Southwestern League track championships, May 15, 2010

PREP SOCCER

SWL Championships

Saturday at Durango

BOYS

Team Scores

1. Durango, 159; 2. Fruita Monument, 158; 3. Grand Junction, 98; 4. Montrose, 92; 5. Central, 76; 6. Montezuma-Cortez, 61.

Event Results

3,200 relay — 1. Montrose, 8:23.82; 2. Fruita Monument, 8:36.04; 3. Durango, 8:43.38; 4. Montezuma-Cortez, 8:50.91; 5. Central, 9:34.64.

110 hurdles — 1. Jared Blake, Dur, 15.49; 2. Scott Davison, Cen, 15.49; 3. Alec Smith, FM, 16.54; 4. Dakota Sutherlin, Dur, 17.26; 5. Ethan Wood, Mon, 17.66; 6. Brett Dana, FM, 18.21.

100 meters — 1. Stuart Shrum, GJ, 11.48; 2. Martin Zupan, FM, 11.63; 3. Payton Gasoc, GJ, 11.79; 4. Jordy King, Dur, 11.85; 5. DJ Mudgett, Mon, 11.99; 6. Mason Alpert, FM, 12.14.

800 relay — 1. Durango, 1:30.14; 2. Fruita Monument, 1:31.00; 3. Montezuma-Cortez, 1:32.41; 4. Montrose, 1:42.76.

1,600 — 1. Eric Shellhorn, Mon, 4:28.18; 2. Joe Maloney, Dur, 4:48.27; 3. Logan Winborn, Dur, 4:55.70; 4. Alexia Rico, FM, 4:56.34; 5. James Mauch, FM, 4:57.95; 6. Erik Thun, Mon, 4:59.80.

400 relay — 1. Durango, 43.44; 2. Fruita Monument, 43.49; 3. Montezuma-Cortez, 44.11; 4. Central, 44.84; 5. Montrose, 47.69.

Discus — 1. Gilberto Galvan, Cen, 138-04; 2. Dylan Reed, GJ, 137-11; 3. Tyler Church, FM, 132-01; 4. Bob Lovert, Dur, 129-07; 5. Levi Davenport, FM, 124-09; 6. Evan Duff, Gj, 123-01.

Shot put — 1. Levi Davenport, FM, 45-10.25; 2. Derek Trout, Cen, 45-04.75; 3. Joshua Mora, Mon, 44-09.25; 4. Dylan Reed, GJ, 43-02.75; 5. Aaron Gruahkin, Dur, 42-00; 6. Nolan George, MC, 42-01.25.

300 hurdles — 1. Scott Davison, Cen, 40.91; 2. Jared Blake, Dur, 40.95; 3. Dakota Sutherlin, Dur, 42.48; 4. Ethan Wood, Mon, 43.18; 5. Alec Smith, FM, 44.03; 6. Corey Adams, MC, 44.88.

400 — 1. Jonathon Wright, GJ, 49.89; 2. Stuart Shrum, GJ, 50.59; 3. Michael Dannar, FM, 51.56; 4. Kyle Thronburg, FM, 53.00; 5. Donovan Haynie, Cen, 54.15; 6. Nelson Wryn, Cen, 54.21.

High jump — 1. Avery Llewellyn, Dur, 6-00; 2. Nelson Rock, GJ, 5-09; 3. Corey Adams, MC, 5-09; 4. Rodd Warren, Mon, 5-07; 5. Casey Bell, MC, 5-05.

800 — 1. Eric Shellhorn, Mon, 1:59.80; 2. Douglas Hallenborg, Mon, 2:03.64; 3. Woody Seagren, FM, 2:05.41; 4. Kendall Lloyd, Dur, 2:08.37; 5. Jon Kolb, FM, 2:08.48; 6. Eric Wiard, Mon, 2:08.77.

Triple jump — 1. Brandon Malloy, GJ, 40-11.5; 2. Scott Davison, Cen, 40-02; 3. Ryan Keeler, FM, 39-02; 4. Ian Chaffee, GJ, 38-10; 5. James Lewis, FM, 38-00.75; 6. Daniel Moore, Cen, 38-00.5.

200 — 1. Gus Barnes, Dur, 22.13; 2. Martin Zupan, FM, 22.55; 3. Joshua Huniger, Cen, 22.92; 4. Kyle Thornburg, FM, 23.07; 5. Brady Yales, MC, 24.13.

Long jump — 1. Keenan Garcia, MC, 21.-02; 2. Brandon Malloy, 21; 3. Kaelen Waters, Dur, 20-11.25; 4. James Lewis, FM, 20-10.25; 5. Ian Chaffee, GJ, 20-05; 6. Max Demby, MC, 19-09.00.

3,200 — 1. Joe Maloney, Dur, 10:24.37; 2. Woody Seagren, FM, 10:36.06; 3. Kyler Brown, FM, 10:48.17; 4. Thom Allen, Mon, 11:07.18; 5. Erik Thun, Mon, 11:08.72; 6. Cody Wells, MC, 11:09.78.

1,600 relay — 1. Grand Junction, 3:24.27; 2. Druango, 3:24.57; 3. Fruita Monument, 3:26.98; 4. Montrose, 3:29.98; 5. Montezuma-Cortez, 3:42.34; 6. Cenral, 3:42.82.

Pole Vault — 1. Jared Blake, Dur, 10-06; 2. Jake Coutlee, Dur, 9-06.

GIRLS

Team Scores

1. (tie) Fruita Monument, Durango, 146; 3. Montrose, 109; 4. Grand Junction, 105; 5. Central, 85; 6. Montezuma-Cortez, 83.

Event Results

Medley relay — 1. Central, 1:57.14; 2. Fruita Monument, 1:57.70; 3. Grand Junction, 1:57.85; 4. Durango, 1:59.50; 5. Montezuma-Cortez, 2:00.75; 6. Montrose, 2:03.11.

3,200 relay — 1. Durango, 10:07.73; 2. Montrose, 10:24.66; 3. Fuita Monument, 11:37.52; 4. Central, 12:21.53.

100 hurdles — 1. Jenna Schaak, MC, 16.19; 2. Lindsey Jankowski, Dur, 16.62; 3. Lauren LaBonde, FM, 17.13; 4. Jacqueline Wallace, Mon, 17.26; 5. Bridget Barnes, GJ, 17.94; 6. Ashlee Hermesman, Dur, 18.17.

100 — 1. Allie Grasso, GJ, 13.52; 2. Stephanie Ryken, GJ, 13.64; 3. Katie Manin, FM, 13.66; 4. Chloe Brown, FM, 13.79; 5. Sarah Versluis, GJ, 13.83; 6. Reanna Kisner, FM, 14.32.

800 relay — 1. Fruita Monument, 1:50.96; 2. Central, 1:51.21; 3. Montezuma-Cortez, 1:54.23; 4. Montrose, 1:56.62.

1,600 — 1. Allison Martin, Mon, 5:38.21; 2. Karli Foreman, Dur, 5:38.41; 3. Tesa Skoe, Mon, 5:41.96; 4. Kelsey Slauson, GJ, 5:48.12; 5. Rebecca Long, Mon, 5:52.70; 6. Erin Kinney, Dur, 6:03.98.

400 relay — 1. Grand Junction, 50.77; 2. Fruita Monument, 53.32; 3. Durango, 53.98; 4. Montezuma-Cortez, 55.72.

Discus — 1. Jamie Pomaski, Cen, 113-07; 2. Ashley Lingo, MC, 109-08; 3. Lindsay Chamblee, Dur, 107-10; 4. Ashley Martin, FM, 107-01; 5. Alice Schaefer, FM, 105-02; 6. Mallory Haulman, Mon, 102-06.

Shot put — 1. Lindsay Chamblee, Dur, 38-07.50; 2. Jamie Pomaski, Cen, 34-10; 3. Laura Heaton, MC, 33-05; 4. Keila Utu, FM, 33-05; 5. Maggie Chamblee, Dur, 32-11; 6. Chelsey Galyon, MC, 32-08.75.

300 hurdles — 1. Jenna Shaack, MC, 46.60; 2. Bridget Barnes, GJ, 48.73; 3. Lauren LaBonde, FM, 50.55; 4. Ashlee Hermesman, Dur, 50.87; 5. Jacqueline Wallace, Mon, 50.90; 6. Felicia Selby, Cen, 51.44.

400 — 1. Laura Gladden, FM, 1:02.21; 2. Briana Alley, Cen, 1:02.33; 3. Dominique Ward, Dur, 1:03.33; 4. Victoria McDonald, MC, 1:03.84; 5. Kasey Mortensen, FM, 1:04.90; 6. Amanda Gallegos, MC, 1:07.11.

High jump — 1. Meriah Redding, FM, 5-00; 2. Krista Hinton, 5-00; 3. Amanda Chaffin, Cen, 4-10; 4. Michelle Owen, Mon, 4-08; 5. Marianne Lahnseiner, Cen, 4-04; 6. Margaret Harria, GJ, 4-04.

800 — 1. Emily Simpson, Mon, 2:29.38; 2. Allison Martin, Mon, 2:29.60; 3. Karli Foreman, Dur, 2:33.70; 4. Cory Swim, Cen, 2:36.05; 5. Brooke Tobler, Mon, 2:36.05; 6. Margeaux Carter, MC, 2:37.29.

Triple jump — 1. Sarah Versluis, GJ, 33-04.5; 2. Michelle Owen, Mon, 33-04.25; 3. Sabrina Trujillo, GJ, 33-01.25; 4. Leslie White, Cen, 32-08.25; 5. Jenna Schaak, MC, 32-07; 6. Ashlee Bradburn, Mon, 30-01.25.

200 — 1. Katie Martin, FM, 26.93; 2. Natalie Peterson, FM, 27.92; 3. Emily Robbins, GJ, 27.97; 4. Hannah Hwang, Dur, 28.06; 5. Stephanie Ryken, GJ, 28.21.

Long jump — 1. Tasha Fitts, Dur, 17-01; 2. Sarah Versluis, GJ, 16-07.25; 3. Michelle Owen, Mon, 15-03.00; 4. Amanda Chaffin, Cen, 14-10.25; 5. Tiffany Morlan, Dur, 14-05.75; 6. Meriah Redding, FM, 14-05.75.

3,200 — 1. Rebecca Long, Mon, 12:21.78; 2. Karli Foreman, Dur, 12.35.29; 3. Kelsey Slauson, GJ, 12:41.67; 4. ;Erin Kinney, Dur, 13:15.87 5. Margeaux Carter, MC, 13:23.42; 6. Olivia Daniels, FM, 1:32.07.

1,600 relay — 1. Durango, 4:09.66; 2. Montezuma-Cortez, 4:12.33; 3. Central, 4:13.33; 4. Montrose, 4:17.38; 5. Fruita Monument, 4:17.61; 6. Grand Junction, 4:35.14.

Pole Vault — 1. Lindsey Jankowski, Dur, 9-03; 2. Lauren McMunn, Dur, 6-06.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy