High School Boys Basketball Standings, Jan. 25, 2010

Boys Southwestern League

Conference Overall

W L W L

Grand Junction 3 0 11 4

Fruita Monument 1 0 6 8

Montrose 2 1 10 5

Central 0 1 6 8

Durango 0 2 5 7

Montezuma-Cortez 0 2 4 10

Tuesday’s Games

Central at Grand Junction, 7 p.m.

Thursday’s Games

Montrose at Central, 7 p.m.

Montezuma-Cortez at Durango, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Fruita Monument at Grand Junction, 7 p.m.

Piedra Vista at Durango, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Fruita Monument at Montrose, 7 p.m.

Central at Palisade, 7:30 p.m.

4A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Glenwood Springs 5 0 9 5

Steamboat Springs 5 0 8 5

Palisade 4 2 7 7

Rifle 3 2 7 6

Delta 3 3 4 7

Moffat County 1 4 3 11

Battle Mountain 1 5 5 7

Eagle Valley 0 6 3 12

Tuesday’s Games

Delta at Palisade, 7:30 p.m.

Battle Mountain at Eagle Valley, 7:30 p.m.

Moffat County at Steamboat Springs, 7:30 p.m.

Rifle at Glenwood Springs, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Moffat County at Battle Mountain, 7:30 p.m.

Glenwood Springs at Palisade, 7:30 p.m.

Rifle at Delta, 7:30 p.m.

Steamboat Springs at Eagle Valley, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Summit at Battle Mountain, 4 p.m.

Central at Palisade, 7:30 p.m.

3A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Aspen 7 0 10 0

Hotchkiss 7 1 10 1

Gunnison 5 4 7 5

Roaring Fork 4 4 4 7

Coal Ridge 4 5 4 8

Grand Valley 4 6 6 6

Basalt 4 6 5 7

Cedaredge 2 6 4 7

Olathe 2 7 4 8

Friday’s Games

Grand Valley at Gunnison, 7 p.m.

Aspen at Basalt, 7 p.m.

Cedaredge at Roaring Fork, 7 p.m.

Olathe at Hotchkiss, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Gunnison at Cedaredge, 4 p.m.

Coal Ridge at Roaring Fork, 4 p.m.

Aspen at Hotchkiss, 5:30 p.m.

2A/1A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Meeker 5 0 14 0

Hayden 3 1 8 4

Rangely 3 1 7 6

Paonia 3 1 5 9

Soroco 3 2 6 4

Vail Christian 4 4 6 6

Plateau Valley 3 3 7 6

West Grand 3 3 7 6

North Park 0 5 2 10

De Beque 0 7 0 12

Tuesday’s Games

De Beque at Fruita Monument freshman, 5:30 p.m.

Middle Park at West Grand, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Hayden at North Park, 6 p.m.

Meeker at West Grand, 7 p.m.

Plateau Valley at Soroco, 7 p.m.

Rangely at Vail Christian, 8 p.m.

Saturday’s Games

Rangley at Hayden, 1 p.m.

North Park at Paonia, 2:30 p.m.

De Beque at Meeker, 4 p.m.

Vail Christian at Union Colony Prep, 5:30 p.m.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050; M-F 8:00 - 5:00
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy