Volleyball state tournament pairings

Class 5A State Tournament

Denver Coliseum

Friday

Matches begin at 8 a.m. and run in order as courts become available

Pool I: Lakewood, Cherry Creek, Chaparral, Fossil Ridge

Pool II: Regis Jesuit, Rocky Mountain, Grandview, Eaglecrest

Match 1: Lakewood vs. Cherry Creek

Match 2: Chaparral vs. Fossil Ridge

Match 3: Regis Jesuit vs. Rocky Mountain

Match 4: Grandview vs. Eaglecrest

Match 5: Chaparral vs. Cherry Creek

Match 6: Lakewood vs. Fossil Ridge

Match 7: Grandview vs. Rocky Mountain

Match 8: Regis Jesuit vs. Eaglecrest

Saturday

Matches begin at 8 a.m.

Match 1: Chaparral vs. Lakewood

Match 2: Grandview vs. Regis Jesuit

Match 3: Cherry Creek vs. Fossil Ridge

Match 4: Rocky Mountain vs. Eaglecrest

Final Four

Saturday, Court 5

Pool 1 winner vs. Pool II runner-up

Pool 1 runner-up vs. Pool II winner

Championship: 7 p.m.

Class 4A State Tournament

Denver Coliseum

Friday

Matches begin at 8 a.m. and run in order as courts become available

Pool I: Cheyenne Mountain, Durango, Coronado, Silver Creek

Pool II: Windsor, Longmont, Roosevelt, Lewis-Palmer

Match 1: Durango vs. Coronado

Match 2: Cheyenne Mountain vs. Silver Creek

Match 3: Longmont vs. Roosevelt

Match 4: Windsor vs. Lewis-Palmer

Match 5: Cheyenne Mountain vs. Coronado

Match 6: Durango vs. Silver Creek

Match 7: Windsor vs. Roosevelt

Match 8: Longmont vs. Lewis-Palmer

Saturday

Matches begin at 8 a.m.

Match 1: Cheyenne Mountain vs. Durango

Match 2: Windsor vs. Longmont

Match 3: Coronado vs. Silver Creek

Match 4: Roosevelt vs Lewis-Palmer

Final Four

Saturday, Court 4

Pool 1 winner vs. Pool II runner-up

Pool 1 runner-up vs. Pool II winner

Championship: 7 p.m.

Class 3A State Tournament

Denver Coliseum

Friday

Matches begin at 8 a.m. and run in order as courts become available

Pool I: Colorado Academy, Eaton, Holy Family, University

Pool II: Bayfield, Valley, Colorado Springs Christian, The Classical Academy

Match 1: Eaton vs. Holy Family

Match 2: Colorado Academy vs. University

Match 3: Valley vs. Colo. Springs Christian

Match 4: Bayfield vs. The Classical Academy

Match 5: Colorado Academy vs Holy Family

Match 6: Eaton vs. University

Match 7: Bayfield vs. Colo. Springs Christian

Match 8: Valley vs. The Classical Academy

Saturday

Matches begin at 8 a.m.

Match 1: Colorado Academy vs. Eaton

Match 2: Bayfield vs. Valley

Match 3: Holy Family vs. University

Match 4: Colo. Springs Christian vs. The Classical Academy

Final Four

Saturday, Court 3

Pool 1 winner vs. Pool II runner-up

Pool 1 runner-up vs. Pool II winner

Championship: 7 p.m.

Class 2A State Tournament

Denver Coliseum

Friday

Matches begin at 8 a.m. and run in order as courts become available

Pool I: Lutheran, Swink, Mancos, Dayspring Christian

Pool II: Akron, Byers, Sanford, Telluride

Match 1: Swink vs. Mancos

Match 2: Luthern vs. Dayspring Christian

Match 3: Byers vs. Sanford

Match 4: Akron vs. Telluride

Match 5: Luthern vs. Mancos

Match 6: Swink vs. Dayspring Christian

Match 7: Akron vs. Sanford

Match 8: Byers vs. Telluride

Saturday

Matches begin at 8 a.m.

Match 1: Lutheran vs. Swink

Match 2: Akron vs. Byers

Match 3: Mancos vs. Dayspring Christian

Match 4: Sanford vs. Telluride

Final Four

Saturday, Court 2

Pool 1 winner vs. Pool II runner-up

Pool 1 runner-up vs. Pool II winner

Championship: 7 p.m.

Class 1A State Tournament

Denver Coliseum

Friday

Matches begin at 8 a.m. and run in order as courts become available

Pool I: Otis, Wiley, Pawnee, Norwood

Pool II: Fleming, Simla, Vail Christian, Springfield

Match 1: Wiley vs. Pawnee

Match 2: Otis vs. Norwood

Match 3: Simla vs. Vail Christian

Match 4: Fleming vs. Springfield

Match 5: Otis vs. Pawnee

Match 6: Wiley vs. Norwood

Match 7: Fleming vs. Vail Christian

Match 8: Simla vs. Springfield

Saturday

Matches begin at 8 a.m.

Match 1: Otis vs. Wiley

Match 2: Fleming vs. Simla

Match 3: Pawnee vs. Norwood

Match 4: Vail Christian vs. Springfield

Final Four

Saturday, Court 1

Pool 1 winner vs. Pool II runner-up

Pool 1 runner-up vs. Pool II winner

Championship: 7 p.m.


COMMENTS

Commenting is not available in this channel entry.


TOP JOBS
Search More Jobs





THE DAILY SENTINEL
734 S. Seventh St.
Grand Junction, CO 81501
970-242-5050
Editions
Subscribe to print edition
E-edition
Advertisers
Advertiser Tearsheet
Information

© 2015 Grand Junction Media, Inc.
By using this site you agree to the Visitor Agreement and the Privacy Policy