High School Boys Basketball Standings, Feb. 1, 2010

Boys Southwestern League

Conference Overall

W L W L

Fruita Monument 4 0 9 8

Grand Junction 4 1 12 5

Montrose 3 2 11 6

Durango 2 2 7 8

Central 0 4 6 11

Montezuma-Cortez 0 4 4 12

Tuesday’s Games

Durango at Fruita Monument, 5:30 p.m.

Montrose at Basalt, 6:30 p.m.

Cortez at Central, 6:30 p.m., Brownson Arena

Friday’s Games

Fruita Monument at Cortez, 7 p.m.

Montrose at Grand Junction, 7 p.m.

Central at Durango, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Fruita Monument at Durango, 1:30 p.m.

Central at Cortez, 1:30 p.m.

4A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Glenwood Springs 8 0 12 5

Steamboat Springs 7 1 10 6

Delta 5 3 6 7

Rifle 4 4 8 8

Palisade 4 4 8 9

Battle Mountain 3 5 8 7

Moffat County 1 7 3 14

Eagle Valley 0 8 3 14

Tuesday’s Games

Glenwood Springs at Eagle Valley, 7:30 p.m.

Thursday’s Games

Eagle Valley at Rifle, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Palisade at Steamboat Springs, 7:30 p.m.

Delta at Moffat County, 7:30 p.m.

Battle Mountain at Glenwood Springs, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Rifle at Battle Mountain, 5:30 p.m.

Delta at Steamboat Springs, 5:30 p.m.

Palisade at Moffat County, 5:30 p.m.

3A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Aspen 9 0 12 0

Hotchkiss 8 2 11 2

Roaring Fork 6 4 6 7

Gunnison 5 5 7 6

Grand Valley 4 6 6 6

Coal Ridge 4 6 4 9

Basalt 4 7 5 8

Cedaredge 3 7 5 8

Olathe 2 8 4 9

Tuesday’s Games

Rangely at Grand Valley, 4 p.m.

Montrose at Basalt, 6:30 p.m.

Friday’s Games

Aspen at Cedaredge, 7 p.m.

Roaring Fork at Olathe, 7 p.m.

Grand Valley at Hotchkiss, 7:30 p.m.

Coal Ridge at Gunnison, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Basalt at Roaring Fork, 4 p.m.

Olathe at Aspen, 4 p.m.

Hotchkiss at Coal Ridge, 4 p.m.

Cedaredge at Grand Valley, 5:30 p.m.

2A/1A Western Slope League

Conference Overall

W L W L

Meeker 7 0 16 0

Hayden 6 1 11 4

Paonia 4 1 6 9

Soroco 4 2 7 4

Vail Christian 5 5 8 7

Rangely 3 3 7 8

West Grand 3 4 8 7

Plateau Valley 3 4 7 7

North Park 0 7 2 12

De Beque 0 8 0 13

Tuesday’s Games

Rangely at Grand Valley, 4 p.m.

Little Snake River, Wyo, at Hayden 6:30 p.m.

Thursday’s Games

Meeker at Plateau Valley, 7 p.m.

Friday’s Games

Hayden at Paonia, 6:30 p.m.

West Grand at Soroco, 7 p.m.

Vail Christian at Plateau Valley, 7 p.m.

Rangely at De Beque, 7 p.m.

Saturday’s Games

De Beque at North Park, 2:30 p.m.

West Grand at Plateau Valley, 4 p.m.

Meeker at Rangely, 4 p.m.

Vail Christian at Hayden, 4 p.m.

Paonia at Soroco, 6:30 p.m.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Sign in to your account
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy