State wrestling pairings

Class 5A

Thursday-Saturday, Pepsi Center, Denver

First-Round Pairings

106 pounds — Trent Watson, Coronado, 43-0, vs. Caleb Strahan, Legend, 24-17; Rocky Nava, Northglenn, 40-8, vs. Ryan Deakin, Legacy, 33-9; Cian Apple, Ralston Valley, 24-7, vs. Anthony Cortez, Horizon, 37-3; Matthew Rayas, Fossil Ridge, 20-9, vs. Tyrell Williams, Pine Creek, 15-5; Tomas Gutierrez, Pomona, 32-7, vs. Manny Lopez, Rocky Mountain, 15-8; Bradley Colebank, Mountain Vista, 30-10, vs. Frank Martinez, Chaparral, 34-6; Gabe Sandoval, Arvada West, 14-11, vs. Cody Lacy, Grand Junction, 35-7; Jacob Espinosa, Abraham Lincoln, 36-10, vs. Anthony Garza, Greeley West, 36-5

113 pounds — Kyndall Rutz, ThunderRidge, 39-1, vs. Jonathan Garcia, Doherty, 24-13; Isaac Arellano, Ralston Valley, 30-9, vs. Travis Torres, Pomona, 33-4; Maurisio Garcia, Northglenn, 36-7, vs. Matt Finesilver, Cherry Creek, 27-11; Sergio Marquez, Gateway, 34-7, vs. Xavier Cardenas, Grandview, 25-11; Kade Snider, Ponderosa, 32-10, vs. Logan Newman, Rocky Mountain, 27-13; Austin Harp, Lakewood, 31-15, vs. JT Stancil, Chaparral, 16-3; Timmy Romero, Mountain Range, 28-15, vs. Jess Hankin, Coronado, 34-7; Donovan Cogil, Legacy, 32-13, vs. Dylan West, Greeley West, 26-5

120 pounds — Adrian Cordova, Coronado, 27-2, vs. Dominic Alvarez, Ft. Collins, 22-10; Kyler Schmidt, Rocky Mountain, 20-9, vs. Joshua Rosales, Pomona, 32-10; Eric Yamaguchi, Brighton, 31-8, vs. Josh Redman, Regis Jesuit, 40-4; Santos Valtierra, Westminster, 33-9, vs. Jerry Trujillo, Arvada West, 34-8; Adrian Delacruz, Greeley West, 35-2, vs. Josiah Vigil, Adams City, 20-16; Ian Konrad, Fruita Monument, 36-11, vs. Zach Martinez, Mountain Range, 15-15; Keaton Reed, Chaparral, 35-7, vs. Isaac Dinette, Lakewood, 31-12; Preston McQuade, 24-17, Monarch, vs. Mitch Finesilver, Cherry Creek, 40-2

126 pounds — Emilio Martinez, Greeley West, 20-0, vs. Matt Bishop, Fruita Monument, 33-15; Zachary Moye, Ponderosa, 16-11, vs. Nathan Gonzales, Doherty, 35-8; Lucas Vagher, Pomona, 22-10, vs. Riley Thomas, Ft. Collins, 22-13; Raymond Baca, Brighton, 29-10, vs. Devan Cruz, Coronado, 37-5; Payton Tawater, Arvada West, 30-4, vs. Donovan Ronan, Regis Jesuit, 32-14; Lucas Rivas, ThunderRidge, 31-9, vs. Jacob Rubalcaba, Central, 23-8; Payton Killion, Fossil Ridge, 28-14, vs. Danny Murphy, Rocky Mountain, 31-10; Chase Frye, Pine Creek, 13-9, vs. Zach Finesilver, Cherry Creek, 37-1

132 pounds — Raymond Robledo, Pomona, 37-7, vs. Clayton Muller, Fruita Monument, 38-14; Jaime Cardenas, Grandview, 27-6, vs. Shederick Boyd, Greeley West, 37-6; Downey Wood, Fountain-Ft. Carson, 26-6, vs. Ben Drysdale, Rocky Mountain, 30-10; Jared Todd, Heritage, 22-9, vs. Devon Zavala, Denver East 40-3; Bennie Pachello, Arvada West, 15-6, vs. Bruno Nicoletti, Cherokee Trail, 34-6; Jake Dugan, Eaglecrest, 30-12, vs. Trevor Brown, Fossil Ridge, 20-5; Jake Thayer, Chatfield, 39-8, vs. Ben Trygstad, Chaparral, 37-6; Chris Cos, Pine Creek, 14-3, vs. PT Garcia, Bear Creek, 35-2

138 pounds — Geordan Martinez, Pine Creek, 39-0, vs. Mitch Wilson, Arapahoe, 31-8; Nate Carlson, Standley Lake, 32-1, vs. Luis Bejarano, Prairie View, 35-9; Joshua Butler, Gateway, 39-4, vs. Shane Ricks, Greeley West, 21-11; Thaddeus Hayes, Doherty, 31-9, vs. Hayden Jones, Douglas County, 31-10; Roman Ortiz, Rocky Mountain, 29-8, vs. Louis Guillen, Grand Junction, 27-11; Brighton Moye, Ponderosa, 26-12, vs. Taylor Bergquist, Arvada West, 37-7; Austin Marvel, Pomona, 33-9, vs. George Truong, Palmer, 30-7; Dustin Sanchez, Central, 23-15, vs. Taylor Killion, Fossil Ridge, 20-0

145 pounds — Jacob Trujillo, Grand Junction, 42-0, vs. Jozef McClure, Adams City, 31-11; Gabe Marquez, Poudre, 30-11, vs. Ryan Pellow, Palmer, 25-4; Danny Clark, Rocky Mountain, 30-6, vs. Patrick Romero, Mountain Range, 32-7; Deyaun Trueblood, Gateway, 37-8, vs. Torry Williams, Ponderosa, 26-10; Alec Wyatt, Prairie View, 31-2, vs. Rashawn Benford, Fountain-Ft. Carson, 25-9; Aaron Trygstad, Chaparral, 32-11, vs. Matthew Seifert, Pomona, 14-5; Isaac Rodriguez, Fruita Monument, 25-5, vs. Joey Laratta, Arapahoe, 35-8; Logan Trzeciak, Greeley West, 26-17, vs. Derrik Ortiz, Pine Creek, 31-6;

152 pounds — Randy Boerner, Mountain Range, 44-1, vs. Taylor Ziolkowski, Poudre, 19-16; Ethan Wright, Pomona, 33-10, vs. Karl Breidenbach, Columbine, 34-9; Mason Harms, Cherry Creek, 27-9, vs. Kaden Fife, Fruita Monument, 34-12; Peter Enockson, Lakewood, 32-13, vs. Harley Korte, Cherry Creek, 32-11; Jake Tarr, Chaparral, 29-10, vs. Austin Gonzales, Horizon, 33-13; Kolton Maybury, Central, 21-18, vs. Alex Smith, Pine Creek, 36-5; Michael Fanning, Rocky Mountain, 13-6, vs. Brandon Dunnum, Ft. Collins, 30-8; Elliott Smith, Fossil Ridge, 26-15, vs. Kelton Good, Ponderosa, 29-10

160 pounds — Archie Colgan, Pomona, 35-4, vs. Emery Lee, Poudre, 27-12; Jordan Brown, Grandview, 37-8, vs. Khyre Burns, Denver East, 33-7; TJ Campbell, Pine Creek, 20-11, vs. Grady Pina, Coronado, 28-16; Kaleb Geiger, Castle View, 28-15, vs. Konnor Schmidt, Rocky Mountain, 20-18; Brandon Supernaw, Doherty, 35-3, vs. Max Lavigne, ThunderRidge, 22-18; Tanner Olson, Ponderosa, 15-8, vs. Dalton Wadkins, Brighton, 9-10; Connor Casady, Legacy 39-6, vs. Jalen Reyes, Cherry Creek, 27-12; Joel Geers, Mountain Range, 36-14, vs. Austin Lindsay, Fossil Ridge, 34-4

170 pounds — Jacob Seely, Fruita Monument, 38-4, vs. Alex Klaer, Rocky Mountain, 28-13; Colton Fries, Legend, 22-2, vs. David Chitwood, Horizon, 30-4; Nate Lightfield, Fountain-Ft. Carson, 27-10, vs. Adin Puris, Eaglecrest, 33-11; Dalton Riba, Fossil Ridge, 26-13, vs. Diego Rogel, Cherry Creek, 30-10; Tony Silva-Bussey, Arvada West, 31-6, vs. Hudsen Marker, Castle View, 13-10; Richard Cote, Coronado, 32-10, vs. Steve Ullman, Ralston Valley, 30-4; Gabe Grimaldo, Westminster, 16-3, vs. Caleb Hendricks, Central, 31-13; Riley McConnell, Ft. Collins, 17-7, vs. Dylan Gabel, Ponderosa, 37-5

182 pounds — Corry Williams, Ponderosa, 30-4, vs. Matt King, Grand Junction, 22-19; Geoffrey Curtis, Pine Creek, 24-14, vs. Trent Rogers, Cherry Creek, 19-8; Cody Driver, Fountain-Ft. Carson, 27-10, vs. Dalton Weis, Loveland, 34-6; Trevon Beauford, Eaglecrest, 13-7, vs. Ty Taylor, Fruita Monument, 24-16; Ricky Mahan, Doherty, 30-7, vs. Alex Munoz, Prairie View, 29-12; Jack Lindsay, Douglas County, 35-7, vs. Javier Alonzo, Overland, 37-7; Jaylen Mosqueira, Arapahoe, 35-7, vs. Matthew Young, Fossil Ridge, 20-11; Jacob Bancroft, Mountain Vista, 25-17, vs. Joel Hernandez, Brighton, 33-3

195 pounds — Payton Tapia, Fossil Ridge, 31-3, vs. Harley Minjarez, Prairie View, 24-11; Matt List, Pine Creek, 24-9, vs. JD Rosales, Abraham Lincoln, 37-3; Joey Garcia, Lakewood, 40-4, vs. York Douglass, Ponderosa, 26-13; Matthew Stanley, ThunderRidge, 28-12, vs. Luiz Perez, Rocky Mountain, 22-10; Grant Neal, Regis Jesuit, 37-3, vs. Clark Jones, Rampart, 23-13; Corky Phillips, Bear Creek, 31-9, vs. Jonny Pauli, Grand Junction, 29-7; Rocky Michaelson, Ralston Valley, 22-10, vs. Sam Smith, Coronado, 21-12; Zach Waanders, Arapahoe, 28-16, vs. Tracy Hancock, Fountain-Ft. Carson, 27-1

220 pounds — Amer Tipura, Overland, 39-1, vs. Martin Paredes, Central, 9-11; Brendon Frazier, Rock Canyon, 24-12, vs. Dexter Bess, Smoky Hill, 26-8; Jacob Schoenberger, Fountain-Ft. Carson, 24-7, vs. Nick Elgin, Regis Jesuit, 14-7; Theo Colucci, Boulder, 21-12, vs. Jakob Buys, Ralston Valley, 13-6; Nick Debruyn, Lakewood, 36-5, vs. Isaac Prudhome, Arapahoe, 33-8; Colt Chatfield, Fruita Monument, 25-13, vs. Dan Macoubrie, Rocky Mountain, 21-11; Brian Mayberry, Columbine, 25-1, vs. Jerell Nettles, Montbello, 19-4; Kody Kleman, Mountain Range, 15-12, vs. Skyler McWee, Legacy, 27-3

285 pounds — Austin Waterman, Greeley West 40-0, vs. Joe Hunt, Coronado 25-10; Joe Hunsaker, Castle View, 23-12, vs. Josh Vigil-Harrison, Grandview, 24-14; Jamin Smith, Douglas County, 21-8, vs. Dorean Gonzales, Lakewood, 18-12; Sam Jackson, Brighton, 24-10, vs. Dane Drimmer, Chaparral, 34-6; Mike Howshar, Eaglecrest, 33-6, vs. Tevin Jones, Fountain-Ft.-Carson, 11-4; Garrett Zimmerman, Cherokee Trail, 28-9, vs. Anthony Childs, Overland, 2-1; Tony Martinez, Rocky Mountain, 26-6, vs. Blake Jacobs, ThunderRidge, 33-6; Mitch Chism, Pomona, 23-16, vs. Jorge Rodriguez, Mountain Range, 41-3

Class 4A

First-Round Pairings

106 pounds — Dalton Robertson, Weld Central, 38-0, vs. Junior Casillas, Vista Peak, 22-5; Procopio Valdez, Mesa Ridge, 37-5, vs. Tyler Erzen, Elizabeth, 32-6; Michael Ramirez, Pueblo South, 33-5, vs. Vincent Hoffman, Mullen, 30-10; Anthony Nieto, Erie, 24-16, vs. Vladyslav Kazakov, Thompson Valley, 30-8; Sam Turner, Discovery Canyon, 32-5, vs. Adam Lee, Denver West, 33-8; Josh Villa, Windsor, 38-10, vs. Terrell Banuelos, Montrose, 29-15; Clay Robinson, Niwot, 33-6, vs. Randen Espinoza, Palisade, 32-7; Abraam Arreguin-Almanz, Mitchell, 31-9, vs. Darek Huff, Broomfield, 23-3

113 pounds — Drew Romero, Broomfield, 36-2, vs. Emmanuel Sandoval, Montrose, 23-9; Davis Baxter, Pueblo South, 27-11, vs. Sage Budd, Mead, 32-5; Caleb McElfresh, Mitchell, 27-7, vs. Jesse Ortiz, Frederick, 34-4; Jeremiah Gonzales, Pueblo Central, 14-13, vs. Collin Williams, Thompson Valley, 30-11; Brandon Gonzalez, Mesa Ridge, 34-6, vs. Brandon Rivas, Greeley Central, 33-12; Rylen Thalhammer, Palmer Ridge, 36-6, vs. Matthew Lavengood, Durango, 29-10; Austin Veen, Valor Christian, 33-12, vs. David Brown, Delta, 31-10; Brad Kadlubowski, Lewis-Palmer, 20-17, vs. Joel Salomon, Windsor, 44-2

120 pounds — AJ Rees, Discovery Canyon, 31-1, vs. Darian Manzanares, Pueblo Centennial, 29-12; Tylar Francis, Roosevelt, 24-9, vs. Dylan Alvarez, Broomfield, 21-9; Juan Lopez, Northridge, 26-7, vs. Donald Sisneros, Mullen, 25-9; Leon Sanchez, Mesa Ridge, 30-11, vs. Nick Wittrock, Summit, 28-9; Gavril Houston, Elizabeth, 34-6, vs. Domnic Archuleta, Greeley Central, 28-16; Oscar Ruelas, Rifle, 31-3, vs. Marcus Martinez, Pueblo South, 34-7; Levi Gross, Montezuma-Cortez, 22-9, vs. Aaron Carrera, Pueblo East, 26-10; Zion Rivera, Thomas Jefferson, 19-12, vs. Jonathan Lewis, Windsor, 36-9

126 pounds — Bobby Amond, Cheyenne Mountain, 27-5, vs. Jeriah Garcia, Denver South, 22-7; Dillion Pickrell, Northridge, 20-8, vs. Ben Hewson, Thompson Valley, 28-11; Jimmy Fate, Berthoud, 29-4, vs. Shane Anderson, Delta, 33-9; Trenton Fair, Pueblo East, 22-12, vs. Layth Dieyleh, Thomas Jefferson, 41-6; Dalton Hannigan, Palisade, 35-3, vs. Matteo Ambriz, Windsor, 27-15; Jacob Kay, Evergreen, 36-6, vs. Tyler Hanenberg, Air Academy, 31-9; Brandon Aragon, Pueblo Central, 34-9, vs. Keaton Regenor, Discovery Canyon, 24-10; Isaac Rider, Rifle, 31-11, vs. Ian Wingstrom, Ft. Morgan, 37-3

132 pounds — Tanner Williams, Thompson Valley, 36-7, vs. Nate Butler, Air Academy, 15-11; Kenny Ojeda, Thomas Jefferson, 14-8, vs. Alex Kingsley, Berthoud, 30-9; Tristen Wolf, Conifer, 17-11, vs. Joey Lambert, Niwot, 25-13; James Engle, Pueblo Centennial, 25-17, vs. Isaac Naro, Pueblo South, 24-5; Sonny Espinoza, Pueblo Central, 32-1, vs. Conor Lococo, Windsor, 23-20; Coy Zang, Rifle, 37-9, vs. Steve Turner, Discovery Canyon, 25-3; Justin Ray, Palisade, 34-4, vs. Travis Myers, Pueblo West, 29-9; Michael Brierton, Palmer Ridge, 18-18, vs. Brandon Wetsch, Erie, 31-3

138 pounds — Ryan Daves, Montezuma-Cortez, 35-0, vs. Matt McFadden, Cheyenne Mountain, 22-11; Tyler Thalhammer, Palmer Ridge, 39-5, vs. Jacob Gerken, Ft. Morgan, 34-7; Hunter Shively, Conifer, 20-10, vs. Eric Palomino, Northridge, 21-10; Dallas Rohrig, Rifle, 35-9, vs. Erik Romero, Pueblo West, 32-5; Joseph Sisneros, Mullen, 33-5, vs. Matt Combs, Mountain View, 28-13; Parker Simington, Thompson Valley, 32-10, vs. Jayme Wilson, Widefield, 26-5; Matt Sandoval, Montrose, 31-8, vs. Nathaniel Rykerd, Lewis-Palmer, 35-10; Noel Estrada, Thomas Jefferson, 38-9, vs. Jace Lopez, Roosevelt, 30-2

145 pounds — Phil Downing, Broomfield, 33-2, vs. Nick Rocha, Pueblo Centennial, 12-16; Austin Zuniga, Pueblo South, 26-12, vs. Paris Salas, Golden, 29-5; Dominique Hughes, Mesa Ridge, 30-8, vs. William Schell, Erie, 30-7; Dylan Burgett, Elizabeth, 24-15, vs. Trevor Garcia, Palisade, 23-11; Chad Ellis, Berthoud, 40-7, vs. Austin Sethman, Air Academy, 25-19; Zach Chavez, Thompson Valley, 19-10, vs. Kennan Wyatt, Pueblo Central, 32-7; Justice Ramos, Montezuma-Cortez, 19-15, vs. Erik Guy, Palmer Ridge, 35-8; Paul Robeson, Greeley Central, 26-15, vs. Tyler Oberg, Discovery Canyon, 34-5

152 pounds — Kennan Willits, Pueblo County, 39-3, vs. Jeremiah Clymer, Mountain View, 31-8; Joe Johnson, Thomas Jefferson, 25-11, vs. Caleb Miranda, Pueblo Centennial, 19-9; Jared Albo, Broomfield, 26-10, vs. Nick Tarpley, Durango, 37-4; Jeremy Jaquess, Sand Creek, 32-10, vs. Kennen Lanteri, Windsor, 42-7; John Holst, Valor Christian, 36-4, vs. Hunter Brasfield, Delta, 27-11; Jeff Burbach, Discovery Canyon, 14-7, vs. Devin Rothrock, Golden, 35-2; Mark Espinoza, Pueblo South, 28-12, vs. Drake Greeott, Longmont, 28-6; John Leonard, Elizabeth, 27-14; Cody Soulka, Falcon, 19-2

160 pounds — Francisco Marquez, Thompson Valley, 38-3, vs. Connor Orban, Broomfield, 9-15; Spencer Urban, Roosevelt, 29-9, vs. Ricky Ray, Discovery Canyon, 24-13; Ladd Bunker, Erie, 39-4, vs. Mitchel Chavez, Pueblo South, 22-8; Kyle Soulka, Falcon, 22-8, vs. Adam Bryan, Palmer Ridge, 20-19; Thomas Chisholm, Woodland Park, 37-7, vs. Ivan Wolf, Longmont, 27-9; Kevin Paredes, Elizabeth, 19-6, vs. Marcus Velasquez, Montrose, 40-2; Johnny Ray Vallejo, Pueblo Central, 15-11, vs. Seager Oliver, Montezuma-Cortez, 31-6; Caleb Smith, Pueblo West, 21-17, vs. Vinny Gonzales, Windsor, 42-8

170 pounds — Adrian Mack, Discovery Canyon, 29-3, vs. Brad Blackstock, Golden, 31-10; Chandler Montes, Pueblo Central, 27-16, vs. Cole Nielsen, Eagle Valley, 22-9; Chaz Polson, Valor Christian, 37-2, vs. Justin Barron, Falcon, 21-6; Sheldon Berg, Mesa Ridge, 33-12, vs. Joseph Keller, Windsor, 35-13; Josh McLaughlin, Thompson Valley, 30-10, vs. Michael Ibarra, Mullen, 23-15; Fernando Ramos Vega, Longmont, 23-7, vs. Caleb Cuneio, Air Academy, 32-6; Gabe Alvarado, Mead, 22-10, vs. Joseph Glenn, Lewis-Palmer, 21-9; Justin Barham, Glenwood Springs, 26-8, vs. Zach Stodden, Broomfield, 32-7

182 pounds — Kyle Couch, Mead, 40-1, vs. Jake Beighey, Green Mountain, 13-9; Tony Molinaro, Pueblo County, 36-10, vs. Ty LaFramboise, Eagle Valley, 33-3; Tremell Stanley, Mesa Ridge, 34-4, vs. Alfredo Rosales, Delta, 19-8; Josh Semmler, Roosevelt, 21-5, vs. Dillon Tussey, Conifer, 24-9; Jacob Hawthorne, Vista Ridge, 32-6, vs. Braxton Stewart, Palisade, 28-12; Ian Cheatum, Golden, 18-1, vs. Martin Gonzalez, Thomas Jefferson, 27-14; Cosme Martinez, Windsor, 42-8, vs. Luke McAnich, Broomfield, 15-13; Anthony Abbott, Canon City, 32-13, vs. Trenton Gustafson, Montezuma-Cortez, 33-3

195 pounds — Garet Krohn, Arvada, 26-0, vs. Toby McBride, Ft. Morgan, 34-7; Patton Graff, Thompson Valley, 18-18, vs. Ben Self, Air Academy, 24-8; Joey Sanchez, Eagle Valley, 27-9, vs. James Garrett, Mesa Ridge, 25-9; Rhett Hanson, Mullen, 16-9, vs. Jaime Ramos Vega, Longmont, 22-6; John Lieder, Pueblo Centennial, 31-5, vs. Devon Strover, Harrison, 22-12; Pheonix Versey, Palmer Ridge, 29-13, vs. Logan Longworth, Weld Central, 38-6; Demetrius Zissimos, Broomfield, 31-9, vs. Brandon Brauser, Windsor, 23-13; Kyle Collins, Delta, 17-19, vs. David Traynor, Discovery Canyon, 31-6

220 pounds — Andy Armstrong, Eagle Valley, 36-0, vs. Mason Barber, Mountain View, 30-18; Victor Garcia, John F. Kennedy, 17-9, vs. Hunter Reinert, Pueblo South, 27-3; Connor Eakes, Broomfield, 29-8, vs. DJ Wolski, Vista Ridge, 27-12; Nate Smith, Falcon, 18-11, vs. Jacob Winter, Windsor, 36-6; Garrett Benell, Canon City, 31-4, vs. Brock Howes, Arvada, 20-13; Noah Lennox, Golden, 37-7, vs. Damian Garcia, Pueblo Centennial, 32-9; Jorge Cortez, Mead, 20-7, vs. Daniel Gustavson, Durango, 27-12; Kenny Hardwick, Pueblo County, 13-11, vs. Evan Lancelot, Pueblo Central, 28-8

285 pounds — Dakota Gulley, Golden, 30-2, vs. TreVaughn Hawkins, Denver South, 19-8; Jacob Robles, Pueblo East, 30-7, vs. Demitrius Miller, Pueblo Centennial, 33-10; Tuli Laulu, Sand Creek, 30-1, vs. Marcus Garcia, Delta, 28-13; Chris Palacios, Longmont, 28-8, vs. Austin Harris, Broomfield, 29-10; Jesus Casillas, Montrose, 33-9, vs. Billy Dabney, Cheyenne Mountain, 21-14; Tyler Bender, Wheat Ridge, 13-11, vs. Robert Bishop-Cotner, Windsor, 31-8; Zach Rios, Mullen, 22-8, vs. Jorge Guerra-Munoz, Greeley Central, 24-17; Matt Isaacs, Thompson Valley, 25-14, vs. Justin Petrash, Air Academy, 33-3

 

Class 3A

First-Round Pairings

106 pounds — Tel Kelley, Alamosa, 26-2, vs. Lance Shoulderblade, La Junta, 19-15; Ferdinando Martinez, Ft. Lupton, 20-14, vs. Cody Pfau, Grand Valley, 28-7; Channing Lewis, Eaton, 36-5, vs. Justin O’Dell, Gunnison, 33-11; Fabian Guerrero, Dolores Huerta Prep, 23-17, vs. Andrew Clark, Bennett, 44-14; Colby Duncan, Sterling, 27-5, vs. Jake Hubbell, Hotchkiss, 19-12; Patrick Esparsen, Centauri, 23-11, vs. Jesse Shelton, Lamar, 12-9; Diondre Garcia, Monte Vista, 38-4, vs. Ryan Francis, Classical Academy, 15-13; Joshua Marquardt, Faith Christian, 12-19, vs. Austin Todd, Cedaredge, 31-5

113 pounds — Conrad Cole, Brush, 39-2, vs. Jason Juth, Bennett, 29-20; Patrick Huffman, Buena Vista, 23-17, vs. Jose Duran, Monte Vista, 32-13; Garrett Toothaker, Hotchkiss, 17-10, vs. Xavier Solis, Dolores Huerta Prep, 25-7; Vincent Casados, Holy Family, 30-7, vs. Michael Johnson, Lamar, 32-5; Dillon Bellino, Florence, 33-6, vs. Lane Nelson, Coal Ridge, 17-16; Randy Munoz, Ellicott, 20-4, vs. Ruben Lucero, Valley, 36-10; Jordan Birch, Classical Academy, 27-12, vs. Benjamin Medina, Ft. Lupton, 19-11; David Gallegos, Alamosa, 15-18, vs. Austin Shank, Olathe, 31-4

120 pounds — Levi Maes, Sheridan, 41-2, vs. Kyle Gardner, Platte Valley, 16-10; Brian Follett, CS Christian, 26-12, vs. Hector Chagoya, Basalt, 22-6; Christian Guerrero, Dolores Huerta Prep, 24-5, vs. Jacob Ostrom, Cedaredge, 10-12; Nathaniel Johnston, Classical Academy, 24-15, vs. Julian Prieto, Holy Family, 31-6; Neff Malouff, Alamosa, 35-7, vs. Issik Herod, Moffat County, 10-9; Lawrence Salazar, Jefferson, 24-12, vs. Macky Sandoval, Brush, 27-11; Evan Reed, Lamar, 21-9, vs. Reece Alles, University, 34-10; Tyler Beebe, Bayfield, 18-22, vs. Trenton Piatt, Olathe, 40-0

126 pounds — Aaron Cisneros, Jefferson, 45-2, vs. Jake Yslas, Florence, 39-8; Edwin Meraz, Basalt, 22-16, vs. Ryan Waite, Platte Valley, 24-8; Ben Pridy, Olathe, 28-12, vs. Dakota Macy, Ft. Lupton, 26-15; Charles Baker, Classical Academy, 11-14, vs. Cody Cowan, Monte Vista, 33-10; Jake Schoenfeld, Salida, 33-7, vs. Ben Weakland, Valley, 29-14; Jorge Martinez, Sheridan, 31-13, vs. Colter McMenimen, Bayfield, 29-6; Kaleb Hansen, Lamar, 24-11, vs. Ethan Coombs, Centauri, 32-10; Zach O’Dell, Gunnison, 33-12, vs. Joseph Prieto, Holy Family, 34-7

132 pounds — Joshua Miller, Bennett, 42-4, vs. Austin Krier, Sterling, 29-16; James Bernal, Dolores Huerta Prep, 30-7, vs. Adam Visconti, Middle Park, 35-8; Christopher Martin, Centauri, 19-15, vs. Peter Williamson, Cedaredge, 19-13; Vincent Gearhart, La Junta, 20-17, vs. Omar Sotelo, Valley, 26-8; Kole Kelley, Alamosa, 24-8, vs. Sabyn Diamond, Buena Vista, 20-20; Francisco Aguilar, Jefferson, 36-10, vs. Alec Petterson, Brush, 26-6; Anthony Contreraz, Sheridan, 28-12, vs. Austin Walters, Platte Valley, 32-11; Allec Rodriguez, Bayfield, 21-8, vs. Jacob Solseth, Olathe, 27-4

138 pounds — Jared Mestas, Dolores Huerta Prep, 36-1, vs. Joe Santistevan, Strasburg, 24-9; Draven Adame, Lamar, 17-16, vs. Jesse Head, Hotchkiss, 23-5; Carlos Maez, Sheridan, 17-15, vs. Tucker Schultz, Grand Valley, 21-12; Dalton Gregory, Pagosa Springs, 15-9, vs. Joel Contreras, Sterling, 32-6; Andrew Register, Classical Academy, 31-5, vs. Brayden Peterson, Moffat County, 26-15; Drake Rhodes, Bayfield, 29-11, vs. Ben Gutierrez, University, 32-14; Brandon Heredia, Alamosa, 26-11, vs. Zac Miller, Valley, 32-12; Tristan Tenorio, La Junta, 22-18, vs. Brandon Coleman, Salida, 36-2

145 pounds — Jason Buhr, Centauri, 27-2, vs. Beau Rocha, Brush, 14-9; Anthony Potter, Clear Creek, 22-5, vs. Ruben Chagoya, Basalt, 17-5; John Pearce, Sheridan, 20-12, vs. George Stagg, Grand Valley, 27-13; Joe Zink, Bayfield, 22-12, vs. Anthony Mozal, Valley, 21-11; Fabian Hermosillo, Ellicott, 35-6, vs. Troy Rose, Olathe, 29-14; Dillon Vance, Alamosa, 25-12, vs. Cristian Wacker, Platte Valley, 22-5; Connor Craddock, CS Christian, 19-9, vs. Zechariah Garcia, Ft. Lupton, 24-15; Jonathan Lohman, Bennett, 22-21, vs. Joe Boyle, Hotchkiss, 32-3

152 pounds — John Lopez, Buena Vista, 30-4, vs. Cody Snow, Pagosa Springs, 24-12; Jacob Smith, Strasburg, 22-8, vs. John Jordan, Bennett, 34-7; Jake Morrow, Brush, 36-6, vs. Zach Johns, Classical Academy, 23-15; Christian Keith, Coal Ridge, 23-10, vs. Julian Gallegos, Dolores Huerta Prep, 29-8; Elias Altimarano, La Junta, 37-3, vs. Cody Bean, Eaton, 25-16; Scott Sandoval, Florence, 41-9, vs. William Hinkle, Grand Valley, 27-8; Garrett Pacheco, Monte Vista, 26-16, vs. Dustin Head, Hotchkiss, 17-10; Jacob Cisneros, Jefferson, 26-14, vs. Jackson Wright, Valley, 27-8

160 pounds — Micah Keys, Centauri, 36-2, vs. Chance Ogden, Salida, 22-18; Raul Morales, Ellicott, 21-10, vs. Matt Wortman, University, 27-10; Hunter Bell, Bennett, 37-9, vs. Michael Cardona, Eaton, 24-14; Oscar Archuleta, Manitou Springs, 4-5, vs. Michael Salazar, Grand Valley, 30-12; Patrick Gore, Valley, 33-9, vs. Kenny Soto, Lamar, 13-18; Tony Ibarra, Hotchkiss, 23-14, vs. Austin Vance, Monte Vista, 28-6; Michael Wilcoxson, Buena Vista, 22-11, vs. Cameron Krautschun, CS Christian, 22-12; Tyler Stratman, Brush, 17-13, vs. Taylor Maik, La Junta, 37-2

170 pounds — Caleb Copeland, Bennett, 44-1, vs. Chris Aguirre, Alamosa, 16-14; Brian Leahy, Cedaredge, 22-15, vs. Kyle Rosenbrock, Brush, 23-4; Bryan Hegwood, Grand Valley, 26-9, vs. Seth Von Rentzell, Faith Christian, 22-10; Nate Kocol, Clear Creek, 12-10, vs. Jensen, Hamilton, Centauri, 22-11; Donaciano Vurciaga, Ft. Lupton, 35-7; Jerry Juarardo, Coal Ridge, 13-17; Marcus Garcia, Dolores Huerta Prep, 20-13, vs. Colin Mahanay, Lamar, 28-8; Morgan Shelton, Pagosa Springs, 25-12, vs. Lucas Chieppo, Ridgeview, 11-7; Evan Oakley, Strasburg, 26-11, vs. Keegan, Wentz, Buena Vista, 31-2

182 pounds — Koby Close, Buena Vista, 32-1, vs. Zeke Corral, Strasburg, 13-8; Grayden Mondragon, La Junta, 20-13, vs. Jareb Aziz, Centauri, 32-5; Kyle Hicks, Lamar, 24-14, vs. David McRee, Pagosa Springs, 19-14; Alejandro Alejandre, Cedaredge, 15-11, vs. Riley Jones, Eaton, 27-10; Kory Hudson, Bennett, 38-4, vs. Isaac Medina, Monte Vista, 9-17; Jesse DeMoor, Moffat County, 35-14, vs. Everett Collins, Valley, 24-13; Cody Garrett, Middle Park, 27-9, vs. Austin Sailas, Ft. Lupton, 17-18; Francisco Alvarado, Jefferson, 26-12, vs. Gunner Robinson, Alamosa, 14-1

195 pounds — Thane Smith, Salida, 36-0, vs. Cannon Wille, St. Mary’s, 28-9; Evon Frantz, Platte Valley, 19-17, vs. Indiana Hooser, Platte Canyon, 26-6; Tristan Teter, Brush, 19-10, vs. Abren Tenorio, La Junta, 28-12; Connor Jennings, Middle Park, 22-9, vs. Nate Titcomb, Manitou Springs, 23-8; Austin Ramos, Valley, 32-8, vs. Jonathan Flores, Jefferson, 30-14; Olmer Marquez, Basalt, 22-7, vs. Oscar Marez, Trinidad, 22-12; Edward Rodriguez, Buena Vista, 20-3, vs. Nick Jones, Alamosa, 19-10; Ben Lavoie, Holy Family, 10-15, vs. Tanner Crist, Lamar, 28-7

220 pounds — Dalton Shoop, Eaton, 31-4, vs. Cole Zyweic, Coal Ridge, 14-6; Conner Ward, Florence, 23-11, vs. Jayce Montoya, Sheridan, 29-12; Pablo Villarreal, Alamosa, 23-10, vs. Dylan Kelly, Ellicott, 13-20; Jacob Ornelas, Ft. Lupton, 30-11, vs. Aaron Medina, Lake County, 23-11; Justice Reddick, Platte Canyon, 16-5, vs. Matt Cerdas, Bayfield, 15-17; Jacob Wood, Salida, 18-7, vs. Joe Carwin, Brush, 36-5; Antonio Navarette, Buena Vista, 22-6, vs. Daniel Jansen, Holy Family, 23-9; Carter Severson, La Junta, 14-19, vs. Brian Shaw, Trinidad, 35-3

285 pounds — Raul Rios, Platte Valley, 29-7, vs. Miles Keane, St. Mary’s, 18-6; Justin Halley, Middle Park, 10-16, vs. Jesse Lucero, Jefferson, 36-6; Tommy Brew, Olathe, 12-7, vs. Hayden Bickel, La Junta, 28-12; Oscar Soto, Brush, 16-11, vs. Creede Wiley, Pagosa Springs, 24-8; Zach Taylor, Hotchkiss, 19-5, vs. Vissili Boner, Classical Academy, 3-12; Miguel Rojo, Strasburg, 17-4, vs. Raymond Riggins, Trinidad, 28-13; Dorian Richard, Valley, 20-6, vs. Matt Eckstein, Bayfield, 26-7; Austin Reed, Coal Ridge, 10-8, vs. Corby Wyett, Bennett, 40-4

 

Class 2A

First-Round Pairings

106 pounds — Cameron Ham, Custer County, 28-2, vs. AJ Smith, Kiowa, 15-19; Colin Hobbs, Dove Creek, 26-14, vs. Tanner Watson, Akron, 26-10; Aaron Morgan, Nucla, 17-18, vs. William Hickman, Lyons, 19-16; Alberto Rodriguez, Center, 9-24, vs. Jeremy Fraser, Rocky Ford, 30-7; Talon Harris, Norwood, 30-7, vs. Michael Flores, Wray, 11-28; Brett Fuller, Del Norte, 12-9, vs. Logan Durham, Burlington, 17-9; Justin Hinkle, Fowler, 28-13, vs. Marcos Fernandez, Las Animas, 13-5; Judd Magee, Hayden, 13-10, vs. Jakeob Trujillo, Highland, 35-7

113 pounds — Brandon Grasmick, Fowler, 38-3, vs. Hayden Holtorf, Yuma, 17-12; Case Baughman, Dove Creek, 33-10, vs. Kyle Specht, Cheyenne Wells, 30-11; Tristin Pelloni, Meeker, 30-4, vs. Brendon Crum, Holly, 30-5; Titus Crawford, Custer County, 11-12, vs. Marcelino Baptista, Merino, 31-7; Josh Altman, Paonia, 36-3, vs. Austin Muniz, Rocky Ford, 25-14; Mauricio Paez, Center, 18-21 vs. Jake Rockwell, Wray, 20-18; Scotty Vigil, Antonito, 16-10, vs. Reid Palser, Akron, 19-13; Tanner Guire, Hayden, 27-16, vs. Austin Coy, Swink, 18-0

120 pounds — Stetson Loader, Baca County, 30-3, vs. Weldon Rusher, Custer County, 9-13; Braden Sampson, Akron, 18-14, vs. Chance Randolph, Dove Creek, 33-7; Aaron Aagesen, Yuma, 29-7, vs. Colton Martindale, Soroco, 21-16; Jadon Barella-Valdez, Swink, 27-14, vs. Jose Chavez, Center, 34-7; Aris Shino, Merino, 38-3, vs. Kylloe Goedert, Meeker, 15-15; Cole Burns, Holly, 23-10, vs. Wesley Camper, Rye, 24-16; Dillon Pelkola, Peyton, 34-5, vs. Brenden Herrell, Fowler, 7-13; Keith Graham, Sedgwick County-Fleming, 19-14, vs. Jesse Reed, Paonia, 19-2

126 pounds — Adam Baca, Rocky Ford, 27-0, vs. Robert Gonzales, Del Norte, 23-12; Kanyon Raper, Lyons, 11-8, vs. Nick Jones, Dove Creek, 25-15; Thomas Roth, Byers, 28-12 vs. Aaron Cochran, Meeker, 26-10; Earl Brewer, Crowley County, 26-14, vs. John Vigil, John Mall, 29-8; Bo Pipher, Paonia, 35-4, vs. Tyler Hottinger, Akron, 20-17; Noah Trujillo, Antonito, 22-8, vs. JD Chenoweth, Baca County, 29-8; Jeremy Moreno, Center, 22-6, vs. Martin Torres Jr., Burlington, 18-14; TJ Richard, North Park, 20-15, vs. Ramon Tarin, 40-2

132 pounds — Cole Baughman, Dove Creek, 38-2, vs. Teddie Klingler, Antonito, 9-18; Nathan White, Highland, 27-14, vs. Reagan Lane, Eads, 29-10; Alex Tarin, Wray, 32-9, vs. Blake Denton, Swink, 33-7, Kent Miller, Hayden, 26-13, vs. Gustavo Nungaray, Center, Center, 27-13; Gaston Hornung, Burlington, 30-5, vs. Luke Brown, Yuma, 26-17; Rhett Hinkle, Fowler, 13-14, vs. JC Henderson, Meeker, 21-9; Michael Martinez, Del Norte, 11-7, vs. Dylan Stroud, Paonia, 20-19; Ryan Nordyke, Holly, 32-5, vs. Seth Harrington, Sedgwick County-Fleming, 26-1

138 pounds — Kris Trujillo, Highland, 43-1, vs. Tim Armintrout, Norwood, 19-13; Madison Grinnan, Burlington, 26-12, vs. Jeremiah Moreno, Center, 32-8; Ricky Aragon, Rocky Ford, 33-7, vs. Luke Haefeli, Del Norte, 14-10; Nick Ortner, Holyoke, 16-12, vs. Gunner Chesnik, Paonia, 27-12; WD Arnold, La Veta, 27-4, vs. Bryce McCracken, Crowley County, 20-6; Anthony Watt, Meeker, 27-7, vs. Tryston Keefe, Wiggins, 24-10; Tyler Ebberts, Dove Creek, 31-8, vs. Bryce Leifheit, Yuma, 22-13; Kody Aldrich, Custer County, 7-18, vs. Clay Seemann, Baca County, 35-4

145 pounds — Wyatt Wade, Dolores, 37-3, vs. Connor Wills, Kiowa, 22-13; DeAngelo Martinez, Center, 25-9, vs. Levi Hottinger, Akron, 25-5; Brennan Pacheco, Del Norte, 22-4 vs. Danny McCombs, Wiggins, 25-15; Lucas Heinle, Rangely, 25-7, vs. Justin Westphal, Baca County, 23-7; Jeremy Burke, Fowler, 28-3, vs. Angel Dominguez, Yuma, 16-21; Ty Coats, Paonia, 29-11, vs. Blaine Winder, Eads, 29-11; Dalton Randolph, Dove Creek, 28-6, vs. Jacob Freeland, Calhan, 15-8; Nick Quintana, Mountain Valley, 14-13, vs. James Price, Highland, 34-1

152 pounds — Tray Sickels, Nucla, 33-6, vs. Austin Palmer, Holly, 13-9; Christian Espinosa, Center, 8-10, vs. Chris Villalobos, Highland, 28-14; Wyatt Wommack, Custer County, 24-8, vs. Cade Schulz, Wray, 29-16; Ethan Allred, Rangely, 25-14, vs. Aiden Stengel, Rocky Ford, 25-9; Josh Baker, Merino, 34-5, vs. Shaulin Rinaldis, Mountain Valley, 12-20; Bryan Denton, Swink, 16-7, vs. Devon Pontine, Meeker, 22-9; Rafe Hutches, Baca County, 18-16, vs. Zach Milner, Paonia, 22-17; Jahni Krueger, Sedgwick County-Fleming, 21-11, vs. Shawn Beiriger, Del Norte, 39-0

160 pounds — Austin McDonald, Del Norte, 35-1, vs. Ryan Schoene, Lutheran-Parker, 21-14; Colton Coombs, Rangely, 24-7, vs. Joshua Forgey, Baca County, 27-10; Jorge Quinonez, Paonia, 28-11, vs. Jesse Evans, Kiowa, 24-6; Levi Gallegos, Mountain Valley, 16-19, vs. CJ Leonhardt, Yuma, 29-8; TJ Shelton, Meeker, 29-6, vs. Sy Donaldson, Holly, 19-15; George Weatherford, Center, 10-19, vs. Juan Fraire, Sedgwick County-Fleming, 18-6; Jacob Pino, John Mall, 26-11, vs. Austin Spear, Akron, 30-10; Taylor Lewis, Hayden, 19-9, vs. Taylor Weirich, Eads, 36-0

170 pounds — Tyler Sharpe, Baca County, 24-5, vs. Wyatt Applin, Dove Creek, 17-15; Jon Hickman, Lyons, 10-7, vs. Chance Chambers, Fowler, 31-15; Spencer Kotch, Holyoke, 19-15, vs. Justin Wilson, Mountain Valley, 25-15; Rich Lancaster, Peyton, 29-12, vs. William Austin, Paonia, 24-6; Tharen Smith, Del Norte, 32-4, vs. Thomas Groves, Wray, 22-11; JR Crawford, Meeker, 20-10, vs. Aidan Osborn, Kiowa, 26-3; Derrick Richard, North Park, 32-6, vs. Anthony Mendoza, Swink, 14-4; Eric Griego, La Veta, 11-10, vs. MC Griffin, Stratton, 28-2.

182 pounds — Terrell Stafford, Baca County, 30-2, vs. Jake Jolly, Del Norte, 10-16; Matt Sullivan, Wray, 27-14, vs. Morgan Reider, Paonia, 30-3; Mitch VanDuran, Sedgwick County-Fleming, 32-3, vs. Ethen Upton, Dolores, 19-6; Charles Bustamante, Rocky Ford, 18-13, vs. Luke Holmquist, Fowler, 22-10; Garret Walker, Wiggins, 30-3, vs. Cody Terrell, Nucla, 15-12; Caleb Waite, Limon, 27-13, vs. Jose Cisneros, Centennial, 13-8; Brody Wisemon, Swink, 31-3, vs. Manny Pedigo, Custer County, 19-14; Alstolfo Rojo, Holyoke, 15-15, vs. Ryan Domson, Hayden, 10-0

195 pounds — Johnny Loflin, Baca County, 31-2, vs. Cody Mangum, Mountain Valley, 17-15; Jonas Cure, Wray, 13-6, vs. Cody Constine, Soroco, 18-14; Zach Cooper, Stratton, 31-9, vs. Adrian Cereceres, North Park, 19-10; Tyler Kimble, Limon, 19-20, vs. Jose Macias, Center, 12-2; Tyler Kendall, Paonia, 27-4, vs. Kobee Sameshima, Highland, 17-17; Brian Bothell, Del Norte, 20-19, vs. Nate Finnell, Rocky Ford, 32-6; Blaine Larson, Fowler, 22-9, vs. Robert Miller, Eads, 18-18; Drew Collins, Rangely, 9-4, vs. Jesus Hermosillo, Holyoke, 36-5

220 pounds — Justin Lenox, Eads, 31-6, vs. Anthony Emery, Nucla, 14-8; Trace Elliott, Merino, 12-5, vs. Zack Morgan, Sargent, 15-6; Theodore Zimmer, Highland, 25-11, vs. Matt Stevenson, Rye, 24-13; Weston Downey, Swink, 18-18, vs. Joel Simianer, Paonia, 27-10; Luis Mariscal, Center, 21-7, vs. Levi Davis, Sedgwick County-Fleming, 23-12; Blayde Harrigan, Norwood, 12-10, vs. Truett Box, Cheyenne Wells, 33-2; Anjel Arredondo, North Park, 13-5, vs. Lucas Frausto, Las Animas, 18-10; Elliott Blessman, La Veta, 12-16, vs. Dylan Kotch, Holyoke, 26-6

285 pounds — Tony Darling, Paonia, 32-1, vs. David Plute, Lyons, 19-15; Josh Johnson, Stratton, 15-4, vs. Alan Peil, Manzanola, 18-15; Reed Christensen, Akron, 28-6, vs. Jarred Zumwalt, Swink, 11-14; Josh Gallegos, Ignacio, 11-19, vs. Lorenzo Trujillo, John Mall, 17-9; Augustus Kern, Cheyenne Wells, 22-10 vs. Lane Venzke, Wiggins, 24-8; Dillon Stinson, Rye, 15-11, vs. Stephen Terrazas, West Grand, 15-6; Shane Shearin, Del Norte, 21-10, vs. Tyson Smith, Dove Creek, 25-11; Dalton Westphal, Baca County, 9-19, vs. Keaton, Sameshima, Highland, 39-3


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy