Snowflake Open scores, Jan. 24, 2010

PRO FOOTBALLPRO BASKETBALLBOWLINGLOCAL SWIMMINGHOCKEY

Snowflake Open

Sunday at Mesa State College

TEAM SCORES

1. Montrose Marlins (MM), 4057; 2. Grand Junction Dolphins (GJ), 3651; 3. Team Sopris Swimming (Sop), 3541; 4. Aspen Swim Club (ASC), 668; 5. Unattached (Una), 429; 6. DTST, 183; 7. Durango Swim Team (DST), 112; 8. Grand Valley Wave (GVW), 91.

EVENT RESULTS

Girls 8 and under

100 medley relay: 1. MM A 1:44.95; 2. Sop A (Emma Helm, Maddie Mechling, Macy Stinson, Maggie Friemel) 1:45.15.

25 freestyle: 1. Sophia Mayer, GJ, 17.99; 2. Mechling, Sop, 18.00; 3. Emersyn Gentry, MM, 18.06.

200 freestyle:  1. Mechling, Sop, 3:14.24; 2. Stinson, Sop, 4:04.34.

100 individual medley: 1. Mechling, Sop, 1:39.02; 2. E. Gentry, MM, 1:511.21; 3. Chandler, MM, 2:00.81.

50 freestyle:  1. Mechling, Sop, 38.98; 2. Mayer, GJ, 40.38; 3. E. Gentry, MM, 41.99.

25 butterfly: 1. Alexandra MacAskill, GJ, 22.56; 2. Mechling, Sop, 22.98; 3. E. Gentry, MM, 23.01.

25 breaststroke: 1. E. Gentry, MM, 24.51; 2. Mechling, Sop, 24.56; Gabrielle Chandler, MM, 26.95.

50 breaststroke: 1. E. Gentry, MM, 55.16; 2. Bethany Jones, MM, 1:06.68; 3. Mayer, GJ, 1:14.02.

25 backstroke: 1. E. Gentry, MM, 20.53; 2. Mechling, Sop, 21.60; 3. MacAskill, GJ, 23.34.

50 backstroke: 1. Chandler, MM, 53.28; 2. Allison Nichols, MM, 1:08.12; 3. Ashlyn Manuel, MM, 1:09.04.

100 freestyle relay: 1. Sop (Tig Swan, Stinson, Friemel, Mechling) 1:23.34; 2. MM (Chandler, E. Gentry, Jewel Kastendieck, A. Nichols) 1:26.61; 3. GJ (Mayer, MacAskill, Claire Brothers, Callie Witt) 1:33.48.

Girls 10 and under

100 freestyle: 1. Lauren Jean Fetzko, Sop, 1:08.33; 2. Hunter Gentry, MM, 1:17.45; 3. Sarah Helm, Sop, 1:20.37.

200 backstroke: 1. Brielle Thomas, GJ, 3:38.90; 2. Madison Hollingsworth, GJ, 3:43.74; 3. Megan Nochols, MM, 4:09.85.

200 breaststroke: 1. Gentry, MM, 3:26.41; 2. Becca Booth, GJ, 3:53.74.

Girls 9 and 10

200 freestyle:  1. Fetzko, Sop, 2:28.47; 2. Booth, GJ, 3:26.53; 3. Savannah Kelley, Sop, 3:37.99.

100 individual medley: 1. Kianna Colaizzi, GJ, 1:27.12; 2. H. Gentry, MM, 1:27.51; 3. Charlotte Svaldi, GJ, 1:28.59.

200 individual medley: 1. Fetzko, Sop, 2:53.05; 2. H. Gentry, MM, 3:06.28; 3. Colaizzi, GJ, 3:12.77.

50 freestyle:  1. Fetzko, Sop, 30.54; 2. H. Gentry, MM, 33.76; 3. Colaizzi, GJ, 34.95.

50 butterfly: 1. Fetzko, Sop, 36.09; 2. Svaldi, GJ, 45.32; 3. Lelia Arthur, ASC, 46.11.

100 butterfly: 1. Fetzko, Sop, 1:21.28; 2. Avery Pope, GJ, 1:52.51; 3. Svaldi, GJ, 1:52.89.

50 backstroke: 1. H. Gentry, MM, 39.81; 2. Colaizzi, GJ, 39.83; 3. Jenny Downing, Una, 41.73.

100 backstroke: 1. Fetzko, Sop, 1:25.84; 2. Colaizzi, GJ, 1:28.53, 3. Downing, Una, 1:31.20.

50 breaststroke: 1. H. Gentry, MM, 42.75; 2. Fetzko, Sop, 43.34; 3. Lauren Murphy, Sop, 47.23.

100 breaststroke: 1. H. Gentry, MM, 1:37.03; 2. Colaizzi, GJ, 1:42.24; 3. Svaldi, GJ, 1:43.29.

Girls 12 and under

200 medley relay: 1. Sop A (Maddi Peltzman, Charlie Mechling, Fetzko, Beightel) 2:17.52; 2. Sop B (Han Peterson, Katie Heim, Jessica Tuttle, Elizabeth Miller) 2:24.08; 3. MM B 2:24.15.

200 individual medley: 1. Mara Gabriel, MM, 2:30.76; 2. Taylor Kidd, GJ, 2:30.84; 3. Heim, Sop, 3:01.54.

200 freestyle relay: 1. Sop A (Beightel, Fetzko, Peterson, M. Mechling) 2:00.14; 2. Sop B (Tuttle, Heim, Miller, Peltzman) 2:05.26; 3. GJ A (Kidd, Catie Mercado, Kathryn McConnell, Brooke Ferrell) 2:06.97.

Girls 11 and 12

200 freestyle:  1. Kidd, GJ, 2:09.75; 2. C. Mechling, Sop, 2:14.67; 3. Tuttle, Sop, 2:22.45.

100 individual medley: 1. Kidd, GJ, 1:09.52; 2. Callahan, ASC, 1:13.95; 3. McConnell, GJ, 1:17.72.

200 individual medley: 1. C. Mechling, Sop, 2:30.23; 2. Peterson, Sop, 2:43.11; 3. Callahan, ASC, 2:43.16.

50 butterfly: 1. Callahan, ASC, 33.94; 2. McConnell, GJ, 35.84; 3. Alyssa Christianson, MM, 36.11.

100 butterfly: 1. Kidd, GJ, 1:06.90; 2. C. Mechling, Sop, 1:11.84; 3. Callahan, ASC, 1:21.44.

200 butterfly: 1. C. Mechling, Sop, 2:42.28; 2. Virginia Taylor, DST, 3:21.30.

50 freestyle: 1. Kidd, GJ, 27.66; 2. Callahan, ASC, 29.41; 3. Peltzman, SOp, 30.55.

100 freestyle: 1. Kidd, GJ, 58.91; 2. Gabriel, MM, 1:01.60; 3. Kelli Callahan, ASC, 1:05.09.

500 freestyle: 1. C. Mechling, Sop, 5:58.55; 2. Tuttle, Sop, 6:19.53; 3. Kendall Vanderhoof, Sop, 6:54.88.

1000 freestyle: 1. Taylor, DST, 14:03.15.

50 backstroke: 1. Peltsman, Sop, 35.14; 2. McConnell, GJ, 35.43; 3. Ferrell, GJ, 40.89.

100 backstroke: 1. Gabriel, MM, 1:08.02; 2. Kidd, GJ, 1:08.49; 3. Peltzman, Sop, 1:15.74.

200 backstroke: 1. Gabriel, MM, 2:30.62; 2. Tuttle Sop, 2:41.41; 3. Peltzman, Sop, 2:44.83.

50 breaststroke: 1. C. Mechling, SOp, 35.13; 2. Heim, Sop, 37.80; 3. Callahan, ASC, 37.98.

100 breaststroke: 1. C. Mechling, Sop, 1:15.64; 2. Christianson, MM, 1:23.73; 3. Callahan, ASC, 1:24.46.

200 breaststroke: 1. C. Mechling, Sop, 2:45.13; 2. Christianson, MM, 2:55.22; 3. Heim, Sop, 2:57.99.

Girls 13 and 14

200 freestyle:  1. Ashley Roper, Sop, 2:06.21; 2. Christine Hurford, MM, 2:07.73; 3. Lily Thorsen, Sop, 2:09.41.

200 individual medley: 1. Hurford, MM, 2:24.60; 2. Kelcie Gerson, ASC, 2:28.32; 3. Haley Krebs, MM, 2:44.86.

50 freestyle:  1. Hurford, MM, 26.85; 2. Roper, Sop, 27.41; 3. Gerson, ASC, 28.28.

100 butterfly: 1. Hurford, MM, 1:03.29; 2. Gerson, ASC, 1:11.93; 3. Alyssa Aragon, MM, 1:17.68.

100 freestyle: 1. Roper, Sop, 57.24; 2. Hurford, MM, 57.86; 3. Thorsen, Sop, 59.28.

500 freestyle: 1. Roper, Sop, 5:38.02; 2. Gerson, ASC, 5:43.34; 3. Karolina Latek, GJ, 6:29.91.

1000 freestyle: 1. Latek, GJ, 13:09.83.

100 backstroke: 1. Gerson, ASC, 1:05.17; 2. Roper, Sop, 1:07.33; 3. Hurford, MM, 1:11.39.

200 backstroke: 1. Roper, Sop, 2:20.13; 2. Krebs, MM, 2:41.64; 3. Gaber, MM, 2:37.89

100 breaststroke: 1. Hurford, MM, 1:15.89; 2. Thorsen, Sop, 1:18.68; 3. Krebs, MM, 1:20.98.

200 breaststroke: 1. Hurford, MM, 2:41.40; 2. Thorsen, Sop, 2:48.33; 3. Latek, GJ, 2:56.74.

Girls 15 and over

200 freestyle:  1. Jessica Deters, GJ, 2:26.82; 2. Toni Hecksel, Sop, 2:28.32.

200 individual medley: 1. Brooke Gaber, MM, 2:37.76; 2. Deters, GJ, 2:41.41; 3. Amanda Winslow, MM, 2:42.32.

50 freestyle:  1. Hecksel, Sop, 28.59; 2. Anna Mercado, GJ, 1:00.63.

100 butterfly: 1. Deters, GJ, 1:10.92; 2. Ashley Aragon, MM, 1:16.16; 3. Jenny Nocas, MM, 1:18.42.

200 butterfly: 1. Deters, GJ, 2:46.09.

100 freestyle: 1. Emily Stucky, MM, 56.69; 2. Nocas, MM, 1:01.05; 3. Gaber, MM, 1:03.07.

100 backstroke: 1. Nocas, MM, 1:14.56; 2. Hecksel, Sop, 1:14.56; 3. Mercado, GJ, 2:36.57.

200 backstroke: 1. Stucky, MM, 2:19.71; 2. Winslow, MM, 2:34.43; 3. Gaber, MM, 2:37.89.

100 breaststroke: 1. Deters, GJ, 1:22.83; 2. Hecksel, Sop, 1:26.44.

200 breaststroke: 1. Deters, GJ, 2:54.97.

Boys 8 and under

100 individual medley: 1. Cayden Christianson, MM, 1:35.15; 2. Micah Stangebye, MM, 1:43.82.

50 freestyle:  1. C. Christianson, MM, 37.78; 2. Damon Downing, Una, 38.81; 3. Stangebye, MM, 39.61.

25 butterfly: 1. Stangebye, MM, 20.01; 2. Emmert Kastendieck, MM, 23.45; 3. Downing, Una, 24.70.

50 butterfly: 1. Stangebye, MM, 50.42; 2. Danny Bynum, MM, 1:02.56.

25 freestyle: 1. C. Christianson, MM, 16.47; 2. Stangebye, MM, 17.62; 3. Downing, Una, 17.64.

25 backstroke: 1. Stangebye, MM, 21.04; 2. Wyatt Howerton, MM, 22.00; 3. Kastendieck, MM, 24.53.

50 backstroke: 1. C. Christianson, MM, 46.63.

25 breaststroke: 1. C. Christianson, MM, 22.08; 2. Downing, Una, 24.17; 3. Kyle Lang, Una, 24.38.

50 breaststroke: 1. Jonah Kelley, Sop, 1:01.55; 2. Trey Harrison, MM, 1:02.82.

100 freestyle relay: 1. MM A (C. Christianson, Harrison, Howerton, Kastendieck) 1:20.34.

Boys 10 and under

100 freestyle: 1. Phillip Hecksel, Sop, 1:12.06; 2. Jack Bowers, ASC, 1:13.91; 3. Mason Weig, MM, 1:19.38.

500 freestyle: 1. Hecksel, Sop, 7:23.26.

200 breaststroke: 1. C. Christianson, MM, 3:51.67.

Boys 9 and 10

200 freestyle:  1. Steven Norris, GJ, 3:11.27; 2. Nathaniel Jones, MM, 3:14.64; 3. Ryan King, MM, 3:25.41.

100 individual medley: 1. Hecksel, Sop, 1:23.22; 2. Jack Bowers, ASC, 1:29.57; Noah Stangebye, MM, 1:29.90.

200 individual medley: 1. Bowers, ASC, 3:12.54; 2. Weig, MM, 3:25.19; 3. Austin Hawkins, Sop, 3:33.16.

50 freestyle:  1. Hecksel, Sop, 31.76; 2. N. Stangebye, MM, 32.89; 3. Bowers, ASC, 33.89.

50 butterfly: 1. Hecksel, Sop, 36.88; 2. N. Stangebye, MM, 40.66; 3. Weig, MM, 41.65.

100 butterfly: 1. Bowers, ASC, 1:37.36.

50 backstroke: 1. Hecksel, Sop, 40.13; 2. Hawkins, Sop, 43.50; 3. Weig, MM, 43.64.

100 backstroke: 1. Bowers, ASC, 1:24.74; 2. King, MM, 1:40.75; 3. Chris Franklin, GJ, 1:40.97.

50 breaststroke: 1. Weig, MM, 46.72; 2. Hecksel, Sop, 46.97; 3. Bowers, ASC, 47.41.

100 breaststroke: 1. Weig, MM, 1:41.76; 2. N. Stangebye, MM, 1:43.39; 3. Hecksel, Sop, 1:43.47.

Boys 12 and under

200 medley relay: 1. MM A 2:26.11; 2. Sop A (Hecksel, Zeb Thorsen, James McMahon, Eric Torres) 2:42.31; 3. MM B 3:03.74.

200 freestyle relay: 1. Sop A (Thorsen, Hawkins, McMahon, Hecksel) 2:12.14; 2. MM A (Daniel Hurford, Korban Christianson, Nathaniel McCay, Connor King) 2:12.41; 3. MM B (M. Stangebye, R. King, Weig, Jones) 2:45.41.

Boys 11 and 12

100 individual medley: 1. Hurford, MM, 1:13.98; 2. Peters, GJ, 1:15.17; 3. McCay, MM, 1:25.36.

200 individual medley: 1. Peters, GJ, 2:46.18; 2. Tyer Befus, MM, 3:01.57; 3. K. Christianson, MM, 3:02.49.

50 freestyle:  1. Hurford, MM, 28.87; 2. Peters, GJ, 29.05; 3. Samuel Jordan, GJ, 33.37.

50 butterfly: 1. Hurford, MM, 32.24; 2. Peters, GJ, 37.02; 3. C. King, MM, 41.23.

100 butterfly: 1. Thorsen, Sop, 1:21.77; 2. C. King, MM, 1:35.43; 3. Dylan Saunders, GJ, 1:37.78.

100 freestyle: 1. Stavo Peters, GJ, 1:02.47; 2. Hurford, MM, 1:02.82; 3. McMahon, Sop, 1:10.41.

200 freestyle: 1. Hurford, MM, 2:20.56; 2. Thorsen, Sop, 2:28.28; 3. McMahon, Sop, 2:29.99.

500 freestyle: 1. McMahon, Sop, 5:54.83; 2. Thorsen, Sop, 6:30.27; 3. McCay, MM, 7:16.51.

50 backstroke: 1. Hurford, MM, 35.21; 2. C. King, MM, 38.88; 3. Saunders, GJ, 41.83.

100 backstroke: 1. Hurford, MM, 1:17; 2. Thorsen, Sop, 1:19.56; 3. Peters, GJ, 1:20.60.

200 backstroke: 1. McMahon, Sop, 2:06.86; 2. Thorsen, Sop, 2:45.74; 3. K. Christianson, MM, 3:27.79.

50 breaststroke: 1. Hurford, MM, 39.95; 2. Peters, GJ, 40.26; 3. K. Christianson, MM, 42.17.

100 breaststroke: 1. K. Christianson, MM, 1:29.73; 2. Shane Haberkorn, GVW, 1:38.31; 3. McCay, MM, 1:38.54.

200 breaststroke: 1. K. Christianson, MM, 3:11.23; 2. Thorsen, Sop, 3:16.04; 3. McMahon, Sop, 3:21.87.

Boys 13 and 14

200 freestyle:  1. Carlos Matthews, GJ, 2:00.09; 2. Jack Cassidy, Sop, 2:14.10; 3. Brady Shanahan, GJ, 2:30.03.

200 individual medley: 1. Max Bryant, ASC, 2:19.83; 2. Cassidy, Sop, 2:30.48; 3. Sam O’Neil, DTST, 2:43.53.

400 individual medley: 1. Matthews, GJ, 4:57.67.

50 freestyle:  1. Matthews, GJ, 25.83; 2. Bryant, ASC, 25.87; 3. Cassidy, Sop, 28.45.

100 butterfly: 1. Matthews, GJ, 1:05.26; 2. Cassidy, Sop, 1:11.39; 3. Shanahan, GJ, 1:15.44.

200 butterfly: 1. Matthews, GJ, 2:15.07; 2. Cassidy, Sop, 2:37.02.

100 freestyle: 1. Matthews, GJ, 55.12; 2. Bryant, ASC, 56.68; 3. Cassidy, Sop, 1:01.27.

500 freestyle: 1. Bryant, ASC, 5:31.18.

1000 freestyle: 1. Bryant, ASC, 11:28.01; 2. Cassidy, Sop, 12:11.31.

100 backstroke: 1. O’Neil, DTST, 1:12.21; 2. Sebastian Joly, Sop, 1:22; 3. Shanahan, GJ, 1:22.75.

200 backstroke: 1. Matthews, GJ, 2:19.44; 2. Bryant, ASC, 2:21.07; 3. Joly, Sop, 3:06.44.

100 breaststroke: 1. Bryant, ASC, 1:14.81; 2. O’Neil, DTST, 1:20.73; 3.Ty Cary, MM, 1:27.09 .

200 breaststroke: 1. Bryant, ASC, 2:39.97; 2. Cassidy, Sop, 2:49.88; 3. O’Neil, DTST, 2L55.51.

Boys 15 and over

200 individual medley: 1. Nick Neste, GJ, 2:16.90; 2. Dustin Cooper, MM, 2:20.09; 3. Scott, 2:26.33.

50 freestyle:  1. Neste, GJ, 23.56; 2. Young, GJ, 27.78; 3. Cade Chapin, GJ, 28.06.

100 butterfly: 1. Neste, GJ, 1:00.19; 2. Cooper, MM, 1:00.30; 3. Logan Young, GJ, 1:08.46.

100 freestyle: 1. Neste, GJ, 51.97; 2. Cooper, MM, 56.85; 3. Young, GJ, 59.41.

500 freestyle: 1. Young, GJ, 5:41.81.

1000 freestyle: 1. Young, GJ, 11:52.03.

100 backstroke: 1. Neste, GJ, 1:01.15; 2. Young, GJ, 1:09.66; 3. Scott, 1:13.60.

100 breaststroke: 1. Neste, GJ, 1:12.98; 2. Scott, GJ, 1:14.93; 3. Young, GJ, 1:25.46.

200 breaststroke: 1. Scott, GJ, 2:39.64; 2. Chris Williams, MM, 3:21.71.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy