State football playoff pairings, results, Nov. 2

State Playoffs
Class 5A

In Bracket Order

First Round

ThunderRidge 70, Westminister 28

Cherry Creek 49, Brighton 21

Fountain Fort Carson 26, Douglas County 3

Grandview 40, Fairview 6

Valor Chritian 52, Legacy 0

Regis Jesuit 15, Gateway 14

28) Heritage (4-5) at 5) Arapahoe (8-1), 1 p.m. Saturday, Littleton Public School Stadium

Horizon 47, Rangeview 24

Ralston Valley 45, Castle View 0

Fort Collins 24, Lakewood 17

26) Mountain Vista (4-5) at 7) Pomona (7-2), 1 p.m. Saturday, NAAC Stadium

Columbine 37, Grand Junction 20

Cherokee Trail 42, Mountain Range 6

Mullen 25, Overland 20

27) Rock Canyon (6-3) at 6) Chaparral (7-2), 1 p.m., Saturday, Chaparral HS

22) Eaglecrest (5-4) at 11) Chatfield (6-3), 1 p.m., Saturday, Chatfield HS

Class 2A

In Bracket Order

First Round

16) Strasburg (5-4) at 1) Kent Denver (9-0), 1 p.m. Saturday, Kent Denver HS

9) Brush (7-2) at 8) Manitou Springs (7-2), 1 p.m. Saturday, Manitou Springs HS

13) Basalt (6-3) at 4) Florence (8-1), 1 p.m. Saturday

12) Middle Park (7-2) at 5) Grand Valley (8-1), 1 p.m. Saturday, Grand Valley HS

14) Trinidad (6-3) at 3) Bayfield (9-0), 2 p.m. Saturday, Bayfield HS

Faith Christian 17, Bennett 10

10) La Junta (7-2) at 7) Platte Valley (7-2), 1 p.m. Saturday, Platte Valley HS

15) Aspen (6-3) at 2) Eaton (9-0), 1 p.m. Saturday, Eaton HS

Class 1A

In Bracket Order

First Round

Buena Vista 50, Lyons 0

9) Colorado Springs Christian (6-3) at 8) Burlington (8-1), 1 p.m. Saturday, Burlington HS

13) Byers (5-4) at 4) Wray (8-1), 1 p.m. Saturday, Wray HS

12) Holyoke (4-5) at 5) Platte Canyon (9-0), 1 p.m. Saturday, Platte Canyon HS

14) Centauri (7-2) at 3) Cedaredge (8-1), 1 p.m. Saturday, Cedaredge HS

11) Crowley County (7-2) at 6) Monte Vista (8-1), 1 p.m. Saturday, Monte Vista HS

10) Hotchkiss (7-2) at 7) Wiggins (8-1), 1 p.m. Saturday, Wiggins HS

15) Rye (6-3) at 2) Limon (9-0), 1 p.m. Saturday, Limon HS

 

Class A 8-Man

In Bracket Order

First Round

16) Granada (5-4) at 1) Dayspring Christian (9-0), 1 p.m. Saturday, Dayspring Christian Academy HS

(9) West Grand (6-3) at (8) Dove Creek (6-2), 1 p.m. Saturday, Dove Creek HS

(13) Haxtun (5-4) at (4) Elbert (5-4), 1 p.m. Saturday, Elbert HS

(12) Fowler (6-3) at (5) Norwood (7-1), 1 p.m. Saturday, Norwood HS

(14) Hayden (7-2) at (3) Akron (8-1), 1 p.m. Saturday, Akron HS

(11) Caliche (7-2) at (6) Walsh (8-1), 1 p.m. Saturday, Walsh HS

(10) Sargent (7-2) at (7) Kiowa (8-1), 1 p.m. Saturday, Kiowa HS

(15) La Veta (5-3) at (2) Hoehne (9-0), 1 p.m. Saturday, Hoehne HS

 

Class A 6-Man

In Bracket Order

First Round

Fleming 61, Pawnee 13

(5) Stratton (6-4) at (4) Hi-Plains (8-1), 1 p.m. Saturday, Hi-Plains HS

(6) Briggsdale (7-2) at (3) Eads (8-1), 1 p.m. Saturday, Eads HS

(7) Cotopaxi (6-2) at (2) Deer Trail (8-1), 1 p.m. Saturday, Deer Trail HS


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy